Działająca przy Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych Fundacja Grubera przyznała doroczne prestiżowe nagrody naukowe. Wśród laureatów jest grupa badawcza, do której należy polski kosmolog, profesor Krzysztof Górski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Fundacja Grubera przyznaje nagrody osobom, "których badania inspirują i umożliwiają fundamentalne zmiany w dziedzinach wiedzy i kultury".
Zespół satelity Planck
Tegoroczną nagrodę Grubera w dziedzinie kosmologii otrzymał międzynarodowy zespół satelity Planck. Jednym z liderów tej grupy badaczy jest profesor Krzysztof Górski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.
"2018 Gruber Cosmology Prize" uhonorowano także włoskiego astrofizyka Nazzareno Mandolesiego z Uniwersytetu w Bolonii oraz francuskiego astronoma Jean-Loup Pugeta. Kierowali oni naukowymi konsorcjami instrumentów niskich i wysokich częstotliwości misji satelity Planck.
To projekt naukowy, realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), przy znaczącym współudziale amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
"Embrionalny" okres wszechświata
Na podstawie pomiarów dokonanych przez satelitę Planck "naukowcy skonstruowali najbardziej dokładne mapy kosmicznego promieniowania tła, dochodzącego do nas z epoki około 380 tysięcy lat po Wielkim Wybuchu" - czytamy w komunikacie, przekazanym przez Biuro Prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.
Analizy "embrionalnego" obrazu wszechświata pozwalają naukowcom z większą dokładnością badać 13,8 miliarda lat jego historii po Wielkim Wybuchu.
Badacz kosmosu
Profesor Krzysztof Górski bada kosmiczne promieniowanie tła od wczesnych lat dziewięćdziesiątych, a bezpośrednio w prace zespołu satelity Planck zaangażował się od 1996 roku. Jest ekspertem w dziedzinie matematycznej konstrukcji map nieba. Oprogramowanie, które stworzył, jest też często wykorzystywane przez inne misje kosmiczne oraz projekty prowadzone z Ziemi.
Autor: dd//rzw / Źródło: TVN Meteo, PAP
Źródło zdjęcia głównego: ESA (European Space Agency)