Globalne zmiany klimatu mogą otworzyć przed nami nowe możliwości. Według naukowców badających skamieniały las na arktycznej Wyspie Bylota, gatunki roślin, które rozwijały się tam przed milionami lat, mają szansę powrócić. - Nasze wnuki będą patrzeć, jak rosną - zapowiada badacz z Uniwersytetu Montrealskiego.
- Według modelu danych, warunki klimatyczne na Wyspie Bylota będą sprzyjać gatunkom drzew, które znajdujemy w istniejących tu skamieniałych lasach, takim jak wierzba, sosna i świerk. W tym okresie w pobliżu miejsca badań znalazłem też dowody na możliwość wzrostu dębu i hikory - powiedział Alexandre Guertin-Pasquier z wydziału geografii Uniwersytetu Montrealskiego podczas Konferencji Kanadyjskiej Paleontologii w Toronto.
- Chociaż oczywiście minie trochę czasu, zanim cały las odrośnie, odkrycia pokazują, że nasze wnuki będą w stanie posadzić drzewa i patrzeć, jak rosną - dodał Guertin-Pasquier.
Badają pole magnetyczne, skały i pyłki
Skamieniały las znaleziony na kanadyjskiej Wyspie Bylota (położonej na Oceanie Arktycznym przy północno-zachodnim wybrzeżu Ziemi Baffina) liczy między 2,6 a 3 mln lat - tak szacują naukowcy na podstawie śladów wymarłych gatunków obecnych na jego terenie oraz analiz paleomagnetycznych.
Obejmują one obserwację wpływu pola magnetycznego Ziemi na osad w skałach, a to z kolei pozwala śledzić bieguny magnetyczne. Ponieważ historia ruchu biegunów magnetycznych jest stosunkowo dobrze znana, naukowcy mogą wykorzystać te informacje do datowania skał.
Próbki drewna z tak starego lasu zachowały się przez miliony lat w torfie i wiecznej zmarzlinie. - Badaliśmy osady w lesie i odkryliśmy pyłek kwiatowy typowy dla klimatu ze średnią roczną temperaturą wynoszącą ok. 0 st. C lub 32 st. Fahrenheita - powiedział Guertin-Pasquier. Obecna średnia dla Wyspy Bylota to około -15 st. C (5 st. F). Naukowcy pobrali próbki z kilku otworów o średnicy 10 cm i głębokości 1-2 m.
"Jest wiele tajemnic"
Przeprowadzenie pełniejszych badań utrudniają surowa arktyczna zima i oddalenie lasu. Nawet latem Guertin-Pasquier i jego koledzy musieli znosić ekstremalne warunki, takie jak wiatr wiejący z prędkością 80 km/h. To zdaje się jednak nie odstraszać naukowców, którzy zamierzają kontynuować projekt badawczy.
- Jest tak wiele tajemnic otaczających ten las - na przykład to, jak drzewa przetrwały ciemność arktycznej zimy - powiedział Guertin-Pasquier. Dodał, że w ramach kolejnych etapów badań naukowcy przyjrzą się innym pozostałościom roślinnym, żeby zrozumieć, jak mogła wyglądać lokalna flora.
Autor: js/ŁUD / Źródło: science daily