Tegoroczny czerwiec obfituje w niezwykłe zjawiska astronomiczne. Po ostatnim w tym stuleciu przejściu Wenus na tle Słońca i zaćmieniu Księżyca na początku miesiąca teraz możemy być świadkami kolejnego oryginalnego wydarzenia na niebie. Dziś i jutro wieczorem będziemy mogli obserwować Księżyc w towarzystwie Saturna i Spiki.
Spica (Kłos, Alfa Vir) to najjaśniejsza gwiazda konstelacji Panny. - Jej blask wynosi 0,98 wielkości gwiazdowych, co czyni ją piętnastą gwiazdą na niebie pod względem jasności - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Masywniejszy od słońca
- W rzeczywistości jest to niebieski olbrzym prawie 11 razy masywniejszy od Słońca, którego powierzchnia jest rozgrzana do temperatury 30000 Kelwinów. Znajduje się on 260 lat świetlnych od Ziemi - dodaje astronom.
Naukowiec wyjaśnia, że Spica na naszym niebie leży bardzo blisko ekliptyki, przez co, co pewien czas, blisko niej znajdują się różne ciała Układu Słonecznego. - Najbardziej efektownie wyglądają oczywiście spotkania z jasnymi obiektami, takimi jak Księżyc czy najjaśniejsze planety - mówi astronom.
Bliskie spotkanie
Do takiego spotkania, i to potrójnego, dojdzie wieczorem 27 i 28 czerwca. - Od pewnego czasu w okolicach Spiki przebywa bowiem Saturn, którego blask obecnie wynosi 0,7 wielkości gwiazdowych. Jest więc on nieznacznie od Spiki jaśniejszy. Dystans dzielący oba ciała na sferze niebieskiej wynosi obecnie tylko 4 stopnie - opisuje dr. Olech. Dodając, że podczas tych wieczorów, obok Saturna i Spiki przejdzie jeszcze Księżyc w pierwszej kwadrze.
Przesunie się on pod nimi - 27 czerwca świecąc około 9 stopni na zachód od Spiki, a dobę później około 6 stopni na wschód.
Już dziś
- Całej trójki najlepiej wypatrywać wieczorem. Około godziny po zachodzie Słońca, więc po 22 naszego czasu, widać je około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem - radzi astronom.
Dziś na obserwację mogą szykować się mieszkańcy Polski północnej. W tej części kraju wieczorem synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski prognozuje przejaśnienia. Chmury nie powinny więc przeszkadzać w obserwowaniu wyjątkowego zjawiska.
Autor: adsz/rs / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl