Posiekać, zatopić, zakopać czy wywieźć? Naukowcy o sposobach na pozbycie się wieloryba


Posiekać i wywieźć, zakopać czy może pozostawić w miejscu odnalezienia? To pytanie nurtuje naukowców, którzy co roku na plażach odnajdują zwłoki wielorybów. Ostatnio w mediach głośno jest o martwym płetwalu błękitnym, który od kilku tygodni zalega na jednej z kanadyjskich plaż. Naukowcy postanowili zająć się zwierzęciem. Jednak jak podkreślają, usunięcie tuszy może zająć nawet kilkanaście dni.

Pod koniec kwietnia na wybrzeże kanadyjskiej miejscowości Trout River (Nowa Funlandia) wyrzucony został płetwal błękitny. W krótkim czasie zwierzę (a raczej jego zwłoki) stało się sławne w internecie jako tykająca bomba, która może eksplodować. Na szczęście jak na razie nie doszło do takiej sytuacji.

Wzdęty metanem, siarkowodorem, amoniakiem i innymi gazami ponad 24-metrowy ssak jest coraz większy. Ciśnienie gazów, które znajdują się we wnętrzu wieloryba może cały czas rosnąć, co sprawia, że zwłoki zwierzęcia wkrótce zmienią się w potężny balon wypełniony tranem i wnętrznościami.

Jego tusza już "sflaczała"

Wiele osób liczy na wybuch, jednak - ku ich rozczarowaniu - pewien urzędnik z Trout River przyznał, że tusza wieloryba nieco "sflaczała". Potwierdził to Don Bradshaw, kanadyjski dziennikarz, który zajmuje się sprawą wieloryba. Bradshaw wrzucił na Twittera zdjęcie sugerujące, że ssak rzeczywiście nieco się skurczył. Problem ewentualnego wybuchu bagatelizuje również wielu naukowców. Niemniej jednak ludziom zależy na tym, żeby pozbyć się zwłok zwierzęcia z plaży.

Samozapłon najlepszą metodą?

Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu jest samozapłon, jednak w takim przypadku i tak niezbędna byłaby ingerencja człowieka. Historia zna przypadki wybuchających wielorybów.

Jak przypomina tygodnik "The New Yorker", w ubiegłym roku tego typu incydent miał miejsce na Wyspach Owczych, gdzie u wybrzeży morze wyrzuciło dwa kaszaloty. Lokalna społeczność postanowiła wykorzystać szkielet jednego z nich. Obrobienia padliny podjął się pewien biolog morski z Muzeum Narodowego Wysp Owczych. Mężczyzna naciął fragment tuszy, po czym gazy zgromadzone w ciele trzynastometrowego wieloryba eksplodowały. Na zewnątrz wyrzucone zostały tony narządów i jelit. Na szczęście wnętrzności przeleciały obok człowieka, dlatego nic mu się nie stało.

Wnętrzności w promieniu ponad 200 metrów

Podobna sytuacja miała miejsce w 2004 roku w tajwańskim mieście Tainan. Do eksplozji ssaka doszło podczas transportu na ciężarówce. Jednak najbardziej znanym przypadkiem wybuchu wieloryba jest ten z 1970 roku z miejscowości Florence (USA). Wówczas martwy kaszalot został wysadzony w powietrze z inicjatywy Zarządu Dróg Publicznych. W wyniku eksplozji wnętrzności, skrawki wielorybiego mięsa zostały rozrzucone na odległość nawet 240 metrów.

Usuną zwłoki, ale w zamian dostaną szkielet

W czwartek rząd kanadyjski ogłosił, że pracownicy Królewskiego Muzeum Ontario zgodzili się usunąć tuszę z plaży w Trout River. Eksperci zajmą się również ciałem drugiego, mniej znanego, ale równie uciążliwego wieloryba, który pojawił się w okolicy miejscowości Rocky Harbour.

Jasne jest, że muzeum nie zgodziło się podjąć tak nieprzyjemnej akcji bezinteresownie. Umowa jest taka - specjaliści usuną wieloryba, a w zamian za to otrzymają jego szkielet. Według rzecznika Królewskiego Muzeum Ontario, z wieloryba zostaną wycięte kości, natomiast tłuszcz i pozostałości zostaną wywiezione na odpowiednie składowisko. Zdaniem ekspertów, akcja może potrwać nawet dwa tygodnie.

Prawie 650 wielorybów u wybrzeży USA

Dość często wieloryby spotykane są również w USA. W latach 2008-2013u wybrzeży tego kraju znaleziono 648 osobników - wynika z danych Amerykańskiej Służby Meteorologicznej i Oceanicznej (NOAA). Siedem spośród tych ssaków należało do gatunku płetwal błękitny, czyli największego zwierzęcia żyjącego na Ziemi.

Sarah Wilkin z NOAA, która zajmuje się programem dotyczącym zwierząt morskich opowiadała tygodnikowi "The New Yorker", co robi się w przypadku znalezienia martwego zwierzęcia na plaży.

Zostawić tam, gdzie go odnaleziono

Jednym z pomysłów jest pozostawienie tuszy wieloryba tam, gdzie został on odnaleziony. Pomysł - może niezbyt kreatywny - zdaniem Walkin jest najlepszy. W obszarach niezamieszkałych przez ludzi odór rozkładającego się wieloryba nie powinien nikogo niepokoić. Istnieje wtedy szansa, że fale z powrotem wezmą zwłoki do morza.

Głęboko zakopać

Wieloryba można również zakopać - mówiła Wilkin. W tym przypadku nie trzeba daleko transportować zwłok. Problemem może być jednak głęboki dół, który należy wykopać. Wilkin poinformowała, że dziura musi być co najmniej o kilka metrów głębsza niż wysokość zwierzęcia. Ten pomysł ma swoje zalety - po roku naukowcy mogliby wydobyć czysty szkielet.

Posiekać i wywieźć

Jednak na tym nie wyczerpują się pomysły naukowców. Jak mówiła Wilkin, zwłoki można posiekać i przetransportować ciężarówką na odpowiednie składowisko. Prawdą jest, że wiąże się to z niemałym bałaganem i wymaga ciężkiego sprzętu wyposażonego w dźwig. Czasami jednak - jeśli ziemia nie nadaje się na "mogiłę" dla zwierzęcia - rozwiązanie to jest konieczne.

Zatopić. Niech wróci do morza

Istnieje jeszcze jedna skuteczna metoda pozbycia się wieloryba. Walkin poinformowała, że można go zatopić. - Najlepszą metodą jest wciągnięcie wieloryba do oceanu i zatopienie na dnie - powiedziała specjalistka. Żeby przypadkiem nie okazało się, że wieloryb będzie dryfował po oceanie, do jego ciała przymocowywane są metalowe łańcuchy i inne tego typu elementy. Naukowcy podkreślają jednak, że nigdy nie pozwolą na to, by do oceanu wrócił wieloryb, który zostanie poddany "chemicznej eutanazji" przez człowieka.

A co z eksplozją? Sarah Walkin nie popiera tej metody. Odnosząc się to wypadku z 1970 roku powiedziała, że "jej zdaniem to wydarzenie pokazało, że eksplozja nie jest dobrym rozwiązaniem".

Autor: kt//tka / Źródło: www.newyorker.com

Pozostałe wiadomości

Czekają nas duże zmiany w pogodzie. Od niedzieli będzie coraz więcej opadów, a następny tydzień w wielu miejscach Polski przyniesie śnieg. Mieszanka opadów spowoduje bardzo trudne warunki na drogach, a przy porywistym wietrze spodziewamy się nawet krótkich śnieżyc.

Nadciąga "bardzo dynamiczny niż". Spadnie śnieg i będzie mocno wiać

Nadciąga "bardzo dynamiczny niż". Spadnie śnieg i będzie mocno wiać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych godzinach warunki na drogach na południu kraju będą niebezpieczne. IMGW wydał tam ostrzeżenia najniższego stopnia przed opadami marznącymi. Z kolei nad morzem obowiązują żółte alarmy przed silnym wiatrem.

IMGW ostrzega przed gołoledzią i silnym wiatrem

IMGW ostrzega przed gołoledzią i silnym wiatrem

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Sobota 16.11 upłynie pod znakiem pochmurnej aury, ale chwilami będzie przebijać się słońce. Termometry wskażą od 7 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 16.11. Będą chwile ze słońcem

Pogoda na dziś - sobota 16.11. Będą chwile ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN

Dopiero co w Filipiny uderzył tajfun, a już zbliża się kolejny. Silny żywioł ma dotrzeć do centralnej części kraju, w tym do stolicy, w sobotę. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewami i nagłymi powodziami. Władze ewakuują mieszkańców.

Szósty tajfun w miesiąc. Ma uderzyć w stolicę

Szósty tajfun w miesiąc. Ma uderzyć w stolicę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Szkolenie zaczyna przyspieszać, będzie go coraz więcej, coraz bardziej szczegółowe, aż do samej misji. Przez ostatnie trzy miesiące trenowaliśmy różne scenariusze awaryjne - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Sławosz Uznański. Polak w przyszłym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

Tylko do najbliższej niedzieli mieszkańcy Brienz/Brinzauls w Szwajcarii mają czas na opuszczenie swoich domów. Nad wioską po raz kolejny unosi się widmo wystąpienia potężnego osuwiska skał i ziemi. Decyzję o masowej ewakuacji podjęły władze gminy Albula/Alvra.

Na opuszczenie wioski mają czas do niedzieli. Mogą nie wrócić przez kilka miesięcy

Na opuszczenie wioski mają czas do niedzieli. Mogą nie wrócić przez kilka miesięcy

Źródło:
Enex, Reuters

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters

W krajach Ameryki Środkowej trwają przygotowania na nadejście burzy tropikalnej Sara. Pierwszy na jej drodze znajdzie się Honduras.

Sara zagraża Karaibom. "Potencjalnie katastrofalne powodzie błyskawiczne"

Sara zagraża Karaibom. "Potencjalnie katastrofalne powodzie błyskawiczne"

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP