Posiekać, zatopić, zakopać czy wywieźć? Naukowcy o sposobach na pozbycie się wieloryba


Posiekać i wywieźć, zakopać czy może pozostawić w miejscu odnalezienia? To pytanie nurtuje naukowców, którzy co roku na plażach odnajdują zwłoki wielorybów. Ostatnio w mediach głośno jest o martwym płetwalu błękitnym, który od kilku tygodni zalega na jednej z kanadyjskich plaż. Naukowcy postanowili zająć się zwierzęciem. Jednak jak podkreślają, usunięcie tuszy może zająć nawet kilkanaście dni.

Pod koniec kwietnia na wybrzeże kanadyjskiej miejscowości Trout River (Nowa Funlandia) wyrzucony został płetwal błękitny. W krótkim czasie zwierzę (a raczej jego zwłoki) stało się sławne w internecie jako tykająca bomba, która może eksplodować. Na szczęście jak na razie nie doszło do takiej sytuacji.

Wzdęty metanem, siarkowodorem, amoniakiem i innymi gazami ponad 24-metrowy ssak jest coraz większy. Ciśnienie gazów, które znajdują się we wnętrzu wieloryba może cały czas rosnąć, co sprawia, że zwłoki zwierzęcia wkrótce zmienią się w potężny balon wypełniony tranem i wnętrznościami.

Jego tusza już "sflaczała"

Wiele osób liczy na wybuch, jednak - ku ich rozczarowaniu - pewien urzędnik z Trout River przyznał, że tusza wieloryba nieco "sflaczała". Potwierdził to Don Bradshaw, kanadyjski dziennikarz, który zajmuje się sprawą wieloryba. Bradshaw wrzucił na Twittera zdjęcie sugerujące, że ssak rzeczywiście nieco się skurczył. Problem ewentualnego wybuchu bagatelizuje również wielu naukowców. Niemniej jednak ludziom zależy na tym, żeby pozbyć się zwłok zwierzęcia z plaży.

Samozapłon najlepszą metodą?

Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu jest samozapłon, jednak w takim przypadku i tak niezbędna byłaby ingerencja człowieka. Historia zna przypadki wybuchających wielorybów.

Jak przypomina tygodnik "The New Yorker", w ubiegłym roku tego typu incydent miał miejsce na Wyspach Owczych, gdzie u wybrzeży morze wyrzuciło dwa kaszaloty. Lokalna społeczność postanowiła wykorzystać szkielet jednego z nich. Obrobienia padliny podjął się pewien biolog morski z Muzeum Narodowego Wysp Owczych. Mężczyzna naciął fragment tuszy, po czym gazy zgromadzone w ciele trzynastometrowego wieloryba eksplodowały. Na zewnątrz wyrzucone zostały tony narządów i jelit. Na szczęście wnętrzności przeleciały obok człowieka, dlatego nic mu się nie stało.

Wnętrzności w promieniu ponad 200 metrów

Podobna sytuacja miała miejsce w 2004 roku w tajwańskim mieście Tainan. Do eksplozji ssaka doszło podczas transportu na ciężarówce. Jednak najbardziej znanym przypadkiem wybuchu wieloryba jest ten z 1970 roku z miejscowości Florence (USA). Wówczas martwy kaszalot został wysadzony w powietrze z inicjatywy Zarządu Dróg Publicznych. W wyniku eksplozji wnętrzności, skrawki wielorybiego mięsa zostały rozrzucone na odległość nawet 240 metrów.

Usuną zwłoki, ale w zamian dostaną szkielet

W czwartek rząd kanadyjski ogłosił, że pracownicy Królewskiego Muzeum Ontario zgodzili się usunąć tuszę z plaży w Trout River. Eksperci zajmą się również ciałem drugiego, mniej znanego, ale równie uciążliwego wieloryba, który pojawił się w okolicy miejscowości Rocky Harbour.

Jasne jest, że muzeum nie zgodziło się podjąć tak nieprzyjemnej akcji bezinteresownie. Umowa jest taka - specjaliści usuną wieloryba, a w zamian za to otrzymają jego szkielet. Według rzecznika Królewskiego Muzeum Ontario, z wieloryba zostaną wycięte kości, natomiast tłuszcz i pozostałości zostaną wywiezione na odpowiednie składowisko. Zdaniem ekspertów, akcja może potrwać nawet dwa tygodnie.

Prawie 650 wielorybów u wybrzeży USA

Dość często wieloryby spotykane są również w USA. W latach 2008-2013u wybrzeży tego kraju znaleziono 648 osobników - wynika z danych Amerykańskiej Służby Meteorologicznej i Oceanicznej (NOAA). Siedem spośród tych ssaków należało do gatunku płetwal błękitny, czyli największego zwierzęcia żyjącego na Ziemi.

Sarah Wilkin z NOAA, która zajmuje się programem dotyczącym zwierząt morskich opowiadała tygodnikowi "The New Yorker", co robi się w przypadku znalezienia martwego zwierzęcia na plaży.

Zostawić tam, gdzie go odnaleziono

Jednym z pomysłów jest pozostawienie tuszy wieloryba tam, gdzie został on odnaleziony. Pomysł - może niezbyt kreatywny - zdaniem Walkin jest najlepszy. W obszarach niezamieszkałych przez ludzi odór rozkładającego się wieloryba nie powinien nikogo niepokoić. Istnieje wtedy szansa, że fale z powrotem wezmą zwłoki do morza.

Głęboko zakopać

Wieloryba można również zakopać - mówiła Wilkin. W tym przypadku nie trzeba daleko transportować zwłok. Problemem może być jednak głęboki dół, który należy wykopać. Wilkin poinformowała, że dziura musi być co najmniej o kilka metrów głębsza niż wysokość zwierzęcia. Ten pomysł ma swoje zalety - po roku naukowcy mogliby wydobyć czysty szkielet.

Posiekać i wywieźć

Jednak na tym nie wyczerpują się pomysły naukowców. Jak mówiła Wilkin, zwłoki można posiekać i przetransportować ciężarówką na odpowiednie składowisko. Prawdą jest, że wiąże się to z niemałym bałaganem i wymaga ciężkiego sprzętu wyposażonego w dźwig. Czasami jednak - jeśli ziemia nie nadaje się na "mogiłę" dla zwierzęcia - rozwiązanie to jest konieczne.

Zatopić. Niech wróci do morza

Istnieje jeszcze jedna skuteczna metoda pozbycia się wieloryba. Walkin poinformowała, że można go zatopić. - Najlepszą metodą jest wciągnięcie wieloryba do oceanu i zatopienie na dnie - powiedziała specjalistka. Żeby przypadkiem nie okazało się, że wieloryb będzie dryfował po oceanie, do jego ciała przymocowywane są metalowe łańcuchy i inne tego typu elementy. Naukowcy podkreślają jednak, że nigdy nie pozwolą na to, by do oceanu wrócił wieloryb, który zostanie poddany "chemicznej eutanazji" przez człowieka.

A co z eksplozją? Sarah Walkin nie popiera tej metody. Odnosząc się to wypadku z 1970 roku powiedziała, że "jej zdaniem to wydarzenie pokazało, że eksplozja nie jest dobrym rozwiązaniem".

Autor: kt//tka / Źródło: www.newyorker.com

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem, który spaść ma w czasie burz. Alarmy obowiązują na północy i południu kraju.

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek 17.07. Noc będzie pochmurna, miejscami będzie się błyskać. Dzień przyniesie deszcz i lokalne burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr