Zagrożonych wyginięciem jest od ćwierci do nawet połowy wszystkich gatunków ptaków na Ziemi - donosi "New Scientist". Naukowcy zbadali wpływ na zmian klimatycznych na życie zwierząt. Według nich trzeba podjąć szybkie kroki ochronne lub zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zahamować globalne ocieplenie.
Naukowcy wyliczyli, że nawet połowa wszystkich gatunków ptaków, ok. 30 proc. płazów i 25 proc. koralowców może wyginąć ze względu na wrażliwość na zmiany klimatu.
Czerwona Lista pisze o klimacie
Badania opublikowali naukowcy z Union for the Conservation of Nature, organizacji która opracowuje Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków. - Czerwoną Listę wynaleziono na długo zanim ktokolwiek martwił się o zmiany klimatu - powiedział Wendy Foden z IUCN z Cambridge.
Na Czerwoną Listę wciągane są gatunki, wobec których istnieje niebezpieczeństwo wyginięcia. Sporządzający ją do tej pory uwzględniali zmiany klimatyczne, ale w umiarkowanym stopniu. Bazowali głównie na modelach rozrodczości każdego gatunku. W tegorocznej edycji pod uwagę wzięto warunki klimatyczne obszarów, na których występują określone gatunki. Naukowcy oszacowali, czy w razie zmian klimatycznych zwierzęta się do nich przystosują.
Poznać ptaka
Foden i jego koledzy starali się wziąć pod uwagę jak największą liczbę czynników: jak szybko gatunki się przemieszczają i ewoluują, czy pokonują bariery (np. góry) oraz czy potrafią przystosować się do nowych warunków.
Jak na razie udało im się opracować kryteria dla ptaków, płazów i koralowców. Wyniki są zaskakujące. Wśród ptaków od 24 do 50 proc gatunków jest wysoce wrażliwych na zmiany środowiska. Bardziej optymistyczne dane uzyskali dla płazów (22-44 proc.) i koralowców (15-32 proc.).
Jak pisze "New Scientist" dane są bardzo podobne do badań Chrisa Thomasa z 2004 roku. Naukowiec oszacował wtedy, że do 2050 roku wyginąć może od 15 do 37 proc. zwierząt ze względu na zmiany klimatu.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że Czerwona Lista będzie musiała zostać uzupełniona.
Autor: pk/rs / Źródło: New Scientist