Ponad 100 interwencji, przekroczone stany alarmowe. Uwaga na wysoki stan wód

Wysoki poziom wody na rzece Białka
Wysoki poziom wody na rzece Białka
tvn24
Wysoki poziom wody na rzece Białkatvn24

Wydano ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego i drugiego stopnia, a także ostrzeżenia meteorologiczne stopnia drugiego i pierwszego. Z powodu opadów w Małopolsce było już 135 interwencji. Na kilku rzekach przekroczone są stany alarmowe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed intensywnym deszczem dla kilku województw na południowym wschodzie kraju.

Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia w kilku województwach.

IMGW w Krakowie prognozuje w ciągu dzisiejszego dnia opady ciągłe w wysokości do 50 litrów na metr kwadratowy, w nocy do 25 l/mkw. W piątek opady powinny zanikać. W nocy z piątku na sobotę prognozuje się dalsze wystąpienie opadów deszczu, ale już nie tak intensywnych. Wysokość opadów może osiągać 25 l/mkw. W sobotę prognozuje się opady do 20 l/mkw. W związku z tym mogą wystąpić lokalne podtopienia.

Alarm i pogotowie przeciwpowodziowe

W Nowym Sączu rzeka Kamienica osiągnęła 249 cm, do przekroczenia stanu alarmowego brakuje 11 cm. "W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego wody w ciekach wodnych na terenie miasta Nowego Sącza (...) ogłaszam od godziny 16 w dniu 21 września 2017 roku na terenie miasta Nowego Sącza - alarm przeciwpowodziowy" - czytamy w komunikacie.

W Bielsku-Białej prezydent miasta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. W gminie Łękawica (powiat żywiecki), pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił wójt.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje także w:

- Oświęcimiu - od 20.09.2017 r. o godz. 10.00;

- powiat Nowy Targ - od 21.09.2017 r. o godz. 14.00;

- gm. Bobowa pow. Gorlice - od 21.09.2017 r. od godz. 15.00;

- gm. Iwkowa pow. Limanowa - od 21.09.2017 r. od godz. 17.00;

- Skawina - 21.09.2017 r. od godz. 17.00;

- gm. Ciężkowice pow. Tarnów - od 21.09.2017 r. od godz. 15.30.

Stan wielu rzek jest bardzo wysoki (infoszczawnica.pl/Kontakt 24)
Stan wielu rzek jest bardzo wysoki (infoszczawnica.pl/Kontakt 24)infoszczawnica.pl/Kontakt 24

Przybywa wody w rzekach

Na kilku rzekach w województwie małopolskim przekroczone zostały stany alarmowe.

- Czarny Dunajec w Nowym Targu;

- Białka w Trybszu;

- Białka w Ciężkowicach;

- Stryszawka w Suchej Beskidzkiej;

- Dunajec w Nowym Targu-Kowańcu;

- Lepiatnica w Ludźmierzu;

- Poroniec w Poroninie.

W czwartek po południu w Oświęcimiu rzeka Soła osiągnęła 421 cm. To o 51 cm powyżej stanu ostrzegawczego. W Jawiszowicach poziom wody wynosi 608 cm. Niewiele brakuje do przekroczenia stanu alarmowego, czyli 630 cm.

Pierwsze zalania

Strażacy odnotowali już wiele interwencji. Na Śląsku Cieszyńskim przeciekał dach budynku. Na Żywiecczyźnie wypompowali wodę z piwnicy domu w Gilowicach, zajęli się przeciekającym dachem liceum w Milówce i zabezpieczyli podmywany przyczółek niewielkiego mostu w miejscowości Las.

Młodszy brygadier Jacek Krawiec z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie podał, że na terenie województwa małopolskiego straż pożarna interweniowała 135 razy. Głównie były to podtopienia budynków, a także posesji. Przewróciły się także podmyte drzewa.

Najwięcej interwencji było w powiecie wadowickim (29) i w Krakowie (15). W stolicy Małopolski wiadukt pod ulicą Majora Łupaszki został zamknięty z powodu zalania przez intensywny deszcz. Straż wypompowuje wodę.

Służby ratunkowe przygotowują się na różne scenariusze. Naczelnik wydziału zagrożenia kryzysowego magistratu w Bielsku-Białej Adam Caputa poinformował w czwartek, że z uwagi na niekorzystne prognozy synoptyków w mieście przygotowano już 700 worków z piaskiem.

Stan wód w rzekach

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnym deszczem

Województwo małopolskie

Od środy w subregionie południowym województwa odnotowuje się opady deszczu osiągające od 30 do 40 litrów na metr kwadratowy, przy czym w Tatrach nawet od 50 do 60 litrów na metr kwadratowy. Lokalnie i okresowo spadnie nawet 120 l/mkw. - tak może się stać w pobliżu Hali Gąsienicowej. Na tym obszarze prognozuje się nadal występowanie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Prognozowana wysokość opadów w subregionie południowym wyniesie od 50 do 60 litrów na metr kwadratowy. Łączna suma opadów wyniesie od 100 do 120 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie w Tatrach aż do 180 l/mkw.

W subregionie północnym odnotowano sumę opadów od 10 do 15 l/mkw. Prognozowana suma opadów w subregionie północnym wynosi od 35 do 50 l/mkw. Łączna suma opadów wyniesie od 50 do 60 l/mkw.

Na szczytach Tatr spadnie śnieg.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 8 rano w piątek.

Prognozowane opady na 72 godzinyTVN Meteo

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnym deszczem

Województwo śląskie - Beskid Śląski i Żywiecki

Prognozuje się występowanie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Do godziny 8 rano w piątek prognozowana suma opadów wyniesie lokalnie do 50 litrów na metr kwadratowy.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 8 rano.

Ostrzeżenia meteorologiczneIMGW/TVN Meteo

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Województwo świętokrzyskie

Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Zapowiadane są opady od 30 do 40 litrów na metr kwadratowy. Lokalnie nawet do 60 l/mkw.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 8 rano w piątek.

Województwo śląskie

Subregion jurajski

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Przewidywana wysokość opadów miejscami od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy.

Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku od godziny 8 rano do godziny 8 rano w piątek.

Subregion centralny

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Przewidywana wysokość opadów miejscami od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy.

Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku od godziny 8 rano do godziny 8 rano w piątek.

Województwo łódzkie

Subregion piotrkowski

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 15 do 30, a lokalnie nawet do 40 litrów na metr kwadratowy.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 11 w czwartek do godziny 6 rano w piątek.

Co oznaczają ostrzeżenia meteorologiczne?

Ostrzeżenia trzeciego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Hydrologiczne ostrzeżenia trzeciego stopnia

Województwo małopolskie - zlewnia Skawy, Raby, Dunajca i Ropy

W związku z prognozowanymi nadal intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu w zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody na ogół w dolnej części strefy stanów wysokich. Przekroczone zostaną stany ostrzegawcze w kolejnych profilach wodowskazowych oraz stany alarmowe - w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach i zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa. Przekroczeniu ulegnie także stan alarmowy w profilu Jawiszowice na Wiśle.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20 w piątek.

Województwo śląskie - zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły

W związku z obecnie występującymi i prognozowanymi w dalszym ciągu opadami deszczu, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na innych mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów prognozowane jest przekroczenie stanów alarmowych.

Ostrzeżenie obowiązuje do południa w piątek.

Hydrologiczne ostrzeżenia drugiego stopnia

Województwo warmińsko-mazurskie - zlewnia Drwęcy

W związku ze spływem wód opadowych, na wodowskazach zlewni górnej Drwęcy spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Jeziorze Drwęckim w Ostródzie, na Drwęcy w Nowym Mieście oraz na Welu w Lidzbarku. Przekroczenie stanu alarmowego na Drwęcy w Rodzonem i ostrzegawczego na Welu w Kuligach będzie się utrzymywało.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 15 w piątek.

Województwo świętokrzyskie - zlewnie Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej

W związku z prognozowanymi intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do dolnej części strefy stanów wysokich. Punktowo przekroczone zostaną stany ostrzegawcze - w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach na terenie województwa.

Alert obowiązuje do godziny 20 w piątek.

Województwo małopolskie - zlewnie Skawy, Raby, Dunajca, Ropy

W związku z prognozowanymi intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu w zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w górnej części strefy stanów średnich i do dolnej części strefy stanów wysokich. Lokalnie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze - w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach na terenie województwa. Punktowo, w miejscu wystąpienia najbardziej intensywnych opadów deszczu, możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego.

Ostrzeżenie jest ważne do godziny 20 w piątek.

Województwo podkarpackie - zlewnie Wisłoki, Sanu, Wisłoka

W związku z prognozowanymi intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu w zlewniach: Wisłoki, Sanu, Wisłoka oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do dolnej części strefy stanów wysokich. Punktowo przekroczone zostaną stany ostrzegawcze - w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach na terenie województwa.

Alert obowiązuje do godziny 20 w piątek.

Co oznaczają alerty hydrologiczne?

Alerty trzeciego stopnia oznaczają, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Alerty drugiego stopnia oznaczają, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątekTVN Meteo

Autor: sj/aw,AP / Źródło: IMGW, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: infoszczawnica.pl/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami - w poniedziałkowe popołudnie objęte nimi zostały także województwa środkowej Polski. Lokalnie groźna aura potrwa do nocy. Obowiązują także alarmy przed upałem.

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News