Wydano ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego i drugiego stopnia, a także ostrzeżenia meteorologiczne stopnia drugiego i pierwszego. Z powodu opadów w Małopolsce było już 135 interwencji. Na kilku rzekach przekroczone są stany alarmowe.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed intensywnym deszczem dla kilku województw na południowym wschodzie kraju.
Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia w kilku województwach.
IMGW w Krakowie prognozuje w ciągu dzisiejszego dnia opady ciągłe w wysokości do 50 litrów na metr kwadratowy, w nocy do 25 l/mkw. W piątek opady powinny zanikać. W nocy z piątku na sobotę prognozuje się dalsze wystąpienie opadów deszczu, ale już nie tak intensywnych. Wysokość opadów może osiągać 25 l/mkw. W sobotę prognozuje się opady do 20 l/mkw. W związku z tym mogą wystąpić lokalne podtopienia.
Alarm i pogotowie przeciwpowodziowe
W Nowym Sączu rzeka Kamienica osiągnęła 249 cm, do przekroczenia stanu alarmowego brakuje 11 cm. "W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego wody w ciekach wodnych na terenie miasta Nowego Sącza (...) ogłaszam od godziny 16 w dniu 21 września 2017 roku na terenie miasta Nowego Sącza - alarm przeciwpowodziowy" - czytamy w komunikacie.
W Bielsku-Białej prezydent miasta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. W gminie Łękawica (powiat żywiecki), pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił wójt.
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje także w:
- Oświęcimiu - od 20.09.2017 r. o godz. 10.00;
- powiat Nowy Targ - od 21.09.2017 r. o godz. 14.00;
- gm. Bobowa pow. Gorlice - od 21.09.2017 r. od godz. 15.00;
- gm. Iwkowa pow. Limanowa - od 21.09.2017 r. od godz. 17.00;
- Skawina - 21.09.2017 r. od godz. 17.00;
- gm. Ciężkowice pow. Tarnów - od 21.09.2017 r. od godz. 15.30.
Przybywa wody w rzekach
Na kilku rzekach w województwie małopolskim przekroczone zostały stany alarmowe.
- Czarny Dunajec w Nowym Targu;
- Białka w Trybszu;
- Białka w Ciężkowicach;
- Stryszawka w Suchej Beskidzkiej;
- Dunajec w Nowym Targu-Kowańcu;
- Lepiatnica w Ludźmierzu;
- Poroniec w Poroninie.
W czwartek po południu w Oświęcimiu rzeka Soła osiągnęła 421 cm. To o 51 cm powyżej stanu ostrzegawczego. W Jawiszowicach poziom wody wynosi 608 cm. Niewiele brakuje do przekroczenia stanu alarmowego, czyli 630 cm.
Pierwsze zalania
Strażacy odnotowali już wiele interwencji. Na Śląsku Cieszyńskim przeciekał dach budynku. Na Żywiecczyźnie wypompowali wodę z piwnicy domu w Gilowicach, zajęli się przeciekającym dachem liceum w Milówce i zabezpieczyli podmywany przyczółek niewielkiego mostu w miejscowości Las.
Młodszy brygadier Jacek Krawiec z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie podał, że na terenie województwa małopolskiego straż pożarna interweniowała 135 razy. Głównie były to podtopienia budynków, a także posesji. Przewróciły się także podmyte drzewa.
Najwięcej interwencji było w powiecie wadowickim (29) i w Krakowie (15). W stolicy Małopolski wiadukt pod ulicą Majora Łupaszki został zamknięty z powodu zalania przez intensywny deszcz. Straż wypompowuje wodę.
Służby ratunkowe przygotowują się na różne scenariusze. Naczelnik wydziału zagrożenia kryzysowego magistratu w Bielsku-Białej Adam Caputa poinformował w czwartek, że z uwagi na niekorzystne prognozy synoptyków w mieście przygotowano już 700 worków z piaskiem.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnym deszczem
Województwo małopolskie
Od środy w subregionie południowym województwa odnotowuje się opady deszczu osiągające od 30 do 40 litrów na metr kwadratowy, przy czym w Tatrach nawet od 50 do 60 litrów na metr kwadratowy. Lokalnie i okresowo spadnie nawet 120 l/mkw. - tak może się stać w pobliżu Hali Gąsienicowej. Na tym obszarze prognozuje się nadal występowanie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.
Prognozowana wysokość opadów w subregionie południowym wyniesie od 50 do 60 litrów na metr kwadratowy. Łączna suma opadów wyniesie od 100 do 120 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie w Tatrach aż do 180 l/mkw.
W subregionie północnym odnotowano sumę opadów od 10 do 15 l/mkw. Prognozowana suma opadów w subregionie północnym wynosi od 35 do 50 l/mkw. Łączna suma opadów wyniesie od 50 do 60 l/mkw.
Na szczytach Tatr spadnie śnieg.
Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 8 rano w piątek.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnym deszczem
Województwo śląskie - Beskid Śląski i Żywiecki
Prognozuje się występowanie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Do godziny 8 rano w piątek prognozowana suma opadów wyniesie lokalnie do 50 litrów na metr kwadratowy.
Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 8 rano.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Województwo świętokrzyskie
Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Zapowiadane są opady od 30 do 40 litrów na metr kwadratowy. Lokalnie nawet do 60 l/mkw.
Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 8 rano w piątek.
Województwo śląskie
Subregion jurajski
Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Przewidywana wysokość opadów miejscami od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy.
Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku od godziny 8 rano do godziny 8 rano w piątek.
Subregion centralny
Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Przewidywana wysokość opadów miejscami od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy.
Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku od godziny 8 rano do godziny 8 rano w piątek.
Województwo łódzkie
Subregion piotrkowski
Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 15 do 30, a lokalnie nawet do 40 litrów na metr kwadratowy.
Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 11 w czwartek do godziny 6 rano w piątek.
Co oznaczają ostrzeżenia meteorologiczne?
Ostrzeżenia trzeciego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Hydrologiczne ostrzeżenia trzeciego stopnia
Województwo małopolskie - zlewnia Skawy, Raby, Dunajca i Ropy
W związku z prognozowanymi nadal intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu w zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody na ogół w dolnej części strefy stanów wysokich. Przekroczone zostaną stany ostrzegawcze w kolejnych profilach wodowskazowych oraz stany alarmowe - w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach i zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa. Przekroczeniu ulegnie także stan alarmowy w profilu Jawiszowice na Wiśle.
Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20 w piątek.
Województwo śląskie - zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły
W związku z obecnie występującymi i prognozowanymi w dalszym ciągu opadami deszczu, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na innych mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów prognozowane jest przekroczenie stanów alarmowych.
Ostrzeżenie obowiązuje do południa w piątek.
Hydrologiczne ostrzeżenia drugiego stopnia
Województwo warmińsko-mazurskie - zlewnia Drwęcy
W związku ze spływem wód opadowych, na wodowskazach zlewni górnej Drwęcy spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Jeziorze Drwęckim w Ostródzie, na Drwęcy w Nowym Mieście oraz na Welu w Lidzbarku. Przekroczenie stanu alarmowego na Drwęcy w Rodzonem i ostrzegawczego na Welu w Kuligach będzie się utrzymywało.
Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 15 w piątek.
Województwo świętokrzyskie - zlewnie Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej
W związku z prognozowanymi intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do dolnej części strefy stanów wysokich. Punktowo przekroczone zostaną stany ostrzegawcze - w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach na terenie województwa.
Alert obowiązuje do godziny 20 w piątek.
Województwo małopolskie - zlewnie Skawy, Raby, Dunajca, Ropy
W związku z prognozowanymi intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu w zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w górnej części strefy stanów średnich i do dolnej części strefy stanów wysokich. Lokalnie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze - w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach na terenie województwa. Punktowo, w miejscu wystąpienia najbardziej intensywnych opadów deszczu, możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego.
Ostrzeżenie jest ważne do godziny 20 w piątek.
Województwo podkarpackie - zlewnie Wisłoki, Sanu, Wisłoka
W związku z prognozowanymi intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu w zlewniach: Wisłoki, Sanu, Wisłoka oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do dolnej części strefy stanów wysokich. Punktowo przekroczone zostaną stany ostrzegawcze - w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach na terenie województwa.
Alert obowiązuje do godziny 20 w piątek.
Co oznaczają alerty hydrologiczne?
Alerty trzeciego stopnia oznaczają, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.
Alerty drugiego stopnia oznaczają, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Autor: sj/aw,AP / Źródło: IMGW, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: infoszczawnica.pl/Kontakt 24