Polska nadal zmaga się ze skutkami wichur. Wiele awarii nie zostało usuniętych

Skutki silnego wiatru w Polsce
Skutki silnego wiatru w Polsce
TVN 24
Skutki silnego wiatru w PolsceTVN 24

Od piątku strażacy w całym kraju interweniowali ponad 7 tysięcy razy. Awarii prądu jest coraz mniej. Najgorzej nadal jest w Pomorskiem. W woj. lubuskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurkim już tylko nieliczni oczekują na dostawę energii.

Z najnowszych informacji wynika, że sytuacja energetyczna w kraju powoli się stabilizuje. Coraz mniej odbiorców czeka jeszcze na podłączenie prądu. Linie wysokiego napięcia zerwał silny wiatr, który dokucza mieszkańcom nie tylko naszego kraju, ale całej Europy. W piątek i sobotę wiatr na Pomorzu w porywach osiągał prędkość nawet 90 km/h.

Najgorzej w Pomorskiem

Nadal ponad 7 tysięcy gospodarstw pozbawionych jest prądu w Pomorskiem, w wyniku awarii wywołanych silnym wiatrem podczas weekendu. - Do odbudowy pozostały fragmenty linii w trudnodostępnych terenach, do których trzeba dotrzeć z ciężkim sprzętem. Usuwane są usterki zgłaszane przez pojedynczych odbiorców, sygnalizujących brak jednej fazy lub uszkodzenia na przewodach niskiego napięcia, doprowadzających zasilanie do pojedynczych domostw” – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Energa-Operator SA w Gdańsku Alina Geniusz-Siuchnińska. Ekipy energetyczne szacują, że w ciągu dnia zasilanie powinno zostać przywrócone na wszystkich liniach średniego napięcia. W niedzielę wieczorem liczba odbiorców w Pomorskiem bez zasilania szacowana była na ok. 20 tysięcy.

Coraz mniej awarii w Lubuskiem

Służby energetyczne kończą usuwanie skutków awarii wywołanych przez wichury w woj. lubuskim. Z ostatniego raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że w regionie prądu pozbawionych jest jeszcze 200 odbiorców w pięciu miejscowościach. Energetycy muszą jeszcze naprawić jedną linię średniego napięcia i 14 stacji transformatorowych. W poniedziałek (12 stycznia) rano bez prądu w Lubuskiem było ok. 2 tys. odbiorców.

Najtrudniejsza sytuacja była w piątek wieczorem, kiedy to dostaw energii elektrycznej było pozbawionych prawie 45,5 tys. odbiorców. W tym czasie bez zasilania pozostawało 248 miejscowości, a wśród nich cały powiat Żarski. Zerwanych zostało ponad 70 linii energetycznych i uszkodzonych ponad 870 stacji średniego napięcia.

Zerwane dachy w Zachodniopomorskiem

W poniedziałek około 14 około 4,5 tys. mieszkańców we wschodniej części woj. zachodniopomorskiego nie miało jeszcze prądu przez awarie wywołane weekendowymi wichurami. Zachodniopomorski wojewoda uruchomił jednorazowy zasiłek na budynki, w których wiatr uszkodził dachy. Uszkodzonych jest jeszcze 197 stacji średniego napięcia. Bez prądu pozostaje około 4,5 tys. odbiorców w powiatach: Białogard, Szczecinek, Drawsko, Kołobrzeg i Koszalin. Ekipy energetyków pracują nad przywróceniem zasilania w tych miejscach. Jak powiedziała rzecznik prasowy Enea Operator Sylwia Rycak, w zachodniej części województwa, do której spółka dostarcza prąd, w nocy z niedzieli na poniedziałek ekipy energetyków przywróciły wszystkim odbiorcom zasilanie. Zdaniem Rycak, najgorsza sytuacja była w sobotę po południu, kiedy bez prądu było ok. 36 tys. odbiorców Enea Operator w Zachodniopomorskiem.

Jak było rano?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w poniedziałek rano bez prądu było ok. 27,5 tys. osób. Najwięcej w Pomorskiem ponad 9 tys., Zachodniopomorskiem 7 tys. i na Mazowszu poniżej 2,5 tys. W niedzielę popołudniu ok. 238 tys. odbiorców w całym kraju pozbawionych było prądu.

W poniedziałek rano w województwie warmińsko-mazurskim usunięto większość awarii energetycznych spowodowanych silnym wiatrem; prądu nie ma nadal 180 odbiorców - poinformowały służby wojewody. Najwięcej gospodarstw nie ma jeszcze zasilania w okolicach Kętrzyna.

W Wielkopolsce do poniedziałku rano usunięto większość awarii prądu spowodowanych przez wichury, jakie przeszły w weekend nad regionem. W północnej części Wielkopolski zasilanie nie dociera nadal do ok. 700 odbiorców.

Tysiące interwencji

Od piątku, w związku z wichurami, strażacy interweniowali ponad 7 tys. razy, w tym tylko w niedzielę blisko 4 tys. - powiedział w poniedziałek rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Dodał, że poszkodowanych zostało 26 osób w tym trzech strażaków.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że od piątku najwięcej pracy strażacy mieli w woj. pomorskim gdzie interweniowali blisko tysiąc razy. Strażacy interweniowali także w innych regionach Polski w tym m.in. w Wielkopolsce ponad 900, czy na Mazowszu ponad 800 razy. Wiele interwencji było też na Pomorzu, Kujawach, na Dolnym Śląsku, w woj. warmińsko-mazurskim.

Od piątku lubuska Straż Pożarna zanotowała około 480 interwencji związanych ze szkodami wyrządzonymi przez silne wiatry. 41 akcji dotyczyło szkodzeń obiektów mieszkalnych, większość pozostałych związana była z usuwaniem powalonych drzew.

Zachodniopomorska straż pożarna interweniowała w miniony weekend łącznie 730 razy, głównie przy usuwaniu uszkodzonych zwalonych gałęzi.

Połamane drzewa, zerwane dachy

Frątczak wyjaśnił, że akcje strażaków polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew, zabezpieczaniu zniszczonych i uszkodzonych reklam oraz dachów. Silny wiatr zerwał dachy z ponad 650 budynków w tym 470 mieszkalnych. W kilku przypadkach strażacy zasilali agregatami prądotwórczymi respiratory, do których podłączeni byli chorzy przebywający w domu. Baterie respiratorów wystarczają bowiem na ich dodatkowe zasilenie przez ok. dwie godziny. - Jesteśmy w pełni przygotowani, system działa, nie brakuje nam sprzętu i ludzi - zapewnił Frątczak.

Autor: AD/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENERGA-operator

Pozostałe wiadomości

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

W piątek niebo będzie na ogół pochmurne. W niektórych miejscach spadnie deszcz lub deszcz ze śniegiem. O ile na Dolnym Śląsku spodziewamy się nawet 7 stopni Celsjusza, o tyle na Podlasiu będzie mroźno.

Pogoda na dziś - piątek, 21.02. Miejscami spadnie deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - piątek, 21.02. Miejscami spadnie deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem oraz opadami marznącymi. Żółte alarmy obowiązują w dziewięciu województwach. Sprawdź szczegóły.

Silny mróz i opady marznące. Ostrzeżenia IMGW w dziewięciu województwach

Silny mróz i opady marznące. Ostrzeżenia IMGW w dziewięciu województwach

Źródło:
IMGW

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

W najbliższych dniach spodziewany jest wzrost temperatury. Ocieplenie będzie wiązać się z zanikiem pokrywy śnieżnej oraz odwilżą. Może padać deszcz ze śniegiem lub sam deszcz. Powieje silniejszy wiatr.

Wielkimi krokami zbliża się odwilż

Wielkimi krokami zbliża się odwilż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni w pobliżu rezerwatu przyrody w środkowej Sri Lance - pisze BBC. Choć nie ucierpiał nikt z pasażerów, według policji był to najgorszy tego typu wypadek z udziałem dzikich zwierząt - zabitych zostało sześć słoni.

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Źródło:
BBC

Miniona noc po raz kolejny przyniosła silne mrozy. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej termometry w wielu miejscach pokazały kilkanaście stopni na minusie. Żadne inne miejsce nie było jednak tak zimne, jak Litworowy Kocioł, gdzie już piąty dzień z rzędu temperatura spadła poniżej -30 stopni Celsjusza.

"Worek z mrozami się otworzył". -30 stopni piąty dzień z rzędu

"Worek z mrozami się otworzył". -30 stopni piąty dzień z rzędu

Źródło:
IMGW, mrozowiska.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenia zostały wysłane do odbiorców w części województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego oraz podkarpackiego.

Tutaj lepiej nie wychodzić z domu. RCB znów rozesłało alert

Tutaj lepiej nie wychodzić z domu. RCB znów rozesłało alert

Źródło:
RCB

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP

Około 90 delfinów wyrzuconych na plażę w Tasmanii zostanie poddanych eutanazji. Zwierzęta utknęły w miejscu, z którego nie były w stanie się wydostać, dostęp do niego był trudny także dla ratowników. - Wszystkie alternatywne opcje okazały się nieskuteczne, chociaż eutanazja jest zawsze ostatecznością - podkreśla biolożka biorąca udział w akcji ratowniczej.

Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"

Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"

Źródło:
BBC, SBS News

Pogoda na dziś, czyli na czwartek 20.02. W czwartek rano pojawią się silne zamglenia i marznące mgły. W całym kraju będzie zimno, a aura neutralnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Marznące mgły, miejscami silniejszy wiatr. Oto, co pogoda szykuje nam na dziś

Marznące mgły, miejscami silniejszy wiatr. Oto, co pogoda szykuje nam na dziś

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

W środę nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9. Częśc z nich mogła spaść na Ziemię. - Mieliśmy dzisiaj wyjątkowego pecha albo duże szczęście, że ta deorbitacja nastąpiła nad naszym krajem - mówił na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

Źródło:
TVN24

We wtorek wieczorem nad Polską przeleciał bolid. Niezwykle jasną smugę światła zaobserwowano nad Mazowszem. Zjawisko można zobaczyć na nagraniach.

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Grupa brytyjskich i egipskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu podało, że znaleziono grobowiec zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Miejsce pochówku władcy położone jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 roku.

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

Źródło:
PAP, CNN

Nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz nagranie, na którym widać, jak widowiskowo błyszczały nad elektrownią wiatrową pod Wrześnią.

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zmarły w słynącym z gorących źródeł kurorcie w pobliżu japońskiej Fukushimy - informują media. Według lokalnych władz, ich śmierć mogła być spowodowana trującymi wyziewami, które naturalnie wydobywają się w tym miejscu spod ziemi.

Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy

Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy

Źródło:
The Guardian, Japan Times, tvn24.pl

Fala intensywnych opadów po raz kolejny w tym sezonie nadciągnęła nad Japonię. Według meteorologów prognozowana ilość śniegu, jaka ma spaść miejscami w ciągu 24 godzin, może wynosić nawet do 70 centymetrów.

W ciągu doby może spaść nawet 70 cm śniegu

W ciągu doby może spaść nawet 70 cm śniegu

Źródło:
Reuters, Asahi

Arktyczny mróz objął Stany Zjednoczone. Według prognoz w najbliższych dniach około trzy czwarte Amerykanów doświadczy ujemnej temperatury, a w kilkudziesięciu stanach mogą paść rekordy zimna. Fali chłodu szczególnie obawiają się mieszkańcy Kentucky i Wirginii Zachodniej, którzy walczą ze skutkami powodzi.

Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna

Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna

Źródło:
NWS, CNN, PAP

Potężne zapadlisko pojawiło się we wsi Godstone w Anglii. Z powodu zagrożenia ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Teren został zabezpieczony przez policjantów.

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Źródło:
BBC, Reuters

Niedźwiedź brunatny zaatakował rodzinę z dwójką małych dzieci. Do zdarzenia doszło kilka metrów od nory zwierzęcia, na szlaku prowadzącym na szczyt Hlinisko w powiecie Liptowski Mikułasz na Słowacji.

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Źródło:
ENEX, myliptov.sme.sk

W Śnieżnej Wiosce rozrzucona została mokra bawełna z mydlinami, która miała udawać śnieg. Na taki pomysł wpadł zarząd nowo otwartej atrakcji koło Chengdu w południowo-zachodnich Chinach, która miała zapewniać odwiedzającym zimowe krajobrazy. "Śnieg" z bawełny nie przypadł jednak turystom do gustu, a jego zdjęcia i nagrania wywołały w sieci falę oburzenia.

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Źródło:
PAP, Reuters

Od kilku dni w okolicach Pól Flegrejskich odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną. Wstrząsy nie są bardzo silne, jednak mieszkańcy odczuwają niepokój. Niektórzy bali się spać w domach i spędzili noc w samochodach. Władze i eksperci uspokajają, że zdarzenia nie są związane z rychłymi erupcjami i zapewniają, że trzymają rękę na pulsie.

Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Źródło:
RAI, tg24.sky.it, tvnmeteo.pl

W ośrodku narciarskim położonym w mieście Henniker w amerykańskim stanie New Hampshire doszło do awarii wyciągu krzesełkowego. Usterka była na tyle poważna, że konieczna była ewakuacja ponad stu osób. Nikt nie został ranny.

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Źródło:
NBC Boston

Brazylia mierzy się z falą upałów. Według prognoz tamtejszego instytutu meteorologicznego, w ciągu najbliższych dni w Rio de Janeiro, temperatura odczuwalna może przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Władze obawiają się, że konsekwencje pogody będą tragiczne, gdyż niebawem rozpoczyna się karnawał.

Takich upałów nie było tam od ponad dekady

Takich upałów nie było tam od ponad dekady

Źródło:
PAP

Wzrósł tragiczny bilans powodzi, które nawiedziły Stany Zjednoczone. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotował stan Kentucky. Zniszczenia są ogromne, na drogach wciąż zalega woda, mnóstwo budynków zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

"Jedna z największych katastrof naturalnych w naszym życiu". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

"Jedna z największych katastrof naturalnych w naszym życiu". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
PAP, CNN