Nad Wielką Brytanią szaleje Erik. Prędkość porywów wiatru dochodzi do ponad 130 kilometrów na godzinę.
Z powodu silnego wiatru w mieście Buckfastleigh w hrabstwie Devon na dwa samochody spadło drzewo. Zginął 50-letni mężczyzna. Znajdująca się w drugim aucie dwudziestolatka trafiła do szpitala z niewielkimi obrażeniami.
Burza Erik, nazwana tak przez służby pogodowe Irlandii, powstała w wyniku gwałtownej cyklogenezy, pogodowej bomby cyklonowej. O takim zjawisku mówi się, gdy ciśnienie w niżu średnich szerokości geograficznej spada o co najmniej 24 hektopasakle na dobę.
Alerty w niektórych regionach
Brytyjskie służby pogodowe MetOffice poinformowały po godzinie 16 w piątek, że najsilniejsze porywy wiatru - 135 kilometrów na godzinę - odnotowano w Walii. Silnie powiało też we francuskiej Bretanii w Camaret, gdzie odnotowano wiatr o porywach do 111 km/h.
Z powodu silnego wiatru zamknięto niektóre mosty - między inny Severn łączący hrabstwo Gloucestershire z południową Walią.
U wybrzeża Kanału La Manche i w Irlandii Północnej obowiązują alerty meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Na północy Szkocji może mocno popadać - lokalnie nawet do 60 litrów deszczu na metr kwadratowy. W sobotę do godziny 15 ostrzeżenie przed silnym wiatrem obejmie prawie całą Wielką Brytanię, poza regionami południowymi.
Wietrzny koniec tygodnia
- Porywy o prędkości 64-80 kilometrów na godzinę pozostaną nad Wielką Brytanią jeszcze w sobotę -prognozuje meteorolog amerykańskiego serwisu AccuWeather Courtney Travis. Dodała, że w części Irlandii Północnej, Irlandii oraz u zachodnich wybrzeży Walii, w Anglii i przy południowo-zachodniej Szkocji może wiać do 96 km/h.
Synoptycy AccuWeather prognozują również opady deszczu, które najsilniej mogą dotknąć tereny wyżynne regionu North West England, zachodniej Szkocji i południowo-zachodniej Irlandii.
Silny wiatr może być odczuwalny w weekend także w kontynentalnej Europie - głównie w północnej Francji i krajach położonych nad Morzem Północnym.
⚡️ “Storm Erik” by @metofficehttps://t.co/5QJTzXZ9ME
— Met Office (@metoffice) 8 lutego 2019
Autor: ao/map / Źródło: AccuWeather, MetOffice, telegraph.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: MetOffice/Twitter