Brak śniegu i silny wiatr odstrasza turystów od dolnośląskich stoków. Na nartach da się jeździć tylko w kilku wyżej położonych ośrodkach. Szlaki turystyczne są oblodzone, a w Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
W rejonie Szklarskiej Poręby na trasach leży od 5 do 30 cm śniegu. Czynna jest m.in. część kolei linowej na Szrenicę, ale pojeździć można jedynie na nartostradzie Puchatek, choć warunki są tam trudne. Pozostałe nartostrady są nieczynne.
Wiatr zamyka wyciągi W Karpaczu pokrywa śnieżna wynosi ok. 20 cm, a w mieście czynnych jest jedynie kilka wyciągów. Także w kompleksie "Śnieżka" warunki narciarskie nie są najlepsze, a z powodu bardzo silnego wiatru kolej linowa i wszystkie wyciągi są w czwartek zamknięte.
Opady i ograniczona widoczność Na stokach w Świeradowie Zdroju grubość pokrywy śnieżnej dochodzi miejscami do 70 cm i czynna jest część wyciągów na terenie miasta. Dość dobre warunki panują na trasach wokół kolei gondolowej. Widoczność jest jednak ograniczona, a synoptycy zapowiadają tam opady śniegu i śniegu z deszczem.
Mgła i mróz W rejonie Polany Jakuszyckiej przygotowane zostały m.in. trasy na Orle, Elektrowni Turów, Radiowej Jedynki, PGE i KGHM. Średnia grubość pokrywy śnieżnej dochodzi miejscami do 30 cm, temperatura wynosi ok. -3 stopnie Celsjusza, jest mgliście i wietrznie.
Na slzakach lód, zalecane raki - Warunki turystyczne w górach są trudne. W górnych partiach Karkonoszy wieje dość silny wiatr, który dodatkowo potęguje uczucie zimna, szlaki są miejscami mocno oblodzone i w efekcie śliskie - powiedział dyżurny ratownik z karkonoskiej grupy GOPR.
Na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 40 cm, a temperatura ok. -6 st. C. W Karkonoszach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.
- Obecnie odradzamy wędrówki po górach, jeśli jednak ktoś zdecyduje się wyjść na trasy, to zalecamy użycie raków, które znaczącą mogą poprawić bezpieczeństwo, zwłaszcza w momencie schodzenia ze stromych stoków - dodał.
Kotlina Kłodzka ze sztucznym śniegiem W Kotlinie Kłodzkiej warunki narciarskie są dobre. W Zieleńcu leży od 20 do 40 cm śniegu, czynne są m.in. wyciągi Bartuś, Diament, Gryglówka, Mieszko, Nartorama oraz koleje Winterpol. Na Czarnej Górze, gdzie leży od 10 do 80 cm śniegu, pojeździć można m.in. na trasach B Fis, C Fis, F1 i P3. Część stoków jest także sztucznie naśnieżana.
Sudety z fatalną pogodą W Sudetach Środkowych i Wschodnich spodziewane są opady deszczu, a początkowo deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie 3-4 st. wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty. W szczytowych partiach gór temperatura może spaść w nocy nawet do -4 st. C, natomiast silny wiatr może powodować miejscami zamiecie i zawieje śnieżne. Szlaki turystyczne są w tym rejonie miejscami oblodzone, a na stromych podejściach zalecane jest używanie kijów lub raków. Z powodu prac leśnych związanych z wycinką drzew pozbawiony oznaczeń został szlak niebieski z Przełęczy Spalona przez Jagodną na Przełęcz pod Porębą. Zamknięta dla ruchu turystycznego jest z kolei trasa na Szczelińcu Wielkim.
Autor: mm//gak / Źródło: PAP