W Tatrach po odwilży panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Ratownicy przestrzegają, by bez odpowiedniego sprzętu nie wyruszać w góry. Jest bardzo ślisko. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują, by nie wchodzić na taflę Morskiego Oka.
Jak przekazał reporter TVN24 Maciej Stasiński po ostatniej odwilży śnieg zamienił się w lód. - Mamy taką pokrywę lodową, która spowiła niemalże całe Tatry - dodał.
Jak przekazał dyżurny ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, nie powinniśmy wyruszać w góry, jeżeli nie mamy doświadczenia i nie mamy odpowiedniego sprzętu.
Tatry. Lawinowa "jedynka"
Tatrzański Park Narodowy informuje w komunikacie, że warunki do uprawiania turystyki są trudne, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. Niski pułap chmur w partiach graniowych ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. "Zalegający na szlakach śnieg jest zróżnicowany - na ogół twardy i oblodzony, zaś na mniej uczęszczanych szlakach grząski i przepadający" - czytamy.
Ponadto na skutek odwilży, niżej położone szlaki i drogi dojściowe do schronisk są bardzo mokre i mocno oblodzone - miejscami w całości pokryte lodem. "Jest bardzo ślisko, dlatego zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki" - czytamy. Dodatkowo TPN apeluje o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka, bo lód zaczął rozmarzać z powodu dodatniej temperatury. Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są bardzo trudne. W wielu miejscach wystają kamienie, a gleba i roślinność nie są wystarczająco zabezpieczone śniegiem.
Bieszczady. Do 50 centymetrów śniegu
W Bieszczadach też należy uważać. Powyżej górnej granicy lasu obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W dolinach miejscami śnieg leży jedynie w płatach.
- Nieznaczne zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - przekazał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich.
Jak zaznaczył, w górnych partiach gór średnia pokrywa śnieżna wynosi 50 centymetrów, miejscami zaspy mogą przekraczać tam jeden metr. W Ustrzykach Górnych leży ok. 10 cm mokrego śniegu. Natomiast w Cisnej śnieg można spotkać tylko w płatach.
We wtorek rano, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, termometry pokazywały od dwóch do trzech stopni Celsjusza.
Źródło: PAP, TVN24, TPN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24