Środowa słoneczna aura będzie sprzyjać poszkodowanym z zalanych terenów. Dużo słońca i ciepła sprawi, że nagromadzona po wtorkowych ulewach woda zacznie powoli opadać. Mimo dobrej pogody zespoły zarządzania kryzysowego pozostają w stanie najwyższej gotowości, poinformowała Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Sytuacja hydrologiczna najgroźniej wygląda w dorzeczu Odry. Po porannych pomiarach odnotowano przekroczenie stanów alarmowych na 34 wodowskazach i przekroczenie stanów ostrzegawczych na 45, poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Natomiast w dorzeczu Wisły stany alarmowe przekroczone są w 17 miejscach, a ostrzegawcze w 34.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał cztery ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw: małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego. Poziom wody może tam wzrosnąć do dolnej części strefy stanów wysokich.
Będzie spokojniej
Według aktualnej prognozy pogody, nic nie zapowiada powtórki z burz i ulewnych deszczy, aż do czwartku, Przed nami więcej spokojnych godzin, co pomoże wodzie opaść, a mieszkańcom zalanych domów zacząć porządki.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że na terenach, na których wystąpiły podtopienia trwają prace porządkowe i zabezpieczające.
Zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie najwyższej gotowości. Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób poszkodowanych. Gminy przesyłają szacunkowe dane na temat strat i liczby poszkodowanych osób do wojewodów.
Rekordowe interwencje
Wtorek okazał się dniem, w którym od początku sezonu strażacy interweniowali najczęściej - 3063 razy. Najwięcej w woj.: śląskim - 1005, małopolskim - 553, dolnośląskim - 297, mazowieckim - 244, łódzkim - 243, podkarpackim - 190, lubelskim - 170, świętokrzyskim - 151, opolskim - 144.
Autor: mm/rs / Źródło: tvnmeteo.pl