Już najbliższej nocy rój Orionidów osiągnie szczyt aktywności. Niestety, pogoda nie będzie sprzymierzeńcem amatorów astronomii. Prognozowana jest pochmurna i chłodna noc. Szansą mogą okazać się przejaśnienia.
Rój Orionidów jest związany z kometą Halleya. Jej części docierają do ziemskiej atmosfery, spalają się w niej i "świecą". W ten sposób widzimy je jako "spadające gwiazdy". Będą widoczne na naszym niebie do około 29 października. To właśnie w najbliższą noc około godziny 2 rój osiągnie swoje maksimum.
Synoptycy prognozują jednak, że w ciągu nadchodzącej nocy w wielu regionach niebo będzie w znacznym stopniu zachmurzone. Szansa na obserwacje pojawi się tylko w momentach przejaśnień. Dodatkowym utrudnieniem okażą się gęste mgły, które wystąpią w wielu regionach oraz słabe opady deszczu rzędu 1-2 litrów na metr kwadratowy. Nie można zapominać również o tym, że najbliższej nocy zapowiadane są niskie wartości temperatury od 3 do 8 stopni Celsjusza.
Obawy te potwierdzają wyliczenia modelu GFS. Według nich największe zachmurzenie o godzinie 2 wystąpi w centralnej i południowej Polsce. Lepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy północnych regionów kraju.
Zobacz prognozowane zachmurzenie na najbliższą noc:
Obserwacje utrudni też Księżyc
Złą wiadomością dla obserwatorów może być również to, że zbliża się pełnia Księżyca. Światło odbijane przez naszego satelitę rozjaśni nocne niebo, co może komplikować oglądanie Orionidów.
Na Księżyc nie mamy wpływu, ale jeśli możemy, wybierzmy się w miejsce oddalone od miasta, aby przyglądać się meteorom na maksymalnie ciemnym niebie. Warto zdecydować się na obserwację, bo deszcz Orionidów jest uważany za największy kosmiczny pokaz w tym roku.
Przygotuj się odpowiednio
Pamiętajmy, że wybierając się na obserwację, należy ubrać się ciepło. Dobrze też zabrać koce do okrycia się.
Nie dziwmy się też, że na początku nie będziemy widzieć żadnych "spadających gwiazd". Aby wzrok przyzwyczaił się do podziwiania nocnego nieba, musi minąć co najmniej 15 minut.
Autor: //aw / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Meteor Physics Group, University of Western Ontario