Związek pogody i bólu odkryli już starożytni Grecy. Obecnie naukowcy starają się dokładnie określić jaka pogoda i kiedy wpływa na nasze zdrowie i dolegliwości.
Brytyjscy naukowcy prowadzą obecnie badania nad wpływem pogody na dolegliwości i samopoczucie ludzi. W tym celu stworzyli specjalną aplikację na telefon. Jej posiadacze codziennie oceniają swój stan zdrowia i nastrój w związku z aurą. Naukowcy chcą, żeby każdy mógł "wyczuć pogodę w kościach".
Eksperyment trwa
W badaniach bierze udział ponad 9 tysięcy osób, którzy cierpią na przewlekłe choroby. Eksperyment ma się zakończyć w kwietniu 2017 roku. Przez sześć miesięcy badań średnio jedna na sześć osób codziennie stwierdziła jakieś dolegliwości z powodu pogody.
Najlepiej po zimie
Ze wstępnych badań wynika, że od lutego do kwietnia, wtedy kiedy atmosfera się nagrzewa po zimie, ludzie mniej skarżą się na silny ból. Ponadto kiedy jest zimno odczuwamy bóle stawów.
Z analiz Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu dotyczącego wpływu pogody na dolegliwości wynika, że najsilniejszy wpływ na nasz organizm wywierają takie elementy meteorologiczne, jak temperatura, ciśnienie, opad, wilgotność, burze i słońce. Ważne jest ich dłuższe oddziaływanie, a także częste i szybkie wahania.
Okazuje się, że najbardziej wrażliwi na pogodę są ludzie cierpiący na takie dolegliwości, jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości i stawów, ból kończyn fantomowych czy nerwobóle nerwu trójdzielnego. Pogoda oddziałuje również na tych, którzy często zmagają się z bólami głowy, pleców oraz blizn.
Bóle stawów i reumatologiczne
Ludzie z dolegliwościami fantomowymi są w stanie wyczuć zbliżającą się burzę, spadek ciśnienia a także deszcz. Cierpiący na zapalenia stawów nie lubią ciepłej wyżowej pogody. Wtedy nasilają się ich dolegliwości. Podobnie działają na nich zmiany ciśnienia. Jego wahania niekorzystnie wpływają również na tych, którzy zmagają się z chorobą zwyrodnieniową stawów i reumatologicznymi zapaleniami stawów.
Osoby z fibromialgią (zaliczana do schorzeń reumatycznych) gorzej znoszą zimną i wilgotną pogodę.
W prognozie pogody o tym, jak aura wpłynie na to czy możemy odczuwać ból czy zmęczenie mówią warunki biometeorologiczne. Jeśli są niekorzystne oznacza to, że istnieje zwiększone ryzyko bólu lub braku koncentracji i senności. Sprawdź, jak pogoda w piątek na nas wpłynie:
Autor: AD/tw / Źródło: BBC, wayback.archive.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock