Pogoda dla biegaczy na weekend 6-7.09

Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotę
TVN Meteo
Prognoza pogody na sobotęTVN Meteo

Ubiegły weekend był zdominowany przez dwie duże imprezy triathlonowe. Wbrew wielu obawom pogoda dopisała, co zaowocowało wieloma dobrymi wynikami. W tej prognozie pogody dla biegaczy przyjrzymy się warunkom, jakie będą panować m.in. w Zielonej Górze, Świnoujściu, Lesznie czy Malborku.

Pierwszy weekend września obfituje w wiele imprez biegowych i triathlonowych na różnych dystansach. W dużej mierze starty w nich będą sprawdzianem formy przed zbliżającymi się jesiennymi maratonami. Sprawdźcie, jaką pogodę prognozują synoptycy TVN Meteo dla miejscowości w których będziecie startować.

Sobota, 06.09

Świnoujście, XXXV Maraton Uznamski >Zawodnicy, którzy będą pokonywać dystans 42 kilometrów i 195 metrów po polskiej i niemieckiej stronie granicy, nie będą mieli absolutnie żadnych powodów do narzekania. Od rana do wieczora nad Świnoujściem i niemieckim Wolgastem będzie świecić słońce. Termometry pokażą maksymalnie 22 stopnie, co w połączeniu z lekkim wiatrem wiejącym z zachodu z prędkością ok. 10 km/h, da optymalne warunki do biegu.

Godziny 10-15 / pogodnie, małe zachmurzenie / temperatura po południu: 22 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




Kaszubskie Przechlewo będzie gościć tego weekendu tłumy triathlonistów. Blisko 1000 osób wystartuje na dystansach 1/4 i 1/2 Ironman. Zawodnicy muszą być przygotowani na wysoką temperaturę. Wprawdzie termometry wskażą ok 23-24 stopni C, to temperatura odczuwalna będzie znacznie wyższa.

Godziny 9-17 / słonecznie / temperatura po południu: 24 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




W sobotę w Zielonej Górze spotkają się ci, którzy lubią biegać po zmroku. Dystans dziesięciu kilometrów zawodnicy pokonają w warunkach niemalże idealnych. Wprawdzie w ciągu dnia termometry wskażą ponad 25 stopni C, to z racji niewielkiej ilości chmur na niebie temperatura będzie szybko spadać i wieczorem osiągnie 17-19 stopni. Winny Gród będzie wolny od opadów deszczu, a wiatr nie uprzykrzy życia zawodnikom.

Godziny 19-21 / pogodnie, zachmurzenie małe / temperatura wieczorem około 19-20 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h

Krynica Zdrój, PZU Festiwal Biegowy

W ten weekend Krynica Zdrój po raz kolejny będzie gościć tysiące zawodników, którzy będą brać udział w biegach na przeróżnych dystansach. W Beskidzie Sądeckim będzie można wystartować zarówno na 5, jak i na 100 kilometrów. Temperatura będzie wynosić 21 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Będą to dobre warunki dla ultramaratończyków, będących od godziny 3 nad ranem na trasie biegu.

Godziny 3-18 / temp. 9-10 stopni C w nocy przez 11-12 rano do 22 stopni C po południu / brak opadów / wiatr do 5 km/h z południa




Wielkopolskie Leszno podczas Królewskiej Dziesiątki przywita biegaczy iście królewską pogodą. Na zawodników będą czekać niełatwe warunki. Bardzo wysoka temperatura będzie czymś, co może wpłynąć na przebieg zawodów i ich wyniki. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą 24-26 stopni C, a temperatura odczuwalna będzie o 2-3 stopnie wyższa.

Godziny 14-16 / pogodnie, zachmurzenie małe / po południu wzrost temperatury do 26 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h, okresami do 30 km/h




Pogoda podczas dziesięciokilometrowego biegu w Żabieńcu nie będzie odbiegać od sobotniej "normy". Będzie gorąco i bezwietrznie. Na Mazowszu synpotycy TVN Meteo prognozują nawet 24 stopni C. Wiatr będzie wiał z zachodu i osiągnie prędkość do 15 km/h. Niespodzianką nie będzie to, że padać na pewno nie będzie.

Godziny 12-14 / słonecznie / wzrost temperatury po południu do 24 st. C / wiatr wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h



Niedziela, 07.09

Malbork, Castle Triathlon

Triathloniści startujący na pełnym dystansie Ironman, czyli 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,195 m biegu, do boju ruszą w bardzo przyjaznych warunkach. O 6 rano temperatura powinna wynosić ok 11-12 stopni C. Z każdą godziną będzie jednak wzrastać. O 9 rano, kiedy na trasie pojawią się ci, którzy będą pokonywać trasę o długości 1/2 IM, termometry będą wskazywać już ok 18-20 stopni. W najgorętszym momencie dnia słupek rtęci zatrzyma się na 22 kresce. Wieczorem temperatura spadnie do do 18 stopni C. Wiatr będzie wiał z południa z prędkością 12 km/h.

Godziny 6-20 / pogodnie, zachmurzenie małe, po południu umiarkowane / wzrost temperatury do południa do 22 st. C, po południu do 24 st. C, wieczorem spadek do 18 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




Temperatura podczas drugiego dnia zawodów w Przechlewie będzie znacznie bardziej przyjazna, niż w sobotę. Termometry pokażą maksymalnie 22 stopni C. Temperatura odczuwalna wyniesie około 25 stopni C. Ponadto pojawi się słaby i umiarkowany wiatr, którego prędkość osiągnie 15 km/h.

Godziny 9-17 / zachmurzenie małe, po południu umiarkowane / wzrost temperatury do południa do 22 st. C, po południu do 25 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




21 kilometrów w upale? Początkowe prognozy mówiły, że zawodnicy mogą tego unikną. Najświeższe mówią, że termometry po południu wskażą nawet 26 stopni. Biegaczom będzie towarzyszył delikatny południowo-wschodni wiatr, wiejący z prędkością do 15 km/h. Synoptycy TVN Meteo prognozują, że nad Gwdą na pewno nie będzie padać.

Godziny 11-14 / zachmurzenie małe, po południu umiarkowane / wzrost temperatury do południa do 23 st. C, po południu do 26 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




Ciepłe Mazowsze w niedzielę. 21 kilometrów w Sochaczewie zawodnicy pokonają w słonecznej aurze i temperaturze 23 stopni C. Po raz kolejny tego weekendu temperatura odczuwalna będzie znacznie wyższa i osiągnie nawet 25 stopni C. Biegaczom będzie towarzyszył południo-wschodni wiatr, który osiągnie prędkość do 15 km/h.

Godziny 10-13 / zachmurzenie małe / wzrost temperatury do południa do 23 st. C, po południu do 25 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h

Krynica Zdrój, PZU Festiwal Biegowy

Niedzielny poranek to nieco większe zachmurzenie niż w sobotę. Temperatura o poranku sięgnie około 11 kresek na termometrach. W ciągu dnia będzie się podnosić aż do wartości 21 stopni C. Temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni wyższa, co może być czynnikiem komplikującym walkę na trasie maratonu. Biegacze muszą się liczyć z możliwością wystąpienia burz. Wiatr będzie bardzo delikatny z kierunku południowego, podczas burz porwisty.

Godziny 10-18 / temp. 20-23 stopnie C / brak opadów / wiatr do 5 km/h z południa

Warszawa, Bieg Serca

Bieg na warszawskim Targówku będzie odbywał się w promieniach wrześniowego słońca. Promieniach bardzo gorących, bo już o godzinie 10 temperatura przekroczy 20 stopni, a kilka godzin później osiągnie 26 stopni C. Synoptycy TVN Meteo prognozują delikatny, zachodni wiatr, który osiągnie prędkość do 11 km/h. Chmury, które przesłonią słońce, przynosząc ulgę zawodnikom, mogą pojawić się nad Warszawą dopiero w godzinach popołudniowych.

Godziny 10-16 / słonecznie / temperatura: 25-26 stopni C / brak opadów / wiatr do 10 km/h z zachodu

O BIEGANIU MOŻESZ PRZECZYTAĆ TEŻ NA BLOGU "TAK, DOBIEGNĘ"

Autor: mk / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Pogoda na dziś. W niedzielę 2.02 pojawią się miejscami słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W całym kraju będzie zimno. Termometry pokażą maksymalnie 4 stopnie.

Miejscami popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Pogoda na dziś

Miejscami popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Pogoda na dziś

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters

Mokradła nas żywią, oczyszczają wodę i regulują nasz klimat. Mimo tego, Polska jest na pierwszym miejscu w rankingu krajów, które w największym stopniu degradują te ekosystemy.

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Źródło:
PAP

Zima w tym sezonie jest bardzo uboga w opady śniegu, nie brakuje natomiast niepokojąco wysokiej temperatury. Jak zauważył ekohydrolog dr Sebastian Szklarek, trwa susza hydrologiczna i nawet większe opady nie są w stanie uratować sytuacji.

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Źródło:
PAP

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Tegoroczny styczeń zostanie zapamiętany jako bardzo ciepły. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że średnia temperatura powietrza była od 3,4 stopnia Celsjusza wyższa od normy dla tego miesiąca z lat 1991-2020.

Styczeń 2025 roku był w Polsce anomalnie ciepły. Nie tylko temperatura mocno przekroczyła normy

Styczeń 2025 roku był w Polsce anomalnie ciepły. Nie tylko temperatura mocno przekroczyła normy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN

W najbliższą niedzielę obchodzony jest Dzień Świstaka. Z okazji tego święta amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) opublikowała ranking najlepszych "prognostyków". Słynny świstak Phil z Pensylwanii znalazł się nisko w rankingu.

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Źródło:
NOAA

W Polsce trwają ferie zimowe. Jeśli ktoś wybiera się na wypoczynek do Karpacza, to śnieg znajdzie tylko na stokach i wysoko w górach. - Śniegu nie widać na dole, ale jest on widoczny nieco wyżej - powiedział Paweł Popkowski, reporter TVN24.

W Karpaczu "miał być śnieg, ale go nie ma"

W Karpaczu "miał być śnieg, ale go nie ma"

Źródło:
PAP, TVN24

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Największa góra lodowa świata właśnie się zmniejszyła. W piątek na zdjęciach satelitarnych obiektu o nazwie A23a naukowcy dostrzegli odłamany fragment o długości 19 kilometrów. Jak wyjaśnili, może to być pierwszy znak, że antarktyczny gigant się rozpada.

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Źródło:
AFP, NASA, tvnmeteo.pl

Nad zachodnie Stany Zjednoczone zmierza seria burz. Odpowiedzialne za nie będzie zjawisko znane jako "ekspres ananasowy" - system pogodowy niosący wilgotne powietrze z okolic Hawajów. W ciągu kolejnych dni w północnej Kalifornii spodziewane są opady rzędu aż 500 litrów na metr kwadratowy.

Nadjeżdża "ekspres ananasowy", a wraz z nim gigantyczne ilości deszczu

Nadjeżdża "ekspres ananasowy", a wraz z nim gigantyczne ilości deszczu

Źródło:
BBC, AccuWeather, NWS Bay Area

Trzy młode tygrysy bengalskie zostały zauważone na terenie parku narodowego w Tajlandii. Zwierzaki pochodzą z jednego miotu i obecnie mają około sześciu miesięcy. To cenne odkrycie - tygrysom bengalskim zagraża wyginięcie, a na świecie pozostało zaledwie ponad 4000 osobników.

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Źródło:
CBS News, Islander News

Osuwisko utrudniło dostęp do popularnej atrakcji turystycznej. W piątek skały oderwały się z klifu nad Plażą Tysiąca Schodów, przez co straciła ona swoją najbardziej charakterystyczną cechę. Część obszaru została tymczasowo zamknięta dla turystów.

Skały porwały schody na kultową plażę. "Hej, twój dom może w każdej chwili się osunąć"

Skały porwały schody na kultową plażę. "Hej, twój dom może w każdej chwili się osunąć"

Źródło:
CNN, KTLA

Północno-zachodnia Francja walczy z powodzią. Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia wciąż obowiązują w departamentach Ille-et-Vilaine, Loara Atlantycka i Morbihan. Jak poinformowali meteorolodzy, w ciągu pięciu dni w tych regionach spadła miesięczna suma opadów.

Miesięczne opady w kilka dni, chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Miesięczne opady w kilka dni, chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Aktualizacja:
Źródło:
Francebleu, Reuters

Pewien kierowca pod koniec ubiegłego roku na wyspie Santa Cruz na Galapagos potrącił samochodem żółwia olbrzymiego. Zwierzę nie przeżyło. Teraz mężczyzna ma zapłacić grzywnę w wysokości ponad 13 tysięcy dolarów amerykańskich.

Potrącił żółwia, zwierzę nie przeżyło. Musi zapłacić ogromną grzywnę

Potrącił żółwia, zwierzę nie przeżyło. Musi zapłacić ogromną grzywnę

Źródło:
ENEX, El Telegrafo, Primicias, tvnmeteo.pl

Japońskie służby ratunkowe od wtorku próbują dotrzeć do człowieka, który wpadł do zapadliska w jezdni w mieście Yashio. Akcja ratunkowa jest bardzo trudna, mężczyzna wciąż znajduje się pod gruzami, a władze obawiają się możliwego wycieku wody ze zniszczonej kanalizacji.

"W przyszłości będziemy świadkami większej liczby takich zdarzeń"

"W przyszłości będziemy świadkami większej liczby takich zdarzeń"

Źródło:
Kyodo News, CNN

Niedźwiedzie polarne znane są ze swojej ogromnej wytrzymałości na ekstremalnie niską temperaturę. Według najnowszych badań, ich futro ma specjalne właściwości zapobiegające tworzeniu się oblodzenia. Odkrycie pozwala wyjaśnić, w jaki sposób gatunek ten jest w stanie funkcjonować w arktycznych warunkach, a także może dostarczyć nowe rozwiązania w przemyśle technologicznym.

Lód ich się nie ima. Odkryli największą tajemnicę niedźwiedziego futra

Lód ich się nie ima. Odkryli największą tajemnicę niedźwiedziego futra

Źródło:
Reuters

Położona w Nowej Zelandii góra Taranaki, będąca jednocześnie wulkanem, stała się osobą prawną - przekazały miejscowe media. O zmianie jej statusu, o który walczyła społeczność maoryska, zadecydował parlament. To trzecia taka decyzja w historii - wcześniej osobami w sensie prawnym stały się rzeka Whanganui i park narodowy Te Urewera.

Góra stała się osobą prawną     

Góra stała się osobą prawną     

Źródło:
PAP, CNN

Indie przygotowują się na wyjątkowo ciepły luty. Jak wynika z prognoz krajowej agencji meteorologicznej, szczególnie wysokie temperatury spodziewane są na północy kraju. To zła informacja dla rolników, którzy obawiają się, że zbyt wczesne uderzenie ciepła uszkodzi kluczowe dla gospodarki kraju uprawy ozime.

Po raz czwarty z rzędu luty ma pokrzyżować im plany

Po raz czwarty z rzędu luty ma pokrzyżować im plany

Źródło:
Reuters, India Meteorological Department

Fala gorąca w Brazylii najbardziej zagraża najbiedniejszym mieszkańcom kraju. W środę i czwartek w Rio de Janeiro temperatura odczuwalna wzrosła do prawie 40 stopni Celsjusza - takie warunki są szczególnie niebezpieczne w miejscach, gdzie nie wszyscy mają dostęp do wody i elektryczności.

Cztery godziny takiego gorąca są zabójcze. Tysiące ludzi tkwią w nim bez wody i prądu

Cztery godziny takiego gorąca są zabójcze. Tysiące ludzi tkwią w nim bez wody i prądu

Źródło:
Reuters, ClimaTempo, Saude Rio

Atak zimy, który w połowie stycznia nawiedził Stany Zjednoczone, pobił kilkanaście rekordów. Temperatura w na ogół ciepłych miastach południowego wschodu spadała do wartości, które nigdy nie były obserwowane w tym regionie. Występowały śnieżyce. Chociaż tegoroczna zima okazała się surowa, statystycznie zimowe miesiące przynoszą coraz łagodniejsze warunki.

Zima, jakiej jeszcze nie było. Co za nią stało?

Zima, jakiej jeszcze nie było. Co za nią stało?

Źródło:
NOAA

Oznaczona na początku roku asteroida 2018 CN41 okazała się pozostałościami po tesli roadster wystrzelonej w kosmos przez Elona Muska. Pod względem obserwacyjnym obiekt do złudzenia przypominał malutkie ciało niebieskie. Naukowcy zauważają, że wraz ze wzrostem ilości kosmicznych śmieci takie sytuacje mogą zdarzać się coraz częściej.

Nowa asteroida okazała się teslą Elona Muska

Nowa asteroida okazała się teslą Elona Muska

Źródło:
Smithsonian Magazine, astronomy.com

Ważący ponad 200 kilogramów niedźwiedź został znaleziony pod domem w Kalifornii. W przeciwieństwie do wielu swoich kuzynów, zwierzak nie schronił się tam przed zimnem, a przed ogniem. Zwierzak od lat bytował w okolicach zniszczonych przez pożar Eaton - doczekał się nawet statusu lokalnego celebryty.

Wrócił do domu po pożarze, zastał w nim wielkiego niedźwiedzia

Wrócił do domu po pożarze, zastał w nim wielkiego niedźwiedzia

Źródło:
CNN, CBS News

Bogactwo związków organicznych odkryto w materiale skalnym z asteroidy Bennu. Naukowcom udało się znaleźć w nim aminokwasy oraz zasady azotowe, jeden z podstawowych budulców DNA i RNA. Chociaż raczej nie mamy szans na znalezienie śladów życia na asteroidach, nowe wyniki pokazują, że dawno temu mogły one pomóc temu ziemskiemu.

Budulce DNA odkryte w kosmicznych skałach. "Odkryjemy drogę prowadzącą w kierunku życia"

Budulce DNA odkryte w kosmicznych skałach. "Odkryjemy drogę prowadzącą w kierunku życia"

Źródło:
PAP, Reuters, NASA

Wirus Zika wykorzystuje ludzką skórę do zwabiania komarów, aby móc łatwiej się rozprzestrzeniać - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Liverpool School of Tropical Medicine w Wielkiej Brytanii.

Ten wirus zamienia naszą skórę w "magnes na komary"

Ten wirus zamienia naszą skórę w "magnes na komary"

Źródło:
PAP, Liverpool School of Tropical Medicine