Po odkryciu domniemanego bozonu Higgsa, badacze Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) mają zamiar zająć się tzw. SUSY, czyli supersymetrią. Odkrycie SUSY, która wzbudza wśród naukowców wiele kontrowersji, pomogłoby sfinalizować tzw. teorię wszystkiego.
Badacze CERN, którzy w ubiegłym miesiącu ogłosili istnienie cząstki, która może być bozonem Higgsa, teraz zwracają swoją uwagę w stronę tzw. SUSY, czyli supersymetrii. Jej odkrycie pomogłoby sfinalizować "teorię wszystkiego". "Teoria wszystkiego" to, w uproszczeniu, hipotetyczna teoria fizyczna opisująca w sposób spójny wszystkie zjawiska fizyczne.
Wsparcie dla "teorii strun"
Formalnie nazywana supersymetrią, SUSY jest ideą, która zakłada, że każda cząstka elementarna tworząca wszechświat ma swojego odpowiedniego, ale nie identycznego "superpartnera". Dowodem na to, że SUSY faktycznie istnieje, ma być właśnie odkrycie domniemanego bozonu Higgsa, z którym supersymetria jest nierozerwalnie związana.
Połączenie supersymetrii z teorią względności Alberta Einsteina mogłoby przyczynić się do lepszego zrozumienia praw rządzących naturą. Ponadto SUSY mogłaby potwierdzić istnienie ciemnej materii i stanowić wsparcie dla tzw. teorii strun, która zakłada, że wszechświat składa się nie z cząstek, a ze strun, które tworzą cząstki.
Cel od początku
Odnalezienie SUSY jest celem badaczy pracujących przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) od 2008 roku, czyli od czasu, kiedy LHC zaczął działać. Dyrektor generalny CERN Rolf Heuer często podkreśla, że wykrycie supersymetrii w materiale wytwarzanym przez LHC jest jednym z głównych celów tzw. nowej fizyki.
Wzbudza sceptycyzm
Nie wszyscy naukowcy oraz inni zainteresowani "wierzą" w SUSY. Fakt, że jeszcze jej nie odkryto - choć zakładano, że LHC udowodni jej istnienie bardzo szybko - podzielił środowisko. W kwietniu tego roku autorzy "Scientific American", najstarszego amerykańskiego miesięcznika popularnonaukowego pytali: "Czy supersymetria jest martwa?".
Badacze CERN nie zgadzają się ze sceptycyzmem środowiska.
- Nie ma żadnych naukowych przesłanek, które mogłyby zaprzeczyć jej istnieniu - mówią Olivier Buchmueller i Paul de Jong z CERN. - Supersymetria jest jednym z najbardziej przekonujących rozszerzeń Modelu Standardowego, które mogłoby wyjaśnić prawa natury - dodają.
w 2015?
Jak podkreślają badacze CERN, największe szanse na odkrycie supersymetrii będą w 2015 roku, kiedy to LHC zacznie pracowac z podwojoną mocą.
Autor: map/mj / Źródło: Reuter