Na dużego ptaka o hipnotyzującym spojrzeniu mogą się natknąć odwiedzający Puszczę Knyszyńską. To bardzo rzadko występujący w Polsce puszczyk mszarny. To niezwykłe wydarzenie ornitologiczne - podkreślają leśnicy.
"Po potwierdzeniu przez specjalistów możemy pochwalić się pierwszym w Puszczy Knyszyńskiej puszczykiem mszarnym. Ptak ten wybrał jako swe miejsce do życia teren Nadleśnictwa Supraśl" - poinformowały na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe.
Leśnicy z Puszczy Knyszyńskiej mają powody do zadowolenia, bo dotąd w Polsce zaobserwowano tylko 8 par lęgowych tego gatunku - wszystkie na Lubelszczyźnie. Pierwszy raz obecność tych ptaków w naszym kraju stwierdzono w 2010 r. Ich najbliższe stałe lęgowiska znajdują się na białoruskim i ukraińskim Polesiu.
Ptak z tajgi
Puszczyk mszarny (Strix nebulosa) to drapieżny ptak strefy borealnej, czyli obszarów położonych między strefą arktyczną i tropikalną. Zamieszkuje głównie tajgę na dalekiej północy Europy, Azji i Ameryki Północnej.
Ten gatunek jest jedną z największych sów. Osiąga 60-70 cm wysokości i 1,5 m rozpiętości skrzydeł. Prowadzi raczej osiadły tryb życia, ale może koczować lub podejmować wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. Żywi się głównie drobnymi gryzoniami. Sporadycznie zjada też ptaki, płazy, gady i owady.
Półksiężyce między oczami
Wyróżnia go charakterystyczny wygląd. Jest duży, jasnoszary z ciemnymi pręgami i silnie opierzonymi nogami. Uwagę najbardziej zwracają jego żółte oczy i szlara, czyli talerzowato ułożone pióra wokół dzioba i oczu. U puszczyka mszarnego jest duża, kolista, przy oczach i dziobie czarna z jasnymi półksiężycami między oczyma.
Leśnicy z Supraśla jeszcze nie wiedzą, czy zaobserwowany okaz jest samotny, czy sprowadził się do Puszczy Knyszyńskiej z partnerką. - Ale trzymamy kciuki, by pozostał u nas na dłużej. Zapewnimy mu odpowiednią politykę prorodzinną - zapewniają.
Autor: js / Źródło: lasy.gov
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe