Najnowsze

Pierwsze takie zdjęcie od 20 lat. Ganimedes sfotografowany przez NASA

Najnowsze

Najnowsze zdjęcia Ganimedesa
Najnowsze zdjęcia GanimedesaNASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS
wideo 2/13

Największy księżyc w naszym Układzie Słonecznym - Ganimedes - został sfotografowany pierwszy raz od ponad 20 lat. Zdjęcie powstało dzięki sondzie Juno, która od 2016 roku obserwuje Jowisza i jego księżyce. Zostało wykonane z niewielkiej odległości - zaledwie 1038 kilometrów.

NASA pokazała najnowsze zdjęcie księżyca Jowisza, które zostało zrobione przez sondę Juno, z odległości 1038 kilometrów od powierzchni Ganimedesa. Ostatni raz mogliśmy podziwiać go na zdjęciach sondy Galileo z 2000 roku.

- Jest to najbliższe zbliżenie jakiegokolwiek statku kosmicznego do tego ogromnego księżyca od dekad - powiedział główny badacz misji Juno Scott Bolton z Southwest Research Institute w stanie Teksas. - Nie będziemy się spieszyć z wyciąganiem jakichkolwiek naukowych wniosków, na razie po prostu podziwiajmy ten kosmiczny cud - dodał.

Z niesamowitymi szczegółami

Zdjęcia wykonane przez dwie z trzech kamer na statku kosmicznym, pokazują powierzchnię w niesamowitych szczegółach - z kraterami, wyraźnym ciemnym i jasnym terenem oraz długimi strukturami, które NASA scharakteryzowała jako formacje związane z uskokami tektonicznymi.

Badacze z NASA podali, że dzięki wykorzystaniu specjalnego, zielonego filtra udało im się zobaczyć także prawie całą stronę księżyca, która jest pokryta lodem wodnym. Obiecali też niebawem dostarczyć "kolorowy portret księżyca", gdy tylko pojawią się obrazy w wykorzystaniem czerwonego i niebieskiego filtra z kamery Juno.

Dodatkowo, jedna z kamer nawigacyjnych uchwyciła czarno-biały obraz ciemnej strony Ganimedesa - która nie jest skierowana w stronę Słońca.

- Warunki, w których zebraliśmy obraz ciemnej strony Ganimedesa, były idealne dla kamery, takiej jak nasza - powiedziała Heidi Becker, kierownik monitoringu promieniowania Juno w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. - Jest to więc inna część powierzchni niż ta widziana w bezpośrednim świetle słonecznym - dodała.

Zbliżenie na kratery Ganimedesa (NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS)NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Największy księżyc Układu Słonecznego

Juno obserwuje Jowisza i jego księżyce od lipca 2016 roku.

Ganimedes ma średnicę 5262,4 kilometra, co czyni go większym od pierwszej planety Układu Słonecznego - Merkurego. Księżyc został nazwany na cześć nosiciela pucharu dla starożytnych greckich bogów. Jest największym naturalnym satelitą w naszym Układzie Słonecznym i jedynym księżycem, który posiada pole magnetyczne. Pole sprawia, że wokół jego północnego i południowego bieguna pojawiają się zorze polarne.

Księżyc ma żelazne jądro pokryte warstwą skał, zwieńczonych grubą lodową skorupą. Możliwe, że istnieje tam podpowierzchniowy ocean. W 1996 roku za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a odkryto, że może występować tam cienka atmosfera z tlenu. Naukowcy stwierdzili jednak, że jest ona zbyt mała, aby na Ganimedesie mogło istnieć życie.

Sonda Juno w najbliższych dniach prześle więcej zdjęć z przelotu obok Ganimedesa. Wszystkie mają być udostępnione przez NASA. Dzięki nim naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej o polu magnetycznym i lodowej skorupie księżyca.

Ganimedes na najnowszym zdjęciu (NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS)NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Autor: kw / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Pozostałe wiadomości