Wyspa, która wyłoniła się z Morza Arabskiego po wtorkowym trzęsieniu ziemi, może być tą samą wyspa, która wynurzyła się u wybrzeży Gwadaru w 1945 roku - również na skutek trzęsienia ziemi. badacze, którzy udali się na nią, pobrali próbki, by ustalić więcej szczegółów.
Od wtorku, kiedy to na skutek trzęsienia ziemi u wybrzeży Pakistanu utworzyła się wyspa, tłumy mieszkańców Gwadaru zbierają się na plaży, by moc jej się przyglądać. Z bliska wyspę mogą oglądać tylko naukowcy. Okazję do tego mieli w środę.
Flaga na szczycie
Eksperci z pakistańskiego Instytutu Sejsmologii, ktorzy odwiedzili wyspę w środę, poinformowali, że tamtejsze skały emitują metan."Bańki" tego gazu zapalają się, kiedy tylko w ich pobliżu pojawi się choćby maleńki płomień ognia.
Aby poznać więcej szczegółów na temat wyspy, badacze pobrali próbki. Poza tym na szczycie wyspy zatknęli flagę, a potem odśpiewali jedną z najwazniejszych pieśni narodowych "Pakistan Zindabad".
Ta sama wyspa 70 lat temu?
- Starsi ludzie mówią, że ta przypominająca górę wyspa powstała 70 lat temu, kiedy w okolicach Gwadaru zatrzesła się ziemia. Potem wyspa zniknęła. Teraz, po 70 latach, znów się pojawiła - mówi miejscowy rybak Fahim Solangi.
Mirza Kamran Zia, przedstawiciel pakistańskich władz, przyznał, że faktycznie po trzęsieniu ziemi, do jakiego doszło nieopodal Karachi w 1945 roku, naukowcy z British Indian Geological Survey odnotowali powstanie wyspy. Była na tyle duża, by ludzie mogli się po niej poruszać. Potem wyspa się zapadła.
Autor: map / Źródło: Reuters TV