Na całym świecie można spotkać pająki, które owadzią dietę od czasu do czasu wzbogacają o ryby. Takich gatunków jest więcej, niż dotychczas sądzono. Przypadki polowań na ryby dokumentują zoologowie ze Szwajcarii i Australii na łamach "PLOS ONE".
O pająkach myślimy zwykle jako o klasycznych drapieżnikach owadożernych. Dotychczas wiadomo było co prawda, że niektóre większe gatunki pająków wzbogacają swoje menu, zasadzając się od czasu do czasu na drobne ryby. Jak się jednak okazuje, polowania na ryby zdarzają się o wiele częściej, niż można by sądzić, i to na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Obserwacja pająków
Dostępne dane na temat przypadków pająków polujących na ryby zgromadzili i uporządkowali zoolog i specjalista w dziedzinie badań pająków Martin Nyffeler z Uniwersytetu Bazylei w Szwajcarii i Bradley Pusey z Uniwersytetu Australii Zachodniej Większość wspomnianych w ich publikacji przypadków pochodzi z Ameryki Północnej, zwłaszcza bagien Florydy. Dość często widywano, jak żyjące tam w bezpośredniej bliskości wody pająki chwytają i pożerają drobne, słodkowodne rybki, np. gambuzje.
Wielogodzinna uczta
Aby schwytać rybę, pająk zapiera się zwykle tylnymi kończynami o kamień lub roślinę, podczas gdy przednie wystawia nad powierzchnię - i czeka. Gdy pojawi się ryba, następuje atak, po czym pająk ciągnie swą zdobycz w suche miejsce. Dopiero tam zaczyna ucztę, trwającą kilka godzin. Naukowcy zgromadzili dowody świadczące o tym, że w warunkach naturalnych polowanie na niewielkie ryby zdarza się pająkom reprezentującym aż pięć rodzin. Kolejne trzy rodziny obejmują gatunki, które "łowiły" w warunkach laboratoryjnych.
Wiedzą, co dobre
Na ryby polują pająki żyjące w bezpośredniej bliskości wody - na skraju płytkich strumieni, stawów czy bagien. Niektóre potrafią nawet nurkować czy poruszać się po powierzchni. Ich jad zawiera bardzo silne neurotoksyny i enzymy, dzięki którym pająk jest w stanie uśmiercić, a później strawić rybę, nierzadko większą od niego samego. - Stwierdzenie tak dużej różnorodności wśród pająków, które wykazują drapieżne zachowania wobec ryb, to nowość. Mamy dowody wskazujące na to, że od czasu do czasu ryby mogą stanowić zdobycz o dużym znaczeniu, jeśli chodzi o dostarczanie związków odżywczych - opowiada Nyffeler.
Autor: PW//tka / Źródło: PAP