Po intensywnych opadach deszczu w ostatnich dniach wzrósł poziom wody w rzekach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2 i 3 stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na południu Polski. Zagrożone podtopieniami jest także Mazowsze.
W czwartek IMGW poinformował o możliwości przekroczenia stanu alarmowego w woj. śląskim. Wylaniem grożą dopływy górnej i środkowej Odry, a także Olzy, Psiny, Rudej, Bierawki i Kłodnicy. - W sytuacji wystąpienia opadów powyżej 60 mm w zlewniach Opawy, Psiny, Osobłogi, Białej Głuchołaskiej, Ścinawy Niemodlińskiej i Małej Panwi, mogą zostać przekroczone stany alarmowe, lokalnie o 100 cm - informuje komunikat.
Ostrzeżenie 2 stopnia wydano w czwartek dla zlewni Skawy, Raby i Dunajca (województwo małopolskie), a także Małej Wisły, Soły i Przemszy (województwo śląskie).
W tych rejonach może intensywnie padać 30 czerwca i 1 lipca. Jeśli rzeki przekroczą stan alarmowy, lokalne podtopienia grożą terenom obniżonym i bezodpływowym. Niebezpieczne będzie też przebywanie nad brzegiem rzek.
Obfite opady deszcz i lokalnie występujące burze we wschodniej częśći województw dolnośląskiego spowodować mogą wzrost stanu wody rzek górskich i pogórskich powyżej stanów ostrzegawczych. Zwłaszcza w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Ślęży oraz Bystrzycy.
O wzbierających rzekach i potokach informują nas Reporterzy 24.
Ostrzeżenie dla dorzecza środkowej Wisły
Wydano również ostrzeżenie pierwszego stopnia dla dorzecza środkowej Wisły, a zatem dla województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.
W związku z prognozowanymi na kolejne godziny intensywnymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby spodziewany jest gwałtowny wzrost stanu wody w niewielkich rzekach, głównie w zlewniach Wkry, Drwęcy i Nurcy.
Potoki już wezbrały
Po intenstywnych opadach w czwartek wylało wiele potoków górskich. W Lipowej potok zerwał most i zalał drogi. W czwartek o podnoszącym sie poziomie Białce (dopływ Dunajca, woj.małopolskie) informował Reporter 24:
Autor: ms,usa//ms / Źródło: Kontakt 24, IMGW