Kiedyś wierzono, że zjawisko to przynosi klęski żywiołowe, a nawet - że zapowiada koniec świata. Wielokrotnie w przeszłości Wenus przechodziła na tle tarczy słonecznej i nic wielkiego się jednak nie wydarzyło. Już za niespełna miesiąc, wczesnym rankiem 6 czerwca, będziemy mieli ostatnią szansę na przyjrzenie się, jak Wenus paraduje na tle Słońca.
Nie przegapcie tego zjawiska! Ten piękny tranzyt po raz kolejny będzie miał miejsce w 2117 roku, a to oznacza, że zapewne nikt z nas już go nie dożyje.
Tranzyt Wenus na tle tarczy słonecznej, rzadkie zjawisko astronomiczne, ostatnio miało miejsce stosunkowo niedawno - 8 czerwca 2004 roku. Przyglądali mu się wtedy uważnie mieszkańcy Azji, Europy i Afryki. Dlaczego to przejście będzie wyjątkowe? Do kolejnego dojdzie dopiero 11 grudnia 2117 roku, a do kolejnego widocznego z Polski - 11 czerwca 2247 roku. To oznacza, że ani my, ani nasze dzieci, ani nawet wnuki nie będziemy mieli okazji już go podziwiać.
Rozpocznie się nocą
Przejście Wenus na tle tarczy Słońca rozpocznie się 6 czerwca o godz. 00.28 czasu polskiego, a więc... nocą. Dlatego też nie będziemy mogli przyglądać się pierwszym dwóm ich kontaktom, czyli zetknięciu się krawędzi tarczy Wenus i wschodniej krawędzi tarczy Słońca na zewnątrz i wewnątrz tarczy słonecznej ani też, niestety, pierwszej części przejścia.
Poczekajcie do 4.30
Zainteresowani będą musieli poczekać do godz. 4.30, kiedy to nad Polską powinno wzejść Słońce. Od tego momentu aż do zakończenia przejścia (tzw. czwartego kontaktu), które nastąpi około godz. 06.55, będzie wystarczająco dużo czasu na przyjrzenie się paradzie.
Chrońcie oczy
Tranzyt najlepiej obserwować z miejsca, z którego widoczny będzie północno-wschodni fragment horyzontu, gdzie wzejdzie Słońce (azymut geograficzny około 50 stopni). Ponieważ widmowa średnica kątowa Wenus jest około 30 razy mniejsza od średnicy Słońca, podczas obserwacji konieczne będzie zastosowanie teleskopu lub lornetki. Powinny one być odpowiednio zabezpieczone - nawet kilkusekundowe przypatrywanie się Słońcu bez chroniącego oczy filtru może skończyć się utratą wzroku!
Autor: map/mj / Źródło: kosmonauta.net, astronomia.pl, NASA