Ostatnia bezchmurna noc i... ostatnia szansa na obserwację komety C/2011. O takich warunkach atmosferycznych do obserwacji tego niezwykłego obiektu mogliśmy tylko pomarzyć. Kometa jest na tyle jasna, że można zobaczyć ją gołym okiem. Zdjęcia komety przesłali Reporterzy24.
Kometa C/2011 L4 PanSTARRS jest widoczna na północnej półkuli od 16 marca. Będzie można ją obserwować do końca miesiąca po zmroku. Niestety przed nami ostatnia pogodna noc, potem gęste chmury zakryją niebo.
Kometa świeci wyjątkowo jasno, ma widoczny długi ogon. Do jej obserwacji nie potrzeba ani teleskopu ani lornetki. Na niebie jest widoczna już od godz. 18.
Oto C/2011 PanSTARRS w obiektywach Reporterów24
Kometa w obiektywie Reporterów 24
Zdjęcia atrakcyjnego ciała niebieskiego dostawalismy od Reporterów24 już wcześniej.
"Kometę Panstarrs sfotografowałem a z centrum Leszna (Wielkopolska) w dniu 15 marca 2013 godz. 19:11. (...) Obiekt dobrze widoczny przez lornetkę 7x50", napisał Piotr, autor poniższego zdjęcia:
Kometa była doskonale widoczna także z innych miejsc Polski:
Szansa na obserwację jeszcze dziś
Dobre warunki do obserwacji komety będą jeszcze dziś wieczorem. Do tego czasu niebo nad Polską powinno być bezchmurne. Natomiast już w poniedziałek czeka nas załamanie pogody. Kraj obejmie front atmosferyczny z gęstymi chmurami z których będzie padać deszcz i deszcz ze śniegiem.
Gdzie szukać komety
Tym, którym jeszcze nie udało się dostrzec komety na niebie, podpowiadamy, gdzie jej szukać. W jej poszukiwaniu można posłużyć się Księżycem jako drogowskazem.
- Jego wąski sierp będzie świecił kilka stopni nad kometą. Choć oba powinny być widoczne gołym okiem, właśnie w tym momencie może przyjść nam z pomocą lornetka. Wyjście na obserwacje tuż po godzinie 18 i przejrzenie zachodniego horyzontu niewielkim instrumentem o średnicy obiektywu 30-50 mm i powiększeniu 7-10 razy może ułatwić nam zlokalizowanie Księżyca, a także świecącej pod nim komety. Używając lornetki zwiększamy także swoje szanse na dojrzenie głowy i warkocza C/2011 L4 - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Niezwykłe ciało
Kometa C/2011 L4 została odkryta 6 czerwca 2011 r. przez zlokalizowane na Hawajach teleskopy Pan-STARRS. Zbudowana jest z minerałów, skał i lodu, a jej wiek szacuje się na 4,5 mld lat.
To pierwsza z dwóch komet, która minie Ziemię w tym roku. Druga to ISON, która ma być najjaśniejszą kometą, jaką do tej pory widzieliśmy z Ziemi. Swoją jasnością może nawet przyćmić Księżyc. Po naszym niebie przeleci w listopadzie.
Ostatnie dwie bardzo jasne komety, które przelatywały blisko nas to Hale-Bopp z 1997 r i 17P/Holmes z 2007 r.
Autor: mm,pk/mj / Źródło: Kontakt Meteo, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt Meteo