Orkan Fryderyka przechodzi nad Polską. Porywy miejscami prawie huraganowe. Ostrzegamy

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noc
TVN Meteo
Prognoza pogody na nocTVN Meteo

Nad Polskę nasunął się orkan Fryderyka, niosący ze sobą silny wiatr. Miejscami porywy osiągnęły nawet 115 kilometrów na godzinę. W wielu regionach padał i nadal pada śnieg. Mogą się pojawiać zawieje i zamiecie śnieżne.

Nad Polską przechodzi orkan Fryderyka związany z potężnym niżem Evi znajdującym się nad Islandią.

Związane z tym układem barycznym są fronty atmosferyczne, które przyniosły opady śniegu. Miejscami mogą one mieć charakter intensywny.

Mocno wieje wieczorem, podobnie będzie w nocy. W połączeniu z padającym śniegiem możliwe jest wystąpienie zamieci i zawiei śnieżnych.

Maksymalne porywy wiatru wystąpiły w Bielsku-Białej, wiało tam do 115 km/h (prędkość huraganową notuje się przy 119 km/h) oraz na Kasprowym Wierchu - 126 km/h. W czwartek wieczorem mocno wiało w Jeleniej Górze - 101 km/h, w Legnicy - 90 km/h i w Krośnie - 79 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla większości kraju ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Na południu, miejscami w centrum i na zachodzie obowiązują alerty drugiego stopnia. IMGW lokalnie przestrzega również przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu.

Tomasz Wasilewski o Fryderyce
Tomasz Wasilewski o Fryderycetvn24

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem

STREFA BRZEGOWA - CZĘŚĆ WSCHODNIA

Wystąpi wiatr z kierunków wschodnich 5 do 6 w porywach 7, wzrastający na 6 do 7 w porywach 8, w nocy skręcający na kierunki północne i słabnący na 5 do 6 w porywach 7 w skali Beauforta.

Ostrzeżenie jest ważne do piątku do godz. 6.

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h. Jego porywy mogą dojść na północy do 90 km/h, a na południu województwa nawet do 110 km/h. Powieje z południowego zachodu. W połączeniu z opadami śniegu miejscami mogą powstawać zawieje śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 6 rano w piątek.

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

W tym regionie prędkość wiatru, z południowego zachodu i zachodu, wyniesie do 35-45 km/h. Na północy województwa dojdzie do 90, a na południu do 110 km/h. W przypadku opadów śniegu miejscami mogą utworzyć się zawieje śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16 w czwartek do 7 rano w piątek.

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Subregion nizinny

Spodziewane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego z południowego zachodu i zachodu ze średnią prędkością wynoszącą 35-45 km/h. Porywy dojdą do 100 km/h. Najsilniej powieje wieczorem oraz przed północą.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 6 rano w piątek.

Sudety i Przedgórze Sudeckie

Wiatr z południa i południowego zachodu powieje w regionie ze średnią prędkością od 30 do 45 km/h, a w porywach do 100 km/h. W szczytowych partiach gór może dochodzić aż do 140 km/h. Najwyższe prędkości spodziewane są wieczorem oraz przed północą.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10 w czwartek do 4 nad ranem w piątek.

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru, wiejącego z południowego zachodu i zachodu ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h. Porywy na północy województwa dojdą do 90 km/h, a na południu do 110 km/h. Przy opadach śniegu miejscami powstaną zawieje śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16 w czwartek do 8 rano w piątek.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW) w czwartek wieczoremShutterstock/IMGW

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Beskid Śląski i Żywiecki

Dla regionu prognozuje się silny wiatr o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, z porywami dochodzącymi do 100 km/h. Powieje z południa, skręcając w stronę zachodu. Miejscami powstaną zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 9 rano w piątek.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Subregion południowy

Spodziewane jest wystąpienie silnego, południowego, skręcającego na zachodni wiatru, wiejącego ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h. Jego porywy dojdą do 100 km/h. Miejscami pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 9 rano w piątek.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Bieszczady i Beskid Niski

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru południowego skręcającego na zachodni. Jego średnia prędkość dojdzie do 35-45 km/h, a w porywach do 100 km/h. Miejscami wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed zamiecią śnieżną

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Sudety i Przedgórze Sudeckie

Wystąpi silny wiatr o prędkości w porywach do 100 km/h, a w szczytowych partiach gór do 140 km/h. W połączeniu z opadami śniegu (10-15, lokalnie do 20 cm) będą powstawać zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10 w czwartek do 4 nad ranem w piątek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zamiecią śnieżną

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

W regionie mają wystąpić opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Wiatr z południowego wschodu i wschodu osiągnie średnią prędkość od 20 do 35 km/h, a w porywach do 60 km/h. Spowoduje to powstawanie zawiei i zamieci śnieżnych.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 15 w piątek.

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 15 cm. Wiatr powieje ze średnią prędkością 20-35 km/h, a w porywach do 60 km/h. Takie warunki spowodują powstawanie zawiei i zamieci śnieżnych.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w czwartek do 18 w piątek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

W regionie ma wystąpić silny wiatr o średniej prędkości wynoszącej od 30 do 45 km/h. Porywy dojdą zaś do 90 km/h. Powieje z południowego zachodu i zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 7 rano w piątek.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Subregion jurajski

Wystąpi silny wiatr wiejącego ze średnią prędkością 35-45 km/h, a w porywach do 80 km/h. Powieje z południowego zachodu. Miejscami pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 9 rano w piątek.

Subregion centralny

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z południowego zachodu o średniej prędkości od 35 do 45 km/h. Jego porywy dojdą do 80 km/h. Miejscami powstaną zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 9 rano w piątek.

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Wystąpi silny wiatr o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Porywy dojdą do 80 km/h. Miejscami pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 10 w piątek.

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Wiatr z południa i południowego zachodu powieje ze średnią prędkością od 25 do 35 km/h. Na północy województwa porywy dojdą do 50 km/h, a na południu do 90 km/h. Podczas opadów śniegu mogą powstawać zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16 w czwartek do 12 w piątek.

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, a w porywach do 80 km/h. Powieje z południowego zachodu. W strefach opadów śniegu mogą powstawać zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 14 w piątek.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Subregion północny

Prognozowane jest wystąpienie silnego, południowo-zachodniego i zachodniego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h. Jego porywy dojdą do 80 km/h. Miejscami powstaną zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 17 w czwartek do 14 w piątek.

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

Subregion południowo-wschodni

Przewidywane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h. Porywy dojdą do 80 km/h. Powieje początkowo z kierunków południowych, a potem zacznie skręcać na zachodni i północno-zachodni. W połączeniu z opadami śniegu powstaną zamiecie i zawieje śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 10 w piątek.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Subregion nadmorski

Spodziewane jest wystąpienie silnego wiatru. Jego średnia prędkość wyniesie 25-40 km/h, okresowe porywy zaś do 80 km/h. Powieje z południowego wschodu, stopniowo skręcając na północno-zachodni.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w czwartek do 7 rano w piątek.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Subregion północny

Prognozuje się wystąpienie silnego, południowo-zachodniego i zachodniego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h. Jego porywy dojdą do 80 km/h. Miejscami pojawią sie zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 10 w piątek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Sudety i Przedgórze Sudeckie

Na obszarze powyżej 500 metrów nad poziomem morza przewiduje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 15, a lokalnie do 20 cm.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10 w czwartek do 4 nad ranem w piątek.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 cm do 12 cm, lokalnie do 15 cm. W połączeniu z wiatrem osiągającym prędkość w porywach do 60 km/h wystąpią zawieje i zamiecie śniezne.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 15 w piątek.

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Dla regionu prognozowane jest wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Pokrywa śnieżna przyrośnie o 10-15 cm. Wiatr o średniej prędkości od 20 do 35 km/h, z porywami do 60 km/h spowoduje powstawanie zawiei i zamieci śnieżnych.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w czwartek do 18 w piątek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C do 1 st. C, przy gruncie od -2 st. C do 0 st. C.

Ostrzeżenie jest ważne do piątku do godz. 8.30.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C do 1 st. C, przy gruncie od -2 st. C do 0 st. C.

Ostrzeżenie jest ważne do piątku do godz. 8.30.

Co oznaczają ostrzeżenia?

Alert meteorologiczny pierwszego stopnia ostrzega przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

W przypadku drugiego stopnia zaś ostrzega się, że przewidywane niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą spowodować duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: ao/rp,AP / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW

Pozostałe wiadomości

W niedzielę w części kraju pojawiają się burze. Miejscami towarzyszą im opady gradu. Strażacy z Podkarpacia mają pełne ręce roboty, usuwają połamane gałęzie i wypompowują wodę z zalanych piwnic.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnice w Polsce

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnice w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Pomarańczowe i żółte alarmy. Niebezpiecznie w części kraju

Pomarańczowe i żółte alarmy. Niebezpiecznie w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 14.07. W nocy pojawią się przelotne opady deszczu i burze. W dzień również może zagrzmieć. Termometry pokażą maksymalnie 29 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 14.07. Noc pod znakiem opadów i burz

Pogoda na jutro - poniedziałek 14.07. Noc pod znakiem opadów i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię. 

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci proszą, by przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu i zalecają śledzenie komunikatów pogodowych.

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW