Usytuowane w specyficznych warunkach, z dala od miast i lasów. Mnóstwo w nich białych budek i specjalistycznego sprzętu. Rzadko rzucają się w oczy, choć ich wpływ na nasze życie jest ogromny. Stacje meteorologiczne, bo o nich mowa, są miejscem, gdzie człowiek stara się poznać tajniki pogody.
Podstawowy zestaw przyrządów stacji pogodowej to klatka meteorologiczna z kompletem termometrów, wiatromierz, deszczomierze, termometry gruntowe, heliograf oraz przyrządy do pomiarów promieniowania słonecznego.
Klatka pełna termometrów
Andrzej Zygmunt, kierownik stacji IMGW w Sulejowie, zdradza w programie "Meteo News" specyfikę budowy poszczególnych urządzeń. Jak tłumaczy, klatka meteorologiczna zawsze pomalowana jest na biało, aby odbijać promienie słoneczne i nie zakłócać pomiarów temperatury.
Okno na północ
Ponadto, jak objaśnia Zygmunt, urządzenie "zawsze skierowane jest w kierunku północnym, aby przy otwieraniu słońce nie świeciło w kierunku północnym". Meteorolog opowiada, że ściany klatki nieprzypadkowo składają się z żaluzji. - Takie rozwiązanie ma umożliwić swobodny przepływ powietrza uniemożliwiając wystąpienie ewentualnych przeciągów - dodaje.
Cztery termometry
W klatce meteorologicznej umieszczone są cztery termometry rtęciowe, które służą do pomiarów temperatury oraz wilgotności powietrza. Dwa z nich są wykorzystywane do wykonywania pomiarów temperatur ekstremalnych - czyli mierzenia najniższej i najwyższej wartości danej doby.
Pozostałe termometry służą do mierzenia aktualnej temperatury oraz wilgotności powietrza. Jeden z przyrządów przypomina typowy termometr lekarski natomiast drugi zanurzony jest w zbiorniczku z wodą destylowaną. Właśnie na podstawie różnicy temperatur tych dwóch termometrów możemy określić wilgotność powietrza.
Przejrzystość powietrza
Zygmunt wyjaśnia również sposób działania specjalnego urządzenia służącego do badania przejrzystości powietrza. Dzięki dwóm lustrom umieszczonym naprzeciwko siebie można określić widzialność. Urządzenie to działa całą dobę i powszechnym wyposażeniem stacji meteorologicznych w Polsce.
Równomierne rozłożenie
Jak mówi synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, w Polsce jest ok. 60 stacji meteorologicznych. - Ogródki pogodowe powinny być usytuowane poza miastami. Optymalna odległość między nimi to 80 do 100 km. Chodzi o równomierne rozłożenie ogródków meteorologicznych w Polsce - tłumaczy Raczyński i dodaje, że nie jest wcale takie proste jak się pozornie może wydawać.
- Często na przeszkodzie stoi specyfika terenu. Stacje powinny być ulokowane w optymalnych warunkach, które umożliwią badanie pogody bez jakichkolwiek zakłóceń - wyjaśnia meteorolog.
Seria pomiarów
W stacjach pogodowych dokonuje się serii pomiarów, które pozwalają poznać aktualne warunki pogodowe i prognozować aurę na najbliższe dni. Meteorolodzy monitorują m.in.: temperatury powietrza na wysokości 2 m nad poziomem gruntu, temperatury powietrza na wys. 5 cm, wilgotności powietrza na wysokości 2 m, ciśnienia powietrza, wysokości opadu atmosferycznego, czasu usłonecznienia oraz widzialności meteorologicznej.
Autor: adsz/rs / Źródło: TVN Meteo