Badacze z Oksfordu, Cambridge i kanadyjskiej Nowej Fundlandii odkryli "żłobek" pierwszych "zwierząt" jakie pojawiły się na Ziemi - charni. Wyglądem przypominały one liście paproci i żyły na dnie morza. 579 mln lat temu zasypał je wulkan, utrwalając go na zawsze pod postacią nowofundlandzkich skał.
Zespół uczonych z uniwersytetów w Oksfordzie i w Cambridge, we współpracy z kanadyjskim Uniwersytetem Nowej Fundlandii, poszukiwał śladów fauny ediakaru, ostatniego okresu neoproterozoiku, który trwał 635-542 mln lat temu. To właśnie w tym czasie na Ziemi pojawiły się pierwsze zwierzęta rozumiane jako najstarsze znane organizmy wielokomórkowe o cechach podobnych cechom zwierząt współczesnych.
Pierwsze zwierzęta
Ich reprezentantami były charnie, które kształtem przypominają liście paproci i których "żłobek" odkryto w skałach Mistaken Point Ecological Reserve w kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Choć ich wygląd jest mylący, charnie nie należały do królestwa roślin - dowodem na to jest m.in. fakt, że żyły głęboko pod wodą, gdzie nie docierało światło słoneczne.
Zasypał je wulkan
"Żłobek", który odkryli naukowcy, liczył sobie ok. 100 młodych charni, których długość wahała się od 6 mm do 3 cm. Skąd wiadomo, że były to właśnie młode?
- Dorosłe charnie osiągały długość ok. dwóch metrów - tłumaczy Martin Brasier z Oksfordu.
- Wydaje nam się, że 579 mln lat temu w miejscu, w którym odkryliśmy charnie, znajdował się ich podwodny żłobek. Przykrył go pył, który pochodził z wybuchu wulkanu położonego na jednej z sąsiednich wysp. Dzięki temu charnie skamieniały - dodaje Brasier.
Różnorodność fauny
Alexander Liu z Cambridge opowiada, dlaczego odkrycie jest wyjątkowe: - Młode są wspaniale zachowane, co umożliwi nam ich dokładniejsze badania.
- Ponadto pośród skamieniałości znaleźliśmy charnie, na jakie nigdy nie napotkaliśmy w skałach tego okresu. Nasze odkrycie świadczy o tym, że fauna ediakaru była neisamowicie zróżnicowana, co nas zadziwia, kiedy bierzemy pod uwagę, że były to pierwsze zwierzęta na Ziemi - mówi.
Autor: map/rs / Źródło: sciencedaily.com