Odkryto cmentarzysko komet, z którego raz po raz mogą zmartwychwstawać komety, które nie wykazywały żadnej aktywności przez miliony lat.
Naukowcy z kolumbijskiego Uniwesytetu Anitoquia w Medellin odkryli cmentarzysko komet. W wydawanym przez Uniwersytet Oksfordzki piśmie "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" napisali, że te pogrzebane żywcem na miliony lat komety powrócą do życia.
Wskrzesi je Słońce
W ciągu ostatniej dekadyw głównym pasie planetoid, który przebiega pomiędzy Marsem a Jowiszem, natknięto się na 12 aktywnych komet. Kolumbijczycy postanowili im się przyjrzeć, chcąc dowiedzieć się, skąd pochodzą. Wydaje im się, że znaleźli wytłumaczenie.
- Znaleźliśmy cmentarzysko komet - mówi Ignacio Ferrin, stojący na czele naukowców. - Wyobraźcie sobie te wszystkie asteroidy krążące wokół Słońca przez eony (jednostka czasu obejmująca co najmniej 500 mln lat - przyp. red.), nie wykązujące przy tym jednocześnie żadnej innej aktywności. Okazało się, że część z nich to nie są martwe skały, ale uśpione komety, które pewnego dnia mogą powrócić do życia, jeśli tylko otrzymają od Słońca więcej energii - dodaje.
Jak tłumaczy Ferrin, stanie się to, kiedy wędrując po swej nie idealnie okrągłej, ale mocno eliptycznej orbicie, komety zbliżą się do Słońca.
Jak biblijny Łazarz
- Te obiekty to komety-Łazarze (Łazarz to postać biblijna, która została wskrzeszona przez Jezusa Chrystusa - przyp. red.), wracające do życia po tym, jak były uśpione przez miliony lat - podsumowuje Ferrin.
Autor: map / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: ESA