Archeologowie pracujący w pobliżu greckiego miasteczka Chiliomodi na półwyspie Peloponez natrafili na szereg artefaktów, które świadczą o obecności w tym miejscu starożytnego, zamożnego miasta Tenea. Miało ono zostać założone przez jeńców z wojny trojańskiej w XII-XIII wieku przed naszą erą.
Tenea została założona około XII-XIII wieku przed naszą erą. Zlokalizowano ją 15 kilometrów na południowy wschód od Koryntu i około 20 km na północny zachód od Myken na Peloponezie. Uważa się, że pierwsi mieszkańcy miasta byli jeńcami wojennymi, którym król Myken Agamemnon pozwolił wybudować własną osadę po wojnie.
Położenie miasta było udokumentowane tylko w źródłach historycznych, jednak archeolodzy mogli doprecyzować jego lokalizację dzięki odnalezieniu biżuterii, monet i ruin domów - poinformowało greckie ministerstwo kultury.
"Znaleźliśmy świadectwo życia i śmierci"
- Istotne jest to, że pozostałości miasta, brukowane drogi, układ architektoniczny ujrzały światło dzienne - powiedziała w rozmowie z CNN główna archeolog Elena Korka, dyrektor honorowa Dyrekcji Generalnej Starożytności i Dziedzictwa Kulturowego. - Znaleźliśmy świadectwo życia i śmierci... i to wszystko jest jedynie niewielką częścią historii tego miejsca - dodała.
Jak przekazała Korka, archeolodzy odkryli między innymi cmentarze dziecięce. - W czasach rzymskich było bardzo ściśle określone, gdzie pogrzebiesz zmarłych. W mieście w środku budynku mogły być pochowane tylko niemowlęta. Wszyscy inni musieli zostać złożeni poza miastem - tłumaczyła.
Miasto "luksusowe"
Korka określiła miasto jako "luksusowe". Zaznaczyła, że odkopane liczne budynki okazywały się bardzo mocne i solidnie wykonane. O dobrostanie mieszkańców Tenei świadczy odnaleziona biżuteria, ale również monety. Spośród wszystkich odnalezionych dwieście monet uznaje się za bardzo rzadkie, datowane na okres od wczesnej epoki hellenistycznej do późnych czasów dominacji Cesarstwa Rzymskiego.
Niektóre z tych monet należały do cesarza Septymiusza Sewera (w latach 193-211 p. n. e.), co wskazuje, że miasto prawdopodobnie odnotowało znaczny wzrost ekonomiczny za czasów rządów jego dynastii.
Wiele z budynków miało urządzone pokoje. We wnętrzach znajdowano fragmenty glinianych, marmurowych i kamiennych podłóg. Ściany miały być fachowo wykonane, część z nich pokrywała zaprawa murarska. W środku były też przedsionki z architrawami (belkowanie), kolumnami i innymi szczegółami architektonicznymi.
Największy budynek, na jaki natrafiono, ma powierzchnię 672 metrów kwadratowych.
Wykopaliska będą kontynuowane
Wykopaliska, początkowo skoncentrowane w miejscach pochówków hellenistycznych i rzymskich, prowadzone są w tym miejscu od 2013 roku. Korka zaznaczyła, że będzie kontynuować badania w pobliżu najnowszego odkrycia. Chce również opracować mapę miasta. Archeolodzy przeprowadzą również inne badania - na przykład nad efektami występowania chorób endemicznych w populacjach starożytnych.
Autor: ao/map / Źródło: culture.gr, edition.cnn.com
Źródło zdjęcia głównego: Greek Ministry of Culture