Grzybienie białe, przepiękne kwiaty nazywane zwyczajowo nenufarami bądź liliami wodnymi, które pływają po warmińsko-mazurskiej rzece Krutyni zostaną ogrodzone. Taką decyzję podjęły władze Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przerażone tym, że rokrocznie rośliny są niszczone przez turystów.
Rośliny porastające rzekę co roku padają ofiarą turystów przemierzających Krutynię kajakami. Przyrodnicy obawiają się, że bezmyślne zrywanie kwiatów może przyczynić się do zmniejszenia populacji grzybienia białego, dlatego też postanowili temu zapobiec.
Zabezpieczą 29 km rzeki
Maciej Głąbiński, strażnik i przewodnik po Mazurskim Parku Krajobrazowym, podaje, że do zbudowania zabezpieczeń posłużą martwe pnie drzew, które zostaną odholowane i zakotwiczone w wodzie przy najbardziej dostępnych dla turystów stanowiskach grzybienia białego. Takie zabezpieczenia mają powstać na 29 kilometrowym szlaku Krutyni od jeziora Krutyńskiego do jeziora Gardeńskiego. Będą je budować, wraz z pracownikami Mazurskiego Parku Krajobrazowego, członkowie Stowarzyszenia Szlaku Krutyni. - Każdego roku obserwujemy, jak kajakarze podpływają do tych będących pod ochroną roślin i bezmyślnie je zrywają. Panie robią z kwiatów bukiety albo wianki, a po 2-3 godzinach wyrzucają je, ponieważ grzybienie pozbawione wody szybko więdną - podkreśla Głąbiński.
Zapobiegną zmniejszaniu się populacji?
Strażnik zaznacza, że niszczenie kwiatów może zmniejszać populację tych roślin.
- Roślina kwitnie po to, żeby się mnożyć. Zrywając kwiaty turyści uniemożliwiają wykształcenie się owocników, nasion i powstanie nowych roślin - mówi.
Za zrywanie grozi grzywna
Głąbiński dodaje, że turyści niszczący rośliny będące pod ochroną mogą zostać ukarani karą grzywny.
- Każdy kajak, a co za tym idzie turystów na szlaku rzeki Krutyni, można zidentyfikować. Wypożyczony sprzęt wodny ma numery identyfikacyjne oraz znak firmy, do której należy, chętny do skorzystania z niego musi się wylegitymować.
Międzynarodowy Dzień Fascynującego Świata Roślin
Wiadomość zbiegła się z pierwszym Międzynarodowym Dniem Fascynującego Świata Roślin. Obchodzi go 25 państw ze wszystkich kontynentów, a celem ustanowienia go jest uświadomienie ludziom, że wiedza o roślinach jest potrzebna nie tylko rolnikom, leśnikom i ogrodnikom.
Potrafią same skolonizować Ziemię
Rośliny, największe i najważniejsze źródło biomasy, dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom adaptacyjnym i samodzielnej syntezie składników pokarmowych w oparciu o wodę i promienie słoneczne, są w stanie skolonizować niemal każdy, nawet najbardziej niedostępny zakątek naszej planety.
Imprezy w całym kraju
W ramach akcji związanej z Dniem Fascynującego Świata Roślin swoje podwoje dla zainteresowanych otwierają m.in. placówki naukowo-badawcze, ogrody botaniczne, muzea, a nawet firmy produkcyjne przetwarzające surowiec roślinny czy indywidualne gospodarstwa rolne, ogrodnicze i sadownicze.
Autor: map/rs / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl