We wtorkowy poranek porywy wiatru zachodniego i południowo-zachodniego osiągają w Polsce 50 km/godz., nad morzem 55-65 km/h. Silny wiatr minionej doby związany był z niżem Mike, który powędrował już nad Finlandię. Jednak od zachodu zmierza w stronę Polski kolejne zagrożenie.
Kolejne zagrożenie to niewielki, ale bardzo aktywny i niebezpieczny niż Niklas. Jego centrum w ciągu 12 godzin przemieści się znad Morza Północnego przez Danię w stronę Bałtyku zachodniego i polskiego Pomorza Zachodniego.
Obecnie najsilniejsze porywy wiatru związane ze sztormowym cyklonem występują w pasie od północnej Anglii przez Kanał La Manche, północną Francję, Belgię, Holandię po północno-zachodnie i zachodnie Niemcy.
Porywy: Great Dun Fell (Wielka Brytania) 139 km/h., Weinbiet/Pfalz (Niemcy) 135 km/h, Aachen (Niemcy) 95 km/h, Cherbourg (Francja) 90 km/h, Charleroi (Belgia) 90 km/h. Silnym porywom wiatru towarzyszą przelotne opady deszcz oraz śniegu (m.in. w Lipsku).
Niespodzianki we wtorek
Strefa najsilniejszego wiatru, w zachodniej części cyklonu, znajduje się obecnie nad Morzem Północnym i zmierza w stronę Niemiec oraz Polski. Na terenie północno-zachodnich Niemiec porywy wiatru zachodniego i północno-zachodniego osiągać mają 100-120 km/h.
Polska, po chwilowym uspokojeniu się wiatru, dostanie się ponownie w godzinach popołudniowych w silny strumień powietrza polarnego. Do wieczora na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku i w Małopolsce porywy wiatru zachodniego osiągać mają 70-90 km/h, a na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku w pojedynczych porywach do 100 km/h. W górach wiatr powyżej 100 km/h., do 160 km/h.
Wietrzna noc
Silny wiatr zachodni utrzyma się w nocy z wtorku na środę ( z 31 marca na 1 kwietnia). Centrum niżu znajdzie się w rejonie Zatoki Gdańskiej, a strefa silnego wiatru obejmie nie tylko zachód i południe kraju, ale również wybrzeże, centrum oraz południowy-wschód i wschód. Poryw wiatru w nocy do 70-90 km/h, lokalnie do 100 km/h, w górach powyżej 100 km/h.
W środę najsilniejszy wiatr utrzyma się na wybrzeżu i wschodzie kraju do 70-90 km/godz., a Nikuś powędruje nad Białoruś i dalej Łotwę.
Niszczycielska siła
Oczywiście silny wiatr powoduje zniszczenia. Wiatr o prędkości 80-100 km/h niszczy konstrukcje budowlane, zrywa dachy, linie napowietrzne, i nie tylko łamie gałęzie drzew, ale również wyrywa je z korzeniami. Po okresie zimowym drzewostan bywa osłabiony, wobec tego przebywanie na terenie ze starodrzewem (parki) niesie ryzyko zagrożenia zdrowia i życia.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu