Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, podczas tegorocznego sezonu grypowego w Polsce odnotowano prawie 3,6 miliona zachorowań lub podejrzeń zachorowań. Zmarły 124 osoby, u których stwierdzono obecność wirusa grypy.
Od 1 września do 31 marca, kiedy liczony jest tegoroczny sezon grypowy, zanotowano 3 590 026 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę - poinformował GIS, powołując się na raporty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny.
W tym czasie zarejestrowano 124 zgony osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR, która wykrywa szczepy A i B grypy.
Inspektorat ocenia, że w chwili obecnej w Polsce sytuacja epidemiologiczna nie stwarza podstaw do prowadzenia zaostrzonego nadzoru epidemiologicznego grypy ani do ogłoszenia specjalnego alertu przeciwepidemicznego.
Poprzedni sezon
Choć liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań jest wysoka, to mniejsza niż w tym samym okresie w sezonie 2017/2018. Od 1 września 2017 roku do końca marca 2018 roku odnotowano około 4,4 miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tym czasie odnotowano mniejszą liczbę zgonów - z powodu powikłań pogrypowych zmarło 37 osób.
Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.
W sezonie 2018/2019 zgodnie z zaleceniami opracowanymi w Europejskiej Agencji Leków na podstawie obserwacji WHO, w skład szczepionek przeciw grypie dostępnych w Europie wchodzą trzy lub cztery wirusy grypy.
Autor: dd/aw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock