Od dziś każdy z nas może przeżywać podwodne przygody niczym Jacques Cousteau. Nie trzeba nawet ruszać się sprzed ekranu monitora, by dokładnie eksplorować bogactwo kolorów Wielkiej Rafy Koralowej. Wszystko dzięki projektowi Catlin Seaview Survey.
Wielka Rafa Koralowa w Australii jest największą strukturą wytworzoną przez żywy organizm. Projekt Catlin Seaview Survey, współpraca między Google a Uniwersytetem w Queensland, prócz przybliżenia internautom Wielkiej Rafy Koralowej służy także przeprowadzeniu diagnozy stanu zdrowia koralowca przy pomocy panoramicznych fotografii podwodnych.
50 tysięcy zdjęć
50 tysięcy zdjęć wykorzystanych w projekcie wykonano aparatami panoramicznymi (składającymi się z czterech odpowiednio rozmieszczonych obiektywów typu “rybie oko”). Do wykonania zdjęć na większych głębokościach (30 do 100m) wykorzystano zdalnie sterowane roboty.
Ku zbadaniu świata
Catlin Seaview Surwey to już kolejny z tego typu projektów Google. Do tej pory mogliśmy podziwiać zabytki pokroju Stonehenge i ruin Pompejów, jak również szwajcarskie Alpy. W przypadku Wielkiej Rafy przedsięwzięcie jest o tyle ważne, że to unikalne miejsce jest poważnie zagrożone. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i rybołówstwo powodują systematyczne i nieodwracalne wyniszczanie tego wyjątkowego ekosystemu.
Dziedzictwo UNESCO
Wielka Rafa Koralowa jest sklasyfikowana jako część dziedzictwa światowego UNESCO, Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na obszarze 345 tys. kilometrów kwadratowych wzdłuż wybrzeża australijskiego, i stanowi największy zbiór koralowców na świecie.
Daje ona schronienie 400 gatunkom korali, 1,5 tys. gatunkom ryb, 4 tys. gatunków mięczaków, a także licznym zagrożonym gatunkom, takim jak diugoń albo zielony wielki żółw.
Ogromne zyski
Poza bogactwem przyrody, Wielka Rafa Koralowa to również ważne źródło dochodu przemysłu turystycznego Australii. Rocznie przynosi zysk warty blisko 5 miliardów dolarów amerykańskich.
Autor: adsz/mj / Źródło: guardian.co.uk, google,catlinseaviewsurvey.com