Barack Obama chce lepiej poznać ludzki mózg. Jego administracja przeznaczy na badania 100 mln dol. Chodzi przede wszystkim o zbadanie relacji między procesami, jakie zachodzą w mózgu, a zachowaniami, jakie te procesy generują.
Biały Dom zaprezentował we wtorek szczegóły nowej inicjatywy badawczej. Chodzi o lepsze poznanie ludzkiego mózgu celem efektywniejszego leczenia choroby Alzheimera, Parkinsona czy innych zaburzeń, jak np. autyzm.
Inicjatywa będzie finansowana z budżetu na 2014 r., jeśli zgodzi się na to Kongres USA. Ma kosztować podatników 100 mln dol.
"Dużo tajemnic do odkrycia"
Projekt badawczy znany jest pod nazwą BRAIN (ang. mózg, a zarazem skrót od: Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies - badania mózgu poprzez rozwój innowacyjnych neurotechnologii). Ma doprowadzić do powstania nowych technologii rejestrowania aktywności elektrycznej pojedynczych komórek oraz złożonych układów nerwowych w mózgu.
Jeśli się powiedzie, może doprowadzić do postępu w leczeniu takich schorzeń jak choroba Alzheimera, padaczka czy traumatyczne uszkodzenia mózgu.
Chcą poprawić życie miliardom
- Mamy szansę poprawić życie nie tylko milionom, ale miliardom ludzi na całym świeci - mówił Obama, prezentując inicjatywę w Białym Domu w towarzystwie naukowców zaangażowanych w projekt BRAIN. Przekonywał, że inicjatywa ta stworzy wiele nowych miejsc pracy.
- Już potrafimy rozróżniać oddalone o lata świetlne galaktyki, badać cząsteczki mniejsze od atomu. Ale jeśli chodzi o mózg, jest wciąż ogromnie dużo tajemnic do okrycia.(...) Inicjatywa BRAIN ma udostępnić naukowcom narzędzia, które pozwolą uzyskać dynamiczny obraz działania mózgu, by można było lepiej zrozumieć, jak myślimy, uczymy się i zapamiętujemy. Ta wiedza będzie mogła być dalej wykorzystana - dodał prezydent.
W inicjatywę mają być zaangażowane zarówno agencje rządowe (w tym Krajowy Instytut Zdrowia i Krajowa Fundacja Badawcza), jak i prywatne instytucje - firmy, instytuty badawcze i uniwersytety. Przewodniczącymi grupy roboczej, która określi dokładne cele projektu, zostali Cornelia Bargmann z Uniwersytetu Rockefellera oraz William Newsome z Uniwersytetu Stanforda.
Autor: mm/mj / Źródło: reuters, pap