Astronomowie uchwycili w podczerwieni narodziny gwiazd w mgławicy oddalonej od nas o 6,4 tys. lat świetlnych. Malownicze zdjęcie zrobione w lutym, NASA opublikowała teraz. Wszystko w ramach świętowania 24 rocznicy pracy teleskopu Hubble'a na orbicie okołoziemskiej.
Zdjęcie to obraz części mgławicy NGC 2174, znanej również jako Głowa Małpy. Ta otacza gromadę młodych gwiazd. Cały obszar znajduje się w ok. 6,4 tys. lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Oriona. Fotografia została wykonana w podczerwieni za pomocą Hubble Wide Fild Camera 3. Poprzednio teleskop Hubble’a śledził tę część nieba w 2011 roku.
Następca będzie jeszcze lepszy?
Na zdjęciu widać młode gwiazdy, osadzone w jasnych kosmykach kosmicznego gazu i pyłu – wyjaśnia NASA. I chwali się: "Zdjęcie pokazuje moc widzenia w podczerwieni, jaką posiada teleskop Hubble’a i daje przedsmak tego, czego będzie się można spodziewać po jego budowanym jeszcze następcy – teleskopie Jamesa Webba".
Agencja opisuje fotografię: młode gwiazdy ze skupiska w centrum mgławicy i dalej, po prawej wybuchają, przechodząc w pył, a ultrafioletowe światło, które emitują sprawia, że ten pył wygląda jak potężne filary. Mgławica składa się w większej części z wodoru i to emisja wodoru, tlenu oraz siarki nadają obrazowi wyraźne kolory. Wodór jest zjonizowany przez promieniowanie ultrafioletowe, a podgrzewane przez to promieniowanie cząstki pyłu świecą w podczerwieni, wyjaśnia NASA.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a to projekt współpracy międzynarodowej pomiędzy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od 24 kwietnia 1990 r. porusza się po orbicie okołoziemskiej, gdzie został wyniesiony przez prom kosmiczny Discovery.
Autor: //kdj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA / ESA / HUBBLE