Niezwykłe zjawisko meteorologiczne mogli obejrzeć mieszkańcy łotewskiej Kolki położonej nad Zatoką Ryską. Niezwykłe, z dwóch powodów: po pierwsze - trąby wodne rzadko występują na Bałtyku, po drugie - warunki, w jakich powstało zjawisko, były specyficzne.
Trąba została zarejestrowana 13 lipca u wybrzeży Łotwy.
Alan Reppert, synoptyk serwisu meteorologicznego AccuWeather.com, tłumaczy, że zjawiska takie jak trąby wodne rzadko występują na akwenie Bałtyku.
Dzieje się dlatego, że do powstawania komórki potrzebne są bardzo specyficzne warunki.
Chłodne tornado
Trąby wodne powstają, kiedy nad ciepły akwen napływa ciepłe powietrze. Niezwykłość zjawiska na Bałtyku wynika m.in. z tego, że trąba nad Zatoką Ryską narodziła się w temperaturze powietrza oscylującej wokół jedynie 13 st. C, a morze też nie należało do najcieplejszych.
Nawodne tornado
Trąby wodne to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłębiastą. Pod tą postacią jawi się jako nadwodne tornado, które wznosi wodę. Jest jednak znacznie słabsze od swego lądowego odpowiednika.
Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi jaki pozostawiają na powierzchni wody.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: accuweather.com