Rosyjskie władze postanowiły uwolnić blisko 100 waleni przetrzymywanych w złych warunkach na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek gubernator Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemiako.
Zdjęcia 11 orek i 87 białuch arktycznych (zwanych też walami białymi), trzymanych w ciasnych tymczasowych basenach w Nachodce, w połowie ubiegłego roku obiegły rosyjskie i światowe media, wywołując powszechne oburzenie.
Obrońcy zwierząt alarmowali wówczas, że walenie były przeznaczone na sprzedaż do aquaparków w Chinach, mimo że od 1982 roku zgodnie z Międzynarodową Konwencją o uregulowaniu połowów wielorybów komercyjne połowy tych zwierząt dozwolone są jedynie w celach naukowych i edukacyjnych.
Zostaną wypuszczone
- Podjęta została oficjalna decyzja o wypuszczeniu wszystkich zwierząt na wolność - oznajmił szef władz Kraju Nadmorskiego. Odkładana od miesięcy decyzja o uwolnieniu morskich ssaków zbiegła się w czasie z wizytą Jean-Michela Cousteau, oceanografa i syna słynnego badacza mórz i podróżnika Jacques'a Cousteau, w portowym mieście Nachodka nad Morzem Japońskim, gdzie przetrzymywane są walenie.
- Naukowcy z zespołu pana Cousteau i rosyjscy badacze zdecydują, kiedy i które zwierzęta należy wypuścić - dodał Kożemiako.
Zapowiedział też stworzenie specjalnego ośrodka rehabilitacyjnego dla więzionych w Nachodce waleni. Jak zapewnił, warunki w ośrodku będą maksymalnie zbliżone do panujących w naturalnym środowisku tych zwierząt.
Nielegalne połowy
Niezależna "Nowaja Gazieta" w toku dziennikarskiego śledztwa wykryła, że cztery firmy wynajmujące baseny w Nachodce w latach 2013-2016 sprzedały do Chin 13 orek.
W lipcu 2018 roku rosyjska prokuratura generalna zwróciła się do MSW o wszczęcie dochodzenia w sprawie oszustwa przeciwko czterem firmom, które uzyskały pozwolenie na połów dziesięciu orek w celach edukacyjnych w latach 2012-2015, ale siedem z nich sprzedały za granicę. W lutym Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarżyła te firmy o złamanie przepisów o rybołówstwie.
Na kwitnącym w Chinach rynku oceanariów i innych związanych z morzem parków rozrywki cena za orkę może wynieść ponad sześć milionów dolarów. W całych Chinach istnieje obecnie ponad 60 takich obiektów i budowane są kolejne.
Autor: anw/aw / Źródło: PAP, Reuters