Wietrzna aura spodziewana jest w wielu regionach w Polski w nocy i co najmniej do wtorkowego popołudnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Obowiązuje też orientacyjna prognoza zagrożeń.
Od poniedziałku w wielu regionach kraju zmagamy się z porywistym wiatrem. W Szczecinie i okolicach łamał on drzewa i zniszczył samochody.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed wiatrem o niebezpiecznej sile w nocy z poniedziałku na wtorek oraz do wtorkowego popołudnia.
Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne i prognoza zagrożeń.
Gdzie obowiązują alerty?
ALERT DRUGIEGO STOPNIA
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla województwa zachodniopomorskiego. Obejmuje powiaty: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, koszaliński, Koszalin i sławieński. Prognozowana średnia prędkość wiatru wynosi od 40 do 55 km/h, w porywach do 95 km/h. W nocy i we wtorek rano miejscami może się rozpędzić do 110 km/h. Synoptycy IMGW nie wykluczają również burz. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 15 we wtorek.
Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano też w województwie pomorskim, w jego północnych powiatach - słupskim, Słupsku, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdyni, Gdańsku i nowodworskim. Przewiduje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h z południowego zachodu i zachodu. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do wtorku do godziny 13.
ALERTY PIERWSZEGO STOPNIA
W pozostałych powiatach województwa zachodniopomorskiego wiatr będzie nieco słabszy, powieje ze średnią prędkością od 30 do 45 km/h, w porywach do 85 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 13 we wtorek.
Na pozostałym obszarze woj. pomorskiego, a także w woj. kujawsko-pomorskim prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h z południowego zachodu i zachodu. Alarmy w tych województwach będą obowiązywać do wtorku do 13.
W województwie warmińsko-mazurskim - poza powiatami: węgorzewskim, giżyckim, piskim, ełckim, oleckim i gołdapskim - ma powiać ze średnią prędkością od 25 km/h do 35 km/h, w porywach od 65 km/h do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Ostrzeżenie będzie ważne od 4 rano do 15 we wtorek.
Alerty wydano również dla województw: wielkopolskiego i lubuskiego, gdzie wiatr może powiać ze średnią prędkością 25-40 km/h, w porywach do 80 km/h. Synoptycy IMGW nie wykluczają burz. Alerty będą ważne do godziny 13 we wtorek.
Na terenie północnej połowy województwa mazowieckiego może wystąpić silny zachodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach miejscami od 65 km/h do 75 km/h. Alert będzie tam ważny we wtorek od godziny 5 do 18.
Ostrzeżeń może przybywać
We wtorek ostrzeżeń pierwszego stopnia przed silnym wiatrem może przybywać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń. Oprócz województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i lubuskiego, ostrzeżenia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane w województwach: dolnośląskim, łódzkim i śląskim. W tych trzech regionach prędkość porywów wiatru może wzrosnąć do 70 km/h.
Co oznaczają ostrzeżenia pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Co oznaczają ostrzeżenia drugiego stopnia?
Alert drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Co oznacza prognoza ostrzeżeń?
Według IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: sc,ao,dd/aw,rzw / Źródło: IMGW