"Nie udźwignęliśmy tego problemu". Zanieczyszczenia pochłaniają więcej ofiar śmiertelnych niż wojny

Rokrocznie zabija miliony ludziVisualhunt (CC BY-SA 1.0)

Zanieczyszczenie środowiska - zarówno wód, jak i powietrza - pociąga za sobą rokrocznie znacznie więcej ofiar śmiertelnych niż wojny i akty przemocy; więcej nawet niż głód, klęski żywiołowe czy palenie papierosów; niż AIDS, gruźlica i malaria razem wzięte.

Najnowszy raport naukowców z całego świata wskazuje na to, że na sześć zgonów aż jeden wynika z zanieczyszczenia powietrza, gleby lub wód.

Co szósty zgon

Według raportu opublikowanego 19 października w czasopiśmie medycznym "Lancet" jeden na sześć przedwczesnych zgonów w 2015 roku - a więc około dziewięciu milionów - jest efektem wystawienia na toksyczną substancję, zanieczyszczone powietrze czy skażoną wodę.

- Temu zagadnieniu poświęcono wiele uwagi, ale do ograniczenia go nigdy nie wykorzystano tylu zasobów co do zwalczenia epidemii AIDS albo ograniczenia efektu cieplarnianego - stwierdził główny autor raportu epidemiolog Philip Landrigan, rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Mount Sinai w Nowym Jorku. - Zanieczyszczenie to kolosalnych rozmiarów problem, którego ludzie nie dostrzegają, bo widzą jedynie niewielkie fragmenty układanki - dodał.

"Nie udźwignęliśmy tego problemu"

Eksperci są zdania, że wspomniane już dziewięć milionów to dopiero wstępne szacunki, a rzeczywista skala jest nieporównywalnie większa. Wraz z pojawianiem się lepszych narzędzi pomiaru i staranniejszych raportów skala zagrożenia się uwidoczni.

Niektóre regiony i makroregiony świata - jak choćby Afryka Subsaharyjska - wciąż nie mają odpowiednich narzędzi pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Skażenie gleby pozostaje na marginesie zainteresowania badaczy. O wielu toksycznych substancjach nie wiemy jak dotąd nic, w przypadku innych - nie podejrzewamy nawet ich istnienia. Spośród 5000 nowych substancji toksycznych, które pojawiły się od lat 50. nie przebadaliśmy nawet połowy.

- Na Zachodzie utożsamiamy ten problem z wyciekami gazu i benzyny, z łatwopalnymi rzekami odpadów. Kiedy naświetliliśmy i częściowo wyeliminowaliśmy ten problem, temat został wygodnie zamieciony pod dywan - podał Richard Fuller, dyrektor organizacji Pure Earth oraz współautor raportu. - Do pewnego stopnia to Zachód wyznacza ton i tempo debaty - dodał. - I w tym konkretnym przypadku nie udźwignęliśmy tego problemu - przyznał.

Case study: Indie

Najbardziej narażone są Afryka i Azja, przy czym to właśnie Indie są na czele rankingu państw. W ścisłej czołówce pozostają też Bangladesz, Korea Północna, Pakistan, Sudan Południowy oraz Haiti.

W Indiach zanieczyszczenie prowadzi do co czwartej śmierci, co oznacza, że co roku umiera tam z tego powodu 2.5 miliona mieszkańców. Chiny są drugie w tym niechlubnym rankingu: tam umiera co roku około 1.8 miliona osób.

Indie podjęły szereg kroków, by wyeliminować zagrożenie, jednak część z nich może być spóźniona lub przynieść niewielki efekt. Jeszcze w tym roku władze Indii zaostrzyły regulacje ruchu drogowego oraz emisji zanieczyszczeń przez fabryki, a także zakazały wypuszczania petard podczas święta Diwali.

Niestety, to o wiele za mało: wypalanie traw, palenie śmieci, korzystanie z toksycznych substancji w przemyśle budowlanym oraz zanieczyszczenie paliw, byleby zbić ich cenę wciąż są w Indiach na porządku dziennym i nie zapowiada się, by w przyszłości miało to ulec wyraźnej zmianie.

- Chociaż regulacje są coraz bardziej restrykcyjne, poziom zanieczyszczenia z każdym rokiem rośnie coraz bardziej - przyznał Shambavi Shukla, pracownik Centrum Badań Naukowych i Środowiskowych w Delhi.

Cena ludzkiego życia

Najczęściej z powodu zanieczyszczenia najbardziej cierpią najbiedniejsi. Aż 92 procent ofiar skażenia środowiska umiera w krajach słabo rozwiniętych oraz rozwijających się. To właśnie tam zmiana polityki energetycznej czy środowiskowej następuje rzadko i - zwykle - na gorsze. Państwa te są też z łatwością padają ofiarą międzynarodowych korporacji, które tam właśnie wznoszą swoje fabryki.

- To, czego ludzie nie rozumieją, to to, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi ekonomii. Chorzy ludzie nie zdadzą się na wiele, podobnie nieboszczycy - stwierdził Fuller. - Panuje przekonanie - najzupełniej mylne - że bez zanieczyszczenia nie ma produkcji, a bez produkcji nie ma rozwoju. To nie jest prawda - zapewnił.

Problemem jest to, że niektóre oficjalne rządowe raporty przytaczane przez autorów analizy pomniejszają problem lub, co gorsza, nie uwzględniają wszystkich kosztów, które ponoszą jednostki i państwa z racji wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Podstępna statystyka

Raporty, które podsumowywały dekady od ustanowienia Ustawy o Czystym Powietrzu w 1970 roku, są przesadnie optymistyczne, gdy chodzi o zasięg, ale wyjątkowo posępne, gdy przychodzi mówić o kosztach. Analizy publikowane od 1980 roku przez amerykańskie Centra Zwalczania Chorób i Profilaktyki niewiele mówią o produktywności jednostek, mobilizacji służby zdrowia czy ukrytych "zyskach" z poprawy jakości powietrza.

- Ludzie powinni zachować czujność, gdy szacują rzeczywiste korzyści w oparciu o amerykańskie raporty, dlatego że i te będą się znacznie różnić w zależności od regionu - stwierdził Marc Leuland, wykładowca z Uniwersytetu w Duke.

Cena redukcji smogu czy skażenia wód często jest sztucznie windowana, za to perspektywy przeprowadzenia tych działań przedstawiane z umiejętnie dozowanym pesymizmem. W raportach rzadko uwzględnia się cenę, którą poniosą i jednostki, i państwa - koszta utrzymania służby zdrowia w gotowości, obniżenie efektywności pracy chorego pracownika oraz morale społeczne, które prowadzi do niepokojów oraz aktów przemocy.

Horyzont za chmurą

- Związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a biedą jest widoczny gołym okiem - stwierdził ekspert Banku Światowego Ernesto Sanchez-Triana. - A dzięki poskromieniu go jesteśmy w stanie poradzić sobie z innymi problemami - od zmiany klimatu po niedożywienie. Tych powiązań nie można ignorować - skwitował.

W kwietniu bieżącego roku Bank Światowy zadeklarował, że ograniczenie zanieczyszczenia środowiska będzie priorytetem, i to w skali globalnej. Już w grudniu ONZ przeprowadzi pierwszą konferencję poświęconą temu zagadnieniu.

Autor: sj/map / Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 1.05 upłynie pod znakiem słonecznej aury. Lokalnie mogą pojawić się chmury. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 1.05. Początek długiego weekendu jak marzenie

Pogoda na dziś - środa, 1.05. Początek długiego weekendu jak marzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP