"Nie udźwignęliśmy tego problemu". Zanieczyszczenia pochłaniają więcej ofiar śmiertelnych niż wojny

Rokrocznie zabija miliony ludziVisualhunt (CC BY-SA 1.0)

Zanieczyszczenie środowiska - zarówno wód, jak i powietrza - pociąga za sobą rokrocznie znacznie więcej ofiar śmiertelnych niż wojny i akty przemocy; więcej nawet niż głód, klęski żywiołowe czy palenie papierosów; niż AIDS, gruźlica i malaria razem wzięte.

Najnowszy raport naukowców z całego świata wskazuje na to, że na sześć zgonów aż jeden wynika z zanieczyszczenia powietrza, gleby lub wód.

Co szósty zgon

Według raportu opublikowanego 19 października w czasopiśmie medycznym "Lancet" jeden na sześć przedwczesnych zgonów w 2015 roku - a więc około dziewięciu milionów - jest efektem wystawienia na toksyczną substancję, zanieczyszczone powietrze czy skażoną wodę.

- Temu zagadnieniu poświęcono wiele uwagi, ale do ograniczenia go nigdy nie wykorzystano tylu zasobów co do zwalczenia epidemii AIDS albo ograniczenia efektu cieplarnianego - stwierdził główny autor raportu epidemiolog Philip Landrigan, rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Mount Sinai w Nowym Jorku. - Zanieczyszczenie to kolosalnych rozmiarów problem, którego ludzie nie dostrzegają, bo widzą jedynie niewielkie fragmenty układanki - dodał.

"Nie udźwignęliśmy tego problemu"

Eksperci są zdania, że wspomniane już dziewięć milionów to dopiero wstępne szacunki, a rzeczywista skala jest nieporównywalnie większa. Wraz z pojawianiem się lepszych narzędzi pomiaru i staranniejszych raportów skala zagrożenia się uwidoczni.

Niektóre regiony i makroregiony świata - jak choćby Afryka Subsaharyjska - wciąż nie mają odpowiednich narzędzi pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Skażenie gleby pozostaje na marginesie zainteresowania badaczy. O wielu toksycznych substancjach nie wiemy jak dotąd nic, w przypadku innych - nie podejrzewamy nawet ich istnienia. Spośród 5000 nowych substancji toksycznych, które pojawiły się od lat 50. nie przebadaliśmy nawet połowy.

- Na Zachodzie utożsamiamy ten problem z wyciekami gazu i benzyny, z łatwopalnymi rzekami odpadów. Kiedy naświetliliśmy i częściowo wyeliminowaliśmy ten problem, temat został wygodnie zamieciony pod dywan - podał Richard Fuller, dyrektor organizacji Pure Earth oraz współautor raportu. - Do pewnego stopnia to Zachód wyznacza ton i tempo debaty - dodał. - I w tym konkretnym przypadku nie udźwignęliśmy tego problemu - przyznał.

Case study: Indie

Najbardziej narażone są Afryka i Azja, przy czym to właśnie Indie są na czele rankingu państw. W ścisłej czołówce pozostają też Bangladesz, Korea Północna, Pakistan, Sudan Południowy oraz Haiti.

W Indiach zanieczyszczenie prowadzi do co czwartej śmierci, co oznacza, że co roku umiera tam z tego powodu 2.5 miliona mieszkańców. Chiny są drugie w tym niechlubnym rankingu: tam umiera co roku około 1.8 miliona osób.

Indie podjęły szereg kroków, by wyeliminować zagrożenie, jednak część z nich może być spóźniona lub przynieść niewielki efekt. Jeszcze w tym roku władze Indii zaostrzyły regulacje ruchu drogowego oraz emisji zanieczyszczeń przez fabryki, a także zakazały wypuszczania petard podczas święta Diwali.

Niestety, to o wiele za mało: wypalanie traw, palenie śmieci, korzystanie z toksycznych substancji w przemyśle budowlanym oraz zanieczyszczenie paliw, byleby zbić ich cenę wciąż są w Indiach na porządku dziennym i nie zapowiada się, by w przyszłości miało to ulec wyraźnej zmianie.

- Chociaż regulacje są coraz bardziej restrykcyjne, poziom zanieczyszczenia z każdym rokiem rośnie coraz bardziej - przyznał Shambavi Shukla, pracownik Centrum Badań Naukowych i Środowiskowych w Delhi.

Cena ludzkiego życia

Najczęściej z powodu zanieczyszczenia najbardziej cierpią najbiedniejsi. Aż 92 procent ofiar skażenia środowiska umiera w krajach słabo rozwiniętych oraz rozwijających się. To właśnie tam zmiana polityki energetycznej czy środowiskowej następuje rzadko i - zwykle - na gorsze. Państwa te są też z łatwością padają ofiarą międzynarodowych korporacji, które tam właśnie wznoszą swoje fabryki.

- To, czego ludzie nie rozumieją, to to, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi ekonomii. Chorzy ludzie nie zdadzą się na wiele, podobnie nieboszczycy - stwierdził Fuller. - Panuje przekonanie - najzupełniej mylne - że bez zanieczyszczenia nie ma produkcji, a bez produkcji nie ma rozwoju. To nie jest prawda - zapewnił.

Problemem jest to, że niektóre oficjalne rządowe raporty przytaczane przez autorów analizy pomniejszają problem lub, co gorsza, nie uwzględniają wszystkich kosztów, które ponoszą jednostki i państwa z racji wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Podstępna statystyka

Raporty, które podsumowywały dekady od ustanowienia Ustawy o Czystym Powietrzu w 1970 roku, są przesadnie optymistyczne, gdy chodzi o zasięg, ale wyjątkowo posępne, gdy przychodzi mówić o kosztach. Analizy publikowane od 1980 roku przez amerykańskie Centra Zwalczania Chorób i Profilaktyki niewiele mówią o produktywności jednostek, mobilizacji służby zdrowia czy ukrytych "zyskach" z poprawy jakości powietrza.

- Ludzie powinni zachować czujność, gdy szacują rzeczywiste korzyści w oparciu o amerykańskie raporty, dlatego że i te będą się znacznie różnić w zależności od regionu - stwierdził Marc Leuland, wykładowca z Uniwersytetu w Duke.

Cena redukcji smogu czy skażenia wód często jest sztucznie windowana, za to perspektywy przeprowadzenia tych działań przedstawiane z umiejętnie dozowanym pesymizmem. W raportach rzadko uwzględnia się cenę, którą poniosą i jednostki, i państwa - koszta utrzymania służby zdrowia w gotowości, obniżenie efektywności pracy chorego pracownika oraz morale społeczne, które prowadzi do niepokojów oraz aktów przemocy.

Horyzont za chmurą

- Związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a biedą jest widoczny gołym okiem - stwierdził ekspert Banku Światowego Ernesto Sanchez-Triana. - A dzięki poskromieniu go jesteśmy w stanie poradzić sobie z innymi problemami - od zmiany klimatu po niedożywienie. Tych powiązań nie można ignorować - skwitował.

W kwietniu bieżącego roku Bank Światowy zadeklarował, że ograniczenie zanieczyszczenia środowiska będzie priorytetem, i to w skali globalnej. Już w grudniu ONZ przeprowadzi pierwszą konferencję poświęconą temu zagadnieniu.

Autor: sj/map / Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W piątek 24.01 w niektórych regionach kraju pojawią się opady deszczu, a w górach sypnie śniegiem. Nad morzem trzeba spodziewać się porywistego wiatru. Termometry wskażą wysokie wartości jak na styczeń.

Pogoda na jutro - piątek 24.01. W części kraju spadnie śnieg, w innych miejscach silnie powieje

Pogoda na jutro - piątek 24.01. W części kraju spadnie śnieg, w innych miejscach silnie powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższych dniach będzie daleka od zimowej. Spodziewane są przejaśnienia, rozpogodzenia, a także wzrost temperatury do nawet 12 stopni Celsjusza. Opady będą występowały lokalnie. Szansa na śnieg jest tylko w górach.

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Eowyn - pod tą nazwą kryje się niezwykle silna wichura, nadciągająca nad Wyspy Brytyjskie. Synoptycy ostrzegają przed niszczycielskim wiatrem, który będzie łamać drzewa i zrywać linie energetyczne. Po raz pierwszy od ośmiu lat całą Irlandię objęto alertem pogodowym najwyższego stopnia. Mieszkańcy muszą spodziewać się wielu utrudnień komunikacyjnych. Szkoły będą zamknięte.

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Aktualizacja:
Źródło:
Met Office, Met Eireann, Reuters, BBC

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Pożar Hughes Fire, który wybuchł w środę koło południa lokalnego czasu strawił już ponad 4100 hektarów terenu. Skuteczną walkę z żywiołem uniemożliwiają sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia warunki atmosferyczne. Z Kalifornii napływają też informacje o kolejnym pożarze, nazwanym Sebulveda Fire, który zapłonął w pobliżu dzielnicy Bel Air, gdzie znajdują się jedne z najdroższych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Internauci twierdzą w mediach społecznościowych, że gęste mgły, które pojawiały się w ostatnim czasie w różnych miejscach na świecie, to sztucznie wywołane zjawisko. Nadali mu nawet nazwę - Fogvid-24. Według nich to mieszanka szkodliwych pyłów, a kontakt z nią skutkuje grypopodobnymi objawami. Ta teoria spiskowa, choć powstała w Stanach Zjednoczonych, dotarła już do Polski.

Fogvid-24, czyli "mgła śmierci", która wywołuje objawy grypopodobne. Nowa teoria spiskowa

Fogvid-24, czyli "mgła śmierci", która wywołuje objawy grypopodobne. Nowa teoria spiskowa

Źródło:
Konkret24

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters