"Nawet nie wiemy, jaki skarb tracimy". Dlaczego Puszcza Amazońska jest tak ważna


Płonie Puszcza Amazońska nazywana też "płucami Ziemi". Obszar ten jest ważny dla wszystkich mieszkańców naszej planety. - Jako ludzie z Europy powinniśmy wspierać kraje, na których terenie znajduje się puszcza - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

Od jakiegoś czasu oczy wielu zwrócone są w kierunku płonących lasów porastających Amazonię. Puszcza Amazońska to obszar zajmujący powierzchnię około 6,7 milionów kilometrów kwadratowych, a to dwa razy więcej niż powierzchnia Indii. Lasy te uznawane są za największy las tropikalny na naszej planecie.

Skarb bioróżnorodności

Jak mówiła w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl rzeczniczka WWF Polska Katarzyna Karpa-Świderek, lasy Amazońskie zapewniają około 20 procent światowego zapotrzebowania na tlen i dostarczają około 20 procent słodkiej wody na świecie. Są też odpowiedzialne za 10 procent światowej bioróżnorodności.

Karpa-Świderek podkreślała, że na terenie Puszczy Amazońskiej żyje wiele gatunków zwierząt i roślin, ale wiele z nich nie jest jeszcze znanych naukowcom.

- Tracimy coś, o czym jeszcze nie wiemy. Duża część gatunków zwierząt i roślin nie jest jeszcze odkryta - tłumaczyła.

Hektar lasu amazońskiego ma tak dużą bioróżnorodność biologiczną, co cała Polska, dlatego rzeczniczka WWF Polska nazwała Puszczę Amazońską "skarbnicą".

Tracimy te gatunki, których nie znamy

W maju Międzyrządowa Platforma do spraw Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), działająca pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, opublikowała raport z którego wynika, że stan środowiska naturalnego pogarsza się na całym świecie. Wyginięciem zagrożonych jest milion gatunków roślin i zwierząt. Czytaj więcej o ustaleniach naukowców.

Zagrożone są zwierzęta i rośliny żyjące na terenie puszczy.

- Z jednej strony proces wymierania gatunków jest bardzo szybki, co potwierdzają dane IPBES - w ciągu kolejnych dekad stracimy nawet milion gatunków. I to są te gatunki, które będziemy w stanie zauważyć, bo je znamy. Jednocześnie zachodzi proces tracenia tych gatunków, których nie znamy - tutaj nawet nie wiemy, jaki skarb tracimy i dlaczego jest to dla nas ważne - przestrzegała Karpa-Świderek.

Pożary w Amazonii (PAP/Adam Ziemienowicz)PAP/Adam Ziemienowicz

"Kilka procent, które przeważają szalę"

Płonące lasy mają też wpływ na globalne ocieplenie i przyczyniają się do wzrostu ilości gazów cieplarnianych obecnych w atmosferze. Zdaniem WWF puszcza zawiera od 90 do 140 miliardów ton węgla. Zbyt duża ilość węgla w atmosferze jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatu. Uwolnienie choćby części ilości węgla miałoby katastrofalne skutki.

- To wpływa bezpośrednio na zmiany klimatu, a jesteśmy w sytuacji, kiedy te zmiany się nasilają, będą się jeszcze bardziej nasilać i staną się dla nas groźne - mówiła rzeczniczka WWF.

Coraz bliżej katastrofy

Jak tłumaczyła, Lasy Amazońskie pochłaniają tę nadmierną emisję gazów cieplarnianych spowodowaną przez człowieka, "bo wiadomo, że człowiek wpływa tylko na kilka procent emisji gazów, ale to jest to kilka procent, które przeważa szalę i nie jest wchłaniane".

- Te lasy właśnie częściowo niwelują efekt antropogeniczny - dodała.

Zdaniem rzeczniczki, pożary sprawiają, że do atmosfery ziemskiej dostaje się więcej szkodliwych substancji.

- Mieliśmy ograniczać emisję i właśnie ją zwiększamy, a z drugiej strony zmniejszamy obszar lasu i nie ma co pochłaniać tej emisji, którą już produkujemy. Przy takim przyspieszeniu do katastrofy klimatycznej, do której zmierzamy, jest coraz bliżej - argumentowała Karpa-Świderek.

Teren bogaty kulturowo

Pożary stwarzają też zagrożenie dla tych, którzy zamieszkują regiony Puszczy Amazońskiej. Jest to teren bogaty etnicznie i kulturowo.

- Na tych terenach żyje około 30 milionów ludzi i dla nich pożary są bezpośrednim zagrożeniem życia. W ten sposób tracimy dorobek kultury plemion, które tam mieszkają i są bardzo skryte i o nich niewiele wiemy. Tracimy języki, których oni używają, tracimy ich wiedzę i ich odkrycia - mówiła rzeczniczka.

Jaka rada dla Europy?

Rzeczniczka WWF ma przesłanie dla Europejczyków.

- Jako ludzie z Europy powinniśmy wspierać kraje, na których terenie znajduje się Puszcza Amazońska, aby się opłacało nie eksploatować tych lasów, czyli wycinać drzew pod hodowlę bydła i uprawę soi - mówiła Karpa-Świderek.

Jak podaje CNN, zdecydowana większość pożarów spowodowana jest przez drwali i farmerów, hodujących bydło dla mięsa. Brazylia produkuje blisko 20 procent wołowiny trafiającej na eksport. Praktyka wycinania drzew pod uprawę bydła jest też wspierana przez brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro.

Brazylijskie służby informują, że w tym roku do tej pory odnotowano prawie 77 tysięcy pożarów na terenie Puszczy Amazońskiej. To wzrost o 85 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku.

Pożary w Puszczy Amazońskiej między 15 a 22 sierpnia 2019 roku (NASA EOSDIS/LANCE and GIBS/Worldview/Joshua Stevens)NASA EOSDIS/LANCE/GIBS/Worldview/Joshua Stevens

Autor: dd/map / Źródło: tvnmeteo.pl, WWF, CNN

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem dla części powiatów na południu kraju. Według przewidywań synoptyków miejscami temperatura tej nocy może spaść nawet do -17 stopni Celsjusza. Z prognozy zagrożeń wynika, że nadchodzące dni będą obfitować w pogodowe niebezpieczeństwa.

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro: czwartek 30.11. Noc zapowiada się mroźnie, z opadami śniegu. Podobnie będzie w czwartek, choć pojawią się takie regiony, gdzie temperatura przekroczy 0 stopni. W części kraju spadnie śnieg.

Pogoda na jutro - czwartek 30.11. Spadnie śnieg, chwyci mróz

Pogoda na jutro - czwartek 30.11. Spadnie śnieg, chwyci mróz

Autor:
dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Pogodę w Polsce będą dyktować niże, które przyniosą śnieg. Największych opadów spodziewać się trzeba w weekend - miejscami na nizinach może spaść bowiem nawet 15 centymetrów świeżego puchu. Jeszcze więcej śniegu spadnie w górach. Mróz nie odpuści.

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

W wyniku wichur i śnieżyc, które nawiedziły w ostatnich dniach Ukrainę, zginęło 12 osób - poinformował w środę szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko. 23 osoby, w tym dwoje dzieci, zostały ranne.

Wzrósł bilans ofiar śnieżyc w Ukrainie. Kilkaset miejscowości wciąż jest odcięte od prądu

Wzrósł bilans ofiar śnieżyc w Ukrainie. Kilkaset miejscowości wciąż jest odcięte od prądu

Aktualizacja:
Autor:
ps,anw
/ prpb
Źródło:
PAP, Reuters

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Odnaleziono młodą lamę, która uciekła z terenu minizoo w Jaworniku Polskim (woj. podkarpackie). Zwierzę dwa dni temu przestraszyło się psa, staranowało ogrodzenie i pobiegło do lasu.

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Aktualizacja:
Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

W polskich górach panuje iście zimowa aura. W Beskidach leży miejscami prawie pół metra śniegu. Zamknięty do wiosny został szlak Perć Akademików. W Tatrach warunki na szlakach są bardzo trudne, miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Duża - jak na koniec listopada - ilość śniegu pozwoliła na szybsze uruchomienie pierwszych wyciągów narciarskich.

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnoviny.sk, TPN

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

Miniona noc była mroźna w wielu regionach Polski, a to za sprawą rozpogodzeń. Temperatura minimalna przy gruncie spadła do -20 stopni Celsjusza w Jeleniej Górze. Sprawdź, gdzie jeszcze ścisnął mróz. 

Przy gruncie -20 stopni. Zeszła noc była mroźna

Przy gruncie -20 stopni. Zeszła noc była mroźna

Autor:
anw
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Władze w zachodnich Niemczech wezwały we wtorek mieszkańców do pozostania w domach, ostrzegając przed intensywnymi opadami śniegu. Niebezpieczne warunki pogodowe przyczyniły się do licznych wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły. Z samochodów na zablokowanych drogach ewakuowani zostali uwięzieni kierowcy. W jednej ze szkół w Hesji wieczorem w poniedziałek utknęli uczniowie.

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Aktualizacja:
Autor:
ps,dd
/ prpb
Źródło:
Reuters, zdf.de, PAP

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Śnieżyce zaatakowały w Estonii. Intensywne opady śniegu pozbawiły prądu tysiące mieszkańców kraju po tym, jak gałęzie i drzewa łamały się, uszkadzając linie energetyczne. Według służb, przywracanie dostaw elektryczności może zająć kilka dni. Biało zrobiło się także na Łotwie.

Po śnieżycach mogą nie mieć prądu przez kilka dni

Po śnieżycach mogą nie mieć prądu przez kilka dni

Autor:
/dd
Źródło:
PAP, postimees.ee, lsm.lv

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation

Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale. Ich obecności nigdy wcześniej nie notowano na tym obszarze - podała w poniedziałek chorwacka telewizja HRT. Właściciele gospodarstw rolnych obawiają się o bezpieczeństwo swoje i zwierząt hodowlanych.

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Strefa intensywnych opadów śniegu nawiedziła kraje położone na Półwyspie Bałkańskim oraz Rumunię i Mołdawię. W niedzielę około 800 tysięcy gospodarstw domowych było w Bułgarii pozbawionych prądu. W Serbii również mocno sypnęło. W kilku miejscowościach wprowadzono stan wyjątkowy.

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ENEX, vesti.bg, Radio Romania, adevarul.ro

Już wkrótce nocami temperatura będzie spadać poniżej -10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie na końcu listopada i w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute

Etna wyrzuciła z siebie kolejną malowniczą falę lawy. Sycylijski wulkan rozświetlił w niedzielę niebo nad Katanią. Jak przekazał włoski Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, aktywność wulkaniczna w południowo-wschodnim kraterze wytworzyła również niewielkie ilości popiołu.

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Autor:
as
Źródło:
INGV, tvnmeteo.pl

A23a, największa góra lodowa świata, opuszcza Antarktydę. Lodowy blok, niemal osiem razy większy od Warszawy, po trzech dekadach zaczął dryfować ku wodom Atlantyku. Jego ogrom pokazuje nagranie, które naukowcy wykonali podczas środowej wyprawy.

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Autor:
ps/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl