Berlin uwieczniony na najdokładniejszym nocnym zdjęciu miasta, jakie kiedykolwiek powstało. Obraz pomógł niemieckim badaczom wyciągnąć pierwsze wnioski na temat tego, jak bardzo "zanieczyszczona światłem" jest niemiecka stolica. Ponad jedna trzecia światła jest emitowana przez uliczne latarnie i reklamy.
Berlińscy badacze opublikowali zdjęcie, które przedstawia stolicę Niemiec nocą. Jest to zbitka 2647 fotografii, jakie we wrześniu 2010 roku wykonał samolot badawczy należący do Freie Universität.
Zdjęcie jest niezwykłe, ponieważ powstało ze złożenia aż 878 megapikseli, co czyni je najdokładniejszym jak dotąd wykonanym nocnym zdjęciem miasta.
Badanie "zanieczyszczenia światłem"
Mozaika przydała się ekologom z Leibniz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei (IGB) oraz fizykom z Freie Universität w mierzeniu poziomu tzw. zanieczyszczenia świetlnego.
"Zanieczyszczenie świetlne" to nadmierne oświetlenie nocne, które występuje przede wszystkim w miastach. Ma ono m.in. negatywny wpływ na faunę i florę przystosowaną do życia w ciemności, a także niekorzystnie działa na zdrowie człowieka.
Trzecia część z ulic
Jak dotąd naukowcom udało się przeanalizować 42 proc. powierzchni metropolii, głównie obszarów położonych w centrum. Okazało się, że ponad jedna trzecia światła pochodzi z ulic, które są jasne od latarni i reklam. Zauważono też m.in., że w okolicy jest wiele zupełnie nieoświetlonych miejsc - np. brzegi rzeki Haweli czy też park Tempelhofer. Badacze zaznaczyli, że to tereny niesłychanie ważne dla miejscowych zwierząt prowadzących nocny tryb życia.
Swoje wnioski naukowcy opublikowali w piśmie "Remote Sensing of Environment".
Autor: map/ŁUD / Źródło: sciencedaily.com