Przypadek daje czasem naukowcom szansę na dokonanie niezwykłego odkrycia, niełatwo jednak przy tym uniknąć wpadek. Pokazuje to historia walijskich naukowców, którzy w 2006 roku nieświadomie przerwali życie najstarszego zwierzęcia na świecie. Na dodatek źle obliczyli wtedy jego wiek i dopiero po siedmiu latach sprostowali swoją pomyłkę: właśnie ogłosili, że rekordzista małż Ming żył 507 lat.
Najdłużej żyjące znane nam zwierzę na świecie, czyli małż nazwany imieniem Ming, przez pięć wieków swojego życia przetrwał zmieniające się epoki i władców, rewolucję przemysłową i dwie wojny światowe. Niewykluczone, że rekord jego długowieczności mógłby być jeszcze bardziej imponujący, gdyby nie to, że los postawił na jego drodze naukowców.
Niechcący zabili rekordzistę
Siedem lat temu badacze z walijskiego Bangor University w ramach badań nad zmianami klimatu przeszukiwali morskie dno w pobliżu Islandii. Natknęli się na małża i nie wiedząc, z jak wyjątkowym okazem mają do czynienia, po prostu otworzyli jego muszlę, co dla mięczaka było zabójcze.
Naukowcy policzyli wtedy pierścienie widoczne po wewnętrznej stronie muszli i na tej podstawie ustalili, że małż przeżył imponującą liczbę 405 lat. Teraz jednak zmienili zdanie. Stwierdzili, że siedem lat temu popełnili błąd i Minga trzeba uznać za sto lat starszego, niż pierwotnie ogłoszono.
Trudne liczenie
- Pomyliliśmy się za pierwszym razem i chyba trochę pochopnie opublikowaliśmy wtedy nasze odkrycie - przyznał Paul Butler, badacz oceanów z Bangor University. - Ale teraz jesteśmy absolutnie pewni, że mamy odpowiedni wiek - podkreślił.
Jak doszło do pomyłki przy pierwotnych obliczeniach? Niektóre pierścienie przyrostu na wewnętrznej stronie muszli Minga były tak ściśnięte, że trudno było je rozróżnić, a przez to precyzyjnie policzyć. To, że pierwotny wynik trzeba skorygować, okazało się po tym, jak badacze policzyli pierścienie wzrostu widoczne na zewnątrz muszli małża. Wyszło im, że Ming urodził się w 1499 roku.
Zdradzi sekrety długowieczności?
Badając izotopy tlenu pobrane z pierścieni wzrostu, naukowcy chcą się dowiedzieć, jaka była temperatura morza w czasie, gdy formowała się muszla małża. To dane, które można wykorzystać m. in. w badaniach nad klimatem. Ale przypadek Minga może dostarczyć naukowcom również innych cennych wskazówek. Jako ziemski rekordzista pod względem wieku daje szansę na lepsze poznanie procesów związanych z długością życia organizmów - w tym również ludzi.
Autor: js/mj / Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/CC-BY/ Iain Ridgway