Każdego roku miliony ludzi na świecie zapadają na chorobę nowotworową. Wielu z nich marzy o zwycięstwie w walce z rakiem. Niestety naukowcy z Uniwersytetu Christiana-Albrechta w Kilonii w Niemczech nie mają dobrych wieści. Z ich najnowszych badań wynika, że rak istnieje na świecie tak długo, jak życie wielu komórek, dlatego prawdopodobne jest, że nigdy nie będziemy w stanie wyeliminować tej choroby.
Naukowcy Tomislav Domazet Loso i Diethard Tautz, pracujący pod kierownictwem profesora Thomasa Boscha z Instytutu Biologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Plon długo poszukiwali informacji na temat komórek rakowych. Niespodziewanie dokonali odkrycia w starej ewolucyjnie grupie organizmów.
Takie same komórki
Zespół ekspertów podczas badania stułbi odkrył, że organizmy te posiadają takie same komórki nowotworowe, jak te, które występują u człowieka. Podobna sytuacja dotyczyła koralowca.
Badacze twierdzą, że dzięki temu odkryciu można obserwować procesy komórkowe, które zachodzą podczas powstawania guzów.
Jak powstaje nowotwór?
Jak podkreślili naukowcy, przyczyną powstawania nowotworów jest błąd w procesie umierania komórki. Podczas obserwacji molekularnej stułbi okazało się, że jej komórki macierzyste odpowiedzialne za cechy płciowe, gromadzą się, a nie są naturalnie usuwane z organizmu. To właśnie jest przyczyną powstawania guzów.
- Okazało się, że już pierwotne grupy zwierząt, takie jak stułbie, miały gen nowotworowy. Przy szczegółowej analizie komórek nowotworowych, znaleziony został fragment DNA, który uaktywnia się w tkance raka, a normalnie powoduje śmierć komórki - wyjaśnia Alexander Klimovich z Instytutu Zoologicznego na Uniwersytecie w Kolonii.
- Jeśli nie działa mechanizm obumierania komórek, to odpowiada on za rozprzestrzenianie się genów rakowych w organizmie. - dodaje Klimovich.
Inwazyjne guzy
Kolejną zależnością, jaką odkryli badacze, była inwazyjność komórek nowotworowych, które wprowadzone do zdrowego organizmu powodowały powstanie złośliwego guza. Potwierdza to tezę, że komórki nowotworowe dotykały również organizmy bardzo stare.
Przegrana walka z rakiem
- Badania nad pierwotnymi zwierzętami pozwolą nam poznać lepiej nowotwory. Raka nie wyeliminujemy z ludzkiego życia, ale na pewno nauczymy się lepiej z nim walczyć-powiedział Bosch.
Autor: mab/kt / Źródło: science daily