Najpotężniejsza kolizja czarnych dziur, jaką wykryto. Jej owoc to obiekt, który wypełnił lukę w nauce

[object Object]
Artystyczna wizja kolizji dwóch czarnych dziur (N. Fischer, H. Pfeiffer, A. Buonanno (Max Planck Institute for Gravitational Physics), Simulating eXtreme Spacetimes (SXS) Collaboration)N. Fischer, H. Pfeiffer, A. Buonanno, Simulating eXtreme Spacetimes (SXS) Collaboration
wideo 2/14

Trwała tylko około jednej dziesiątej sekundy i pochodziła z obszaru oddalonego od naszej planety o około siedem miliardów lat świetlnych. Fala grawitacyjna, która dotarła do Ziemi z najodleglejszego jak dotąd punktu w kosmosie, pozwoliła na odkrycie najpotężniejszej znanej nam kolizji czarnych dziur.

Po Wszechświecie rozchodzą się fale grawitacyjne, czyli przemieszczające się z prędkością światła w próżni odkształcenia w czasoprzestrzeni. Są wytwarzane przez ekstremalne zjawiska astrofizyczne i czasem udaje się je wyłapać.

Niedawno, dzięki specyficznemu sygnałowi fali grawitacyjnej wykrytej 21 maja 2019 roku przez detektory Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) z Ameryki i Virgo z Włoch, astronomowie odkryli, że w odległości siedmiu miliardów lat świetlnych od naszej planety znajduje się czarna dziura powstała poprzez połączenie się dwóch mniejszych tego typu obiektów.

Najbardziej masywne, jakie wykryto

Prawie każdy potwierdzony do tej pory sygnał fal grawitacyjnych pochodził z łączenia się dwóch czarnych dziur lub dwóch gwiazd neutronowych. Jednak to najnowsze połączenie jest jak dotąd najbardziej masywne. Naukowcy obliczyli, że nowo powstała czarna dziura ma masę 142 razy większą niż Słońce. Jak stwierdzili, jest to czarna dziura o masie pośredniej, co oznacza, że jej masa jest większa niż masa gwiezdna, ale jednocześnie mniejsza niż masa supermasywnych czarnych dziur. Energia, jaka została uwolniona przez połączenie się tych dwóch ciał niebieskich, mogła równać się energii wytworzonej przez osiem Słońc.

W środę w czasopismach naukowych ukazały się na ten temat dwa artykuły. Pierwszy z nich - z czasopisma "Physical Review Letters" - dotyczył zdarzenia związanego z falą grawitacyjną. Drugi, opublikowany w "Astrophysical Journal Letters", szczegółowo opisał konsekwencje zderzenia czarnych dziur.

Artystyczna wizja kolizji dwóch czarnych dziur (Mark Myers, ARC Centre of Excellence for Gravitational Wave Discovery (OzGrav))Mark Myers, ARC Centre of Excellence for Gravitational Wave Discovery (OzGrav)

Krótkotrwały odczyt

Wiele lat poszukiwano obiektu, który udowodniłby, że czarne dziury o masie pośredniej istnieją.

- Długo szukaliśmy czarnej dziury o masie pośredniej, aby wypełnić lukę między masą gwiezdną a supermasywną czarną dziurą. Teraz mamy dowód, że takie pośrednie czarne dziury też istnieją - stwierdził Christopher Berry, członek zespołu naukowego badającego odczyty LIGO i profesor Centrum Interdyscyplinarnych Badań i Astrofizyki Uniwersytetu Northwestern.

Według zapisu danych fala grawitacyjna trwała tylko około jednej dziesiątej sekundy i pochodziła z obszaru oddalonego od naszej planety o około siedem miliardów lat świetlnych. Jak dotąd to najodleglejszy punkt w kosmosie, z którego udało się odebrać informacje.

Zdarzenie postanowiono nazwać GW190521.

Symulacja połączenia się dwóch czarnych dziur (D. Ferguson, K. Jani, D. Shoemaker, P. Laguna, Georgia Tech, MAYA Collaboration)
Symulacja połączenia się dwóch czarnych dziur (D. Ferguson, K. Jani, D. Shoemaker, P. Laguna, Georgia Tech, MAYA Collaboration)D. Ferguson, K. Jani, D. Shoemaker, P. Laguna, Georgia Tech, MAYA Collaboration

Powtórka z astrofizyki

Naukowcy wskazują na dwie główne kategorie czarnych dziur. Pierwsza grupa to te, które powstają w wyniku umierania masywnych gwiazd. Dochodzi wtedy do zapadania się ich pod własnym ciężarem - w jądrze gwiazdy dochodzi do skomplikowanych reakcji termojądrowych, bez wystarczającego ciśnienia, by podtrzymać zewnętrzne warstwy. Jednak, co ważne, czarne dziury nie powstają w przypadku umierania gwiazd o masie równej od 65 do 120 mas naszego Słońca. Wtedy zamiast czarnej dziury powstają supernowe. Druga kategoria czarnych dziur znajduje się w centrach galaktyk, są to tak zwane supermasywne czarne dziury, a ich masa może być miliardy razy większa od naszego Słońca.

Czarna dziura z dwóch czarnych dziur

Obie czarne dziury przed połączeniem były najprawdopodobniej pozostałościami po umarłych gwiazdach. Ich masa wynosiła 85 i 66 mas Słońca, więc z teoretycznego punktu widzenia nie powinny powstać. Czemu stało się inaczej?

- Jest wiele pomysłów, takich jak na przykład uprzednie połączenie się dwóch umarłych gwiazd, przebywanie w bogatym otoczeniu, dzięki któremu mogły wzrosnąć i nabrać swojej masy, oba ciała mogły także powstać jeszcze za czasu Wielkiego Wybuchu - opisywał Berry. - Przypuszczamy też, że zanim złączyły się w czarną dziurę o masie pośredniej, same mogły być sumą dwóch mniejszych czarnych dziur - dodał.

Artystyczna wizja łączenia czarnych dziur w zdarzeniu GW190521 ( LIGO/Caltech/MIT/RLIGO/Caltech/MIT/R. Hurt (IPAC)

Możliwość, dzięki której czarna dziura powstała prawdopodobnie przez połączenie dwóch mniejszych czarnych dziur, została uwzględniona przez badaczy w drugim badaniu.

- Po tylu obserwacjach fal grawitacyjnych od czasu pierwszego odkrycia w 2015 roku, ekscytujące jest to, że wszechświat wciąż bombarduje nas nowymi rzeczami, a ta nowo powstała dziura ma kształt zakrzywionej kuli - powiedział Chase Kimball, współautor studium, członek LIGO i doktorant astronomii.

- To wydarzenie daje więcej pytań niż odpowiedzi - stwierdził Alan Weinstein, także członek LIGO i profesor fizyki na Politechnice Kalifornijskiej.

Naukowcy zastanawiają się, czy tak niewiarygodnie krótki sygnał mógł powstać przez połączenie czarnych dziur, a nie przez zupełnie inne źródło. By mieć większe pole do badań, w przyszłym roku w obserwacje zostanie włączony jeden z japońskich detektorów.

Autor: kw / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: N. Fischer, H. Pfeiffer, A. Buonanno, Simulating eXtreme Spacetimes (SXS) Collaboration

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami, które mogą wystąpić na terenie niemal całego kraju. Z komunikatu wynika, że przy gruncie termometry pokażą -6 stopni.

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

W Tatrach spadł śnieg i spowodował, że warunki są skrajnie trudne. Szlaki w większości są nieprzetarte, przez co ich przebieg może być niewidoczny. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal 80 centymetrów śniegu.

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR, TPN

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Pogoda na dziś - niedziela, 6.04. W części kraju prognozowane są słabe opady śniegu. W pozostałych regionach może spaść deszcz ze śniegiem. Zrobi się zimno, powieje silniejszy wiatr.

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl