W Turynie został pobity rekord ciepła z 1753 roku, w Wielkiej Brytanii z 1895 roku. W wielu rejonach Europy od lat nie było tak ciepłego września. Wszystko zmieni się jednak w połowie przyszłego tygodnia, gdy napłynie zimne powietrze z północy.
Prezes Włoskiego Towarzystwa Meteorologicznego, Luca Mercalli, ogłosił, że tegoroczny wrzesień był najcieplejszym od 150 lat. W Turynie, odkąd zaczęto prowadzić pomiary temperatury powietrza w 1753 roku, nie było cieplejszego września - donosi "Corriere della Sera".
Wpływ na taki stan rzeczy miał antycyklon napędzany przez subtropikalne powietrze, którego centrum znajdowało się w centralnej Holandii. Jest to o tyle zaskakujące, że odchylenia od średniej były o wiele niższe w centralnych i południowych rejonach kraju.
Fala ciepła ma skończyć się w połowie przyszłego tygodnia wraz z pojawieniem się zimnego powietrza z północnej Europy. Temperatura znacznie się obniży.
Średnia temperatura pobita
W Turynie średnia temperatura we wrześniu wynosi 23,1 st. C. W przeciągu ostatnich trzydziestu lat wartość temperatury podniosła się o 4 st. C.
- To tak, jakbyśmy we wrześniu mieli temperatury właściwe dla sierpnia – komentuje włoskie towarzystwo meteorologiczne.
- Wrzesień jest miesiącem, w którym występuje najwięcej zaburzeń. Często może spaść więcej deszczu. Ale tym razem utrzymuje się wciąż ciepła pogoda. Jakby lato przeniosło się nieco do przodu. Z pewnością jest to pogodowa anomalia. Możliwe, że w weekend termometry wskażą 30 st. C – wyjaśnia Sergio Brivio, meteorolog.
Nietypowy upał w Alpach
Ciepło jest także w Alpach. Temperatura na tysiącach metrów utrzymuje się w granicach 24-25 st. C. Przykładowo, na 1500 m n.p.m. termometry pokazywały 20-21 st. C, a 0 st. C pokazały dopiero na 4000 m n.p.m.
W Trentino, mekce narciarzy, wartość temperatury znacznie przekroczyła średnią. Często wynosiła 30 st. C i więcej. Średnia temperatura we wrześniu wyniosła 21,1 st. C. Był to jeden z najcieplejszych wrześniów od 1961 roku.
Angielskie i francuskie rekordy
Nie tylko we Włoszech zostały pobite rekordy ciepła. Układ baryczny miał wpływ na pogodę w całej Europie. W Wielkiej Brytanii gazety pisały o tym, że w czwartek, 29 września, na termometrach na zachód od Londynu na termometrach można było zobaczyć 28,8 st. C. Był to najgorętszy wrzesień od 1895 roku. Wówczas w York odnotowano o jeden stopień mniej. Na Wyspach średnia temperatura w lecie wynosi 13,6 st. C. Teraz było o 9 st. C więcej.
Takiego ciepła nie odnotowano od lat również we Francji. W środę, 28 września, w Dax było 33 st. C, a w Bordeaux 31 st. C.
Autor: usa/ms / Źródło: corriere.it