Sprawdź, jak bronić się przed upałami, które w tym tygodniu będą nękały Polskę.
W nadchodzących dniach wartości temperatur w większości województw przekroczą 30 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia przed upałami. Dla wielu osób pogoda może wydać się idealna, by w pełni korzystać z lata, jednak warto zachować ostrożność, by nie przegrzać i nie odwodnić organizmu. Pamiętajmy o kilku niezbędnych przy takich upałach zaleceniach.
Jak walczyć z upałem?
1. Ubierz się odpowiednio
W krajach arabskich ochronę przed wysokimi temperaturami zapewnia całkowite zasłanianie ciała. Nie wolno mylić tego z nakładaniem wielu warstw ubrań: ubiór powinien być przewiewny, lekki i w jasnych barwach. Dzięki temu materiał będzie wolniej się nagrzewał: czarne i ciemne materiały absorbują więcej słonecznego światła.
Trzymaj pod ręką czapkę, kapelusz, ciemne okulary i odpowiednie kremy z filtrem dostosowanym do Twojej skóry.
2. Nawadniaj organizm
W czasie upałów naturalnym mechanizmem termoregulacyjnym naszego organizmu jest pocenie się. Dzięki temu nasze ciało unika przegrzania, które potrafi być tragiczne w skutkach. Bardzo ważne jest, by w czasie upałów regularnie nawadniać organizm - optymalna dzienna ilość wody to od dwóch do trzech litrów.
Rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich, Łukasz Szeląg, poinformował nas, w jaki sposób najlepiej chronić organizm przed odwodnieniem.
- Utrata wody już w granicach 2% masy ciała może powodować m.in zaburzenia koncentracji , zmęczenie, senność, spadek tolerancji na wysiłek fizyczny - pisze, po czym uzupełnia - Ile wody należy pić ? Około 2-3 litrów w zależności od płci, wieku, wykonywanej pracy, wysiłku fizycznego oraz stopnia ekspozycji. Na odwodnienie najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Należy pamiętać o tym, że kawa odwadnia organizm, więc zaleca się do kawy wypijać szklankę wody. Prostym sposobem na uzupełnienie braków zarówno wody i elektrolitów jest domowy napój izotoniczny. Można zrobić go z wody, cytryny, miodu i soli - informuje.
W wyniku pocenia się z naszego organizmu wypłukiwane są sole mineralne - głównie sód i potas - a ich deficyt może rozregulować nasz organizm. W wyjątkowych sytuacjach może to doprowadzić do podniesienia ciśnienia krwi, zawału, udaru i obciążenia układu nerwowego. Aby tego uniknąć, najlepiej jest pić wodę wysoko- lub średniozmineralizowaną. Aby uniknąć szoku termicznego, najlepszym rozwiązaniem jest picie napojów schłodzonych, ale nie lodowatych.
– Pragnienie jest spóźnionym sygnałem naszego organizmu, który świadczy już o odwodnieniu i zaburzeniu w pracy komórek. To znak, że brakuje nam płynów. Szczególnie w lecie zapotrzebowanie na wodę zdecydowanie wzrasta, gdy w upalne dni, wraz z potem, w bardzo szybkim tempie tracimy ją z organizmu, a wraz z nią witaminy i składniki mineralne. Te niedobory musimy w odpowiednim tempie uzupełniać, aby uniknąć ich deficytu w organizmie, który objawia się najczęściej złym samopoczuciem i obniżoną sprawnością fizyczną – osłabieniem, zmęczeniem, rozkojarzeniem, a czasami nawet bólami głowy – ostrzega Natalia Podlaszczak, dietetyk wspierający akcję edukacyjną „Zdrowa Woda”. Prowadzona przez Wodociągi Zachodniopomorskie akcja, wspierana przez sportowców, promuje zdrowy tryb życia oraz instalację poidełek w szkołach.
Pijąc wodę z kranu mamy wpływ na ochronę środowiska. Maleje zużycie tworzywa sztucznego i mniej plastikowych opakowań zalega na wysypiskach.
Podczas upałów należy unikać kawy oraz - bezwzględnie - alkoholu. Istotne jest też, by unikać bardzo gorących oraz wyjątkowo zimnych napojów, by nie doprowadzić do szoku termicznego.
3. Przebywaj w klimatyzowanych pomieszczeniach
Podczas upałów bardzo ważne jest, by przebywać w pomieszczeniach o dobrej cyrkulacji powietrza. Jeżeli nasze pomieszczenie nie posiada klimatyzacji, wybierzmy to pomieszczenie, w którym temperatura jest jak najniższa. Prysznic bądź kąpiel w pobliskim akwenie raz na jakiś czas również pomoże schłodzić organizm. Wietrz pokoje, w których przebywasz. Dbaj o to, by w nocy przynajmniej jedno okno było uchylone, a pościel, w której śpisz, "oddychała".
Jeżeli temperatura jest wyjątkowo wysoka, a przed powrotem do domu lub hotelu czeka nas jazda rozgrzanym samochodem lub autobusem, warto przeczekać największy skwar w pobliskim miejscu - kawiarni, sklepie czy kiosku - by nie zaryzykować niedotlenienia połączonego z przegrzaniem organizmu. Nie forsuj organizmu, a w razie potrzeby - lepiej schroń się i przeczekaj skwar, zamiast ryzykować.
4. Nie przemęczaj organizmu
Unikaj przemęczenia organizmu i nadmiernego wysiłku, zwłaszcza do godziny 15, gdy temperatura jest najwyższa. Jak najczęściej rób sobie przerwy, unikaj ćwiczeń fizycznych oraz kontroluj na bieżąco temperaturę ciała z użyciem termometru.
5. Pamiętaj o innych
Jeżeli wiesz o kimś, kto jest szczególnie narażony na upały, regularnie się z nim kontaktuj. Sprawdzaj, czy osoby osłabione, dzieci, seniorzy lub zwierzęta mają zapewnione wszystko, co niezbędne w przypadku upałów. Trzymaj w pogotowiu i zasięgu wzroku butelkę lub miskę z wodą oraz apteczkę. Nie zostawiaj dzieci lub zwierząt w samochodzie i w dobrze nasłonecznionych miejscach. W razie wypadku, trzymaj pod ręką numer na pogotowie. Monitoruj stan swoich bliskich.
W tym tygodniu portal TVN Meteo będzie na bieżąco informował o ostrzeżeniach przed upałami oraz o tym, jak zaradzić i rozpoznać objawy przegrzania organizmu.
Autor: sj / Źródło: disastercenter.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock