Witamy jesień, a wraz z nią obniżony nastrój, często nazywany jesienną depresją. Poradzić sobie z nią jest trudno, ale - przy odpowiednim wsparciu - można . Jak przechytrzyć jesień i pozostać aktywnym oraz pełnym życia, gdy aura do tego nie zachęca - na antenie TVN24 podpowiada psycholog i terapeutka, Maria Rotkiel.
Zaczniemy jednak od odrobiny teorii. W psychologii jesienna depresja nazywana jest zaburzeniem adaptacyjnym.
- To nasza trudność w przystosowaniu się do tego, że już po wakacjach, że mniej słońca, że więcej obowiązków, że zimniej, że nam się mniej chce, że nasz organizm przestawia się na tryb zimowy - wyjaśnia Maria Rotkiel.
Takie sezonowe obniżenie nastroju jest zupełnie naturalne i może dopaść każdego. Objawia się tym, że mamy coraz mniej energii, a w konsekwencji robimy mniej przyjemnych rzeczy, mniej o siebie dbamy, porzucamy aktywność na świeżym powietrzu itp. Daje to efekt błędnego koła, z którego trudno wyjść. Jest jednak wiele sposobów, żeby go w ogóle nie uruchamiać.
Sposoby na jesienne obniżenie nastroju
Do jesiennej depresji należy podejść zadaniowo. Po pierwsze, zmienić podejście do ponurej pory roku, a po drugie zaplanować przyjemności.
- Najlepiej wmówić sobie, że czujemy się lepiej. Sposób myślenia wiele czyni - tłumaczy psycholog.
Następnie warto wziąć do ręki kalendarz i wpisać w niego rzeczy, które chcemy zrobić tej jesieni.
- Mogą to być wakacje w ciepłych krajach, jakiś dłuższy wypoczynek jesienny czy zimowy, święta Bożego Narodzenia - podpowiada Rotkiel.
Radości z codzienności
Najważniejsze są jednak codzienne rytuały. Zacznijmy dzień od dobrej kawy i pysznego śniadania. Znajdźmy czas na spacer i aktywność fizyczną, kolację z przyjaciółmi, wyjście do kina, na koncert itp.
- Przede wszystkim trzeba bardzo o siebie dbać, sprawiać sobie dużo przyjemności, dbać o regularny tryb funkcjonowania, gdzie jest czas na odpoczynek, gdzie mimo pogody jest czas na sport, gdzie się dobrze odżywiamy, gdzie wybieramy żywe kolory ubierając się do pracy, gdzie słuchamy dobrej muzyki - wylicza psycholog.
Powinno nam to dać mnóstwo energii do funkcjonowania. W konsekwencji nasze samopoczucie poprawi się. Organizm szybko zorientuje, że taki tryb mu służy, a pozytywne nawyki szybko wejdą w krew.
Wesołej jesieni!
Autor: mm/ŁUD / Źródło: TVN 24