"Nad Poznaniem przeszła burza, a za nią tęcza" - pisze Karol Kroll i przesyła zdjęcie wielobarwnego łuku, który rozciągał się nad miastem w środę po południu.
W środę po południu nad środkową częścią Wielkopolski przeszła burza. Mieszkańcy Poznania mieli szczęście, bo tuż po niej wyszło słońce.
Jak pisze nasz Reporter 24, który przesłał zdjęcie na Kontakt 24, zdjęcie zostało wykonane w dzielnicy Ogrody ok. 18.30.
Łuk na niebie
Tęcza to zjawisko optyczne, które powstaje przez rozszczepienie światła białego i odbicie go wewnątrz kropel deszczu. Polega na tym, że światło słoneczne "wpada" do kropli deszczu, tam się załamuje i jednocześnie zawraca.
Światło widzialne jest widzialną częścią widma promieniowania elektromagnetycznego i w zależności od długości fali postrzegane jest w różnych barwach. Kiedy światło przenika przez kropelki deszczy, woda rozprasza światło białe (mieszkankę fal o różnych długościach) na składowe o różnych długościach fal, czyli różnych barwach. Oko ludzkie postrzega tęczę jako łuk składający się z sześciu kolorów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego i fioletowego.
Autor: pk/mj / Źródło: tvnmeteo.pl, wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/Karol Kroll/