Procesy myślowe martwego łososia; dynamika rozlewanej kawy; próby zmniejszenia wieży Eiffla - za takie m.in. projekty przyznano tegoroczne Antynoble. To nagrody dla rzeczywistych osiągnięć naukowych, które jednocześnie dziwią i śmieszą.
Na Uniwersytecie Harvarda w amerykańskim stanie Massachusetts wręczono w czwartek wieczorem Antynoble, czyli nagrody za najdziwniejsze i najśmieszniejsze odkrycia naukowe.
W tym roku uhonorowano naukowców, którzy opracowali m.in. zagłuszacz przemówień oraz przeprowadzili badania nad zmniejszaniem się wieży Eiffla, rozlewaniem kawy i... aktywnością mózgu martwego łososia.
Nagrody wręczają prawdziwi nobliści
Odznaczenie Ig Noble co roku przyznawane jest przez redakcję magazynu "Roczniki Badań Nieprawdopodobnych". W tym roku, tak jak w poprzednich, nagrody wygranym wręczali laureaci prawdziwych Nobli. W tym roku po odbiór wyróżnień przyjechała zdecydowana większość nagrodzonych.
"Zagłuszacz mowy"
W dziedzinie akustyki wyróżniono dwóch Japończyków. Kazutaka Kurihara i Koji Tsukada zbudowali "zagłuszacz mowy". To osobliwe urządzenie, które wygląda jak policyjny radar do mierzenia prędkości, a potrafi zniechęcić i uciszyć nawet najbardziej zapalonego oratora. Urządzenie to działa na zasadzie echa. Wystarczy skierować je w kierunku mówcy, żeby wyłapało jego głos i odesłało go z powrotem do niego. Mówca słyszy więc własne słowa i zaczyna tracić rezon, gubi wątek, jąka się. W końcu, zdeprymowany, milknie.
- Jestem szczęśliwy, że zdobyłem Ig Nobla. Spełniły się moje marzenia - powiedział Kazutaka Kurihara.
Wieża Eiffla mniejsza
Troje naukowców z Holandii: Anita Eerland, Rolf Zwaan i Tulio Guadalupe zostało z kolei uhonorowanych za badania, z których wynika ponad wszelką wątpliwość, że wieża Eiffla wyda się mniejsza, gdy przechylimy się w lewą stronę.
Myślący łosoś, rozlewanie kawy
Czworo amerykańskich neurobiologów: Craiga Bennetta, Abigail Baird, Michaela Millera i George'a Wolforda nagrodzono za odkrycie, że martwy łosoś... myśli.
"Literackiego" Ig Nobla otrzymał natomiast amerykański NIK, czyli Government Accountability Office (GAO) za raport, który oceniał raport oceniający inne raporty.
Rusłana Kreczetnikova i Hansa Mayera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara uhonorowano za badania nad dynamiką płynów, a dokładnie nad tym, jak nieść kawę, żeby jej nie rozlać. Obaj naukowcy podkreślili, że czynniki ważne w tej kwestii to: sposób chodzenia, rozmiar naczynia, skupienie niosącego i sygnały z otoczenia. Po przeprowadzeniu wielu eksperymentów laureaci radzą, by z kubkiem iść jak najwolniej, spoglądać na kawę, a nie pod nogi.
Skąd się wzięły zielone włosy?
Przyznano także nagrody za rozwiązanie zagadki, dlaczego włosy mieszkańców szwedzkiego miasteczka Anderslvv, przybierały kolor zielony (winowajcą były miedziane rury, którymi do pryszniców spływała gorąca woda) oraz ustalenie, dlaczego włosy związane w koński "ogon" przybierają taki, a nie inny kształt.
Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP, Reuters