W dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa specjaliści powtarzają: myjmy ręce. To jeden z tych sposobów przeciwdziałania zakażeniu, który zastosować może każdy. Poniższa grafika pokazuje, że zwykłe mydło może być zabójczą bronią w walce z wirusem.
Niektóre wirusy, w tym koronawirus SARS-CoV-2, pokryte są tłustą otoczką (osłonką) lipidową. Osłonka zawiera charakterystyczne wypustki. Pomagają one dostawać się wirusowi do komórek innych organizmów. Tak dochodzi do zakażenia.
Jak działa mydło?
Mydło ma hybrydową strukturę i składa się z cząsteczek, które kształtem przypominają szpilki. Każda złożona jest z głowy hydrofilowej, która wiąże się z wodą. Drugi element cząsteczki to ogon hydrofobowy. Ten unika wody, ale wiąże się z olejem i tłuszczem.
W trakcie mycia rąk wszelkie mikroorganizmy i drobnoustroje znajdujące się na skórze otaczane są cząsteczkami mydła. W uproszczeniu - mydło niszczy komórki wirusa w momencie, gdy ogon cząsteczki wnika w otoczkę lipidową komórki wirusa i powoduje jej rozpad.
Cząsteczki mydła mieszają się ze sobą, w ten sposób powstają małe bąbelki zwane micelami, gdzie zatrzymywany jest brud i fragmenty zniszczonego wirusa. Są spłukiwane przez wodę, a wirus jest zniszczony. Widać to na poniższej grafice.
"Działają jak łomy"
- Cząsteczki mydła działają jak łomy i destabilizują cały system (komórki wirusa - red.) - powiedział profesor Pall Thordarson z wydziału chemii Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii (UNSW Sydney).
Mycie rąk mydłem jest jedną z kluczowych praktyk ochrony zdrowia publicznego, która może znacznie spowolnić tempo pandemii i ograniczyć liczbę infekcji, zapobiegając przeciążeniu szpitali. Praktyka ta działa jednak tylko wtedy, kiedy o poprawne i skuteczne mycie rąk dbają wszyscy.
Długość mycia rąk ma znaczenie
Ręce należy myć po każdym powrocie do domu z zakupów, po przemieszczaniu się z domu do pracy, po wyjściu z toalety. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że prawidłowe i skuteczne mycie rąk powinno trwać tyle, ile trwa dwukrotne odśpiewanie piosenki "Happy Birthday". WHO zainicjowała także akcję pod hashtagiem #SafeHands.
There are simple things we each must do to protect ourselves from #COVID19, including 👐 washing with 🧼 & 💦 or alcohol-based rub.
— World Health Organization (WHO) (@WHO) March 13, 2020
WHO is launching the #SafeHands Challenge to promote the power of clean 👐 to fight #coronavirus.
Join the challenge & share your 👐 washing video! pic.twitter.com/l7MDw1mwDl
Jak skutecznie myć ręce:
zwilż ręce ciepłą wodą, nałóż mydło w zagłębienie dłoni;
namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni;
spleć palce i namydl;
namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian;
namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian;
namydl oba nadgarstki;
spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło;
wysusz je starannie, wycierając w ręcznik.
Jak przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny, myjąc ręce w miejscu publicznym, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia. Lepiej ręce wycierać ręcznikiem papierowym, niż suszyć suszarką. Wychodząc, można posłużyć się ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.
Jeśli nie mamy dostępu do wody z mydłem, możemy się zaopatrzyć w środki dezynfekujące na bazie alkoholu.
Autor: ps/kw / Źródło: The New York Times, WHO, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Jonathan Corum and Ferris Jabr