Najnowsze

Mydło to broń. Oto jak działa na wirusy

Najnowsze

[object Object]
Gwiazdy zachęcają do częstego mycia rąk tvn24
wideo 2/3

W dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa specjaliści powtarzają: myjmy ręce. To jeden z tych sposobów przeciwdziałania zakażeniu, który zastosować może każdy. Poniższa grafika pokazuje, że zwykłe mydło może być zabójczą bronią w walce z wirusem.

Niektóre wirusy, w tym koronawirus SARS-CoV-2, pokryte są tłustą otoczką (osłonką) lipidową. Osłonka zawiera charakterystyczne wypustki. Pomagają one dostawać się wirusowi do komórek innych organizmów. Tak dochodzi do zakażenia.

Jak działa mydło?

Mydło ma hybrydową strukturę i składa się z cząsteczek, które kształtem przypominają szpilki. Każda złożona jest z głowy hydrofilowej, która wiąże się z wodą. Drugi element cząsteczki to ogon hydrofobowy. Ten unika wody, ale wiąże się z olejem i tłuszczem.

W trakcie mycia rąk wszelkie mikroorganizmy i drobnoustroje znajdujące się na skórze otaczane są cząsteczkami mydła. W uproszczeniu - mydło niszczy komórki wirusa w momencie, gdy ogon cząsteczki wnika w otoczkę lipidową komórki wirusa i powoduje jej rozpad.

Cząsteczki mydła mieszają się ze sobą, w ten sposób powstają małe bąbelki zwane micelami, gdzie zatrzymywany jest brud i fragmenty zniszczonego wirusa. Są spłukiwane przez wodę, a wirus jest zniszczony. Widać to na poniższej grafice.

TU MOŻESZ ZOBACZYĆ GRAFIKĘ W POWIĘKSZENIU

W jaki sposób mydło niszczy koronawirusa? (tvnmeteotvnmeteo.pl za Jonathan Corum and Ferris Jabr

"Działają jak łomy"

- Cząsteczki mydła działają jak łomy i destabilizują cały system (komórki wirusa - red.) - powiedział profesor Pall Thordarson z wydziału chemii Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii (UNSW Sydney).

Mycie rąk mydłem jest jedną z kluczowych praktyk ochrony zdrowia publicznego, która może znacznie spowolnić tempo pandemii i ograniczyć liczbę infekcji, zapobiegając przeciążeniu szpitali. Praktyka ta działa jednak tylko wtedy, kiedy o poprawne i skuteczne mycie rąk dbają wszyscy.

Długość mycia rąk ma znaczenie

Ręce należy myć po każdym powrocie do domu z zakupów, po przemieszczaniu się z domu do pracy, po wyjściu z toalety. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że prawidłowe i skuteczne mycie rąk powinno trwać tyle, ile trwa dwukrotne odśpiewanie piosenki "Happy Birthday". WHO zainicjowała także akcję pod hashtagiem #SafeHands.

O mycie rąk i zachowanie innych środków bezpieczeństwa apelują polskie gwiazdy.

Jak skutecznie myć ręce:

zwilż ręce ciepłą wodą, nałóż mydło w zagłębienie dłoni;

namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni;

spleć palce i namydl;

namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian;

namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian;

namydl oba nadgarstki;

spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło;

wysusz je starannie, wycierając w ręcznik.

Jak przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny, myjąc ręce w miejscu publicznym, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia. Lepiej ręce wycierać ręcznikiem papierowym, niż suszyć suszarką. Wychodząc, można posłużyć się ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

Jeśli nie mamy dostępu do wody z mydłem, możemy się zaopatrzyć w środki dezynfekujące na bazie alkoholu.

Jak skutecznie myć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny
Jak myć ręce? Film instruktażowy Światowej Organizacji Zdrowia
Jak myć ręce? Film instruktażowy Światowej Organizacji ZdrowiaWHO

Autor: ps/kw / Źródło: The New York Times, WHO, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Jonathan Corum and Ferris Jabr

Pozostałe wiadomości