W Polsce aurą rządzi niż znajdujący się na granicy czesko-słowackiej. Po obu jego stronach znajdują się różne masy powietrza. Aktualną sytuację tłumaczył na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.
W kraju spotykają się dwie różne masy powietrza: cieplejsza, która płynie od strony Rumunii i Bałkanów oraz chłodniejsza napływająca z północy.
Najważniejszy wpływ niżu
Jak tłumaczył prezenter pogody TVN Meteo Tomasz Wasilewski z tego powodu w Polsce występuje duża różnica temperatury - o godzinie 7 w Lesku i Krośnie (na południu województwa podkarpackiego) temperatura wynosiła 9 stopni Celsjusza. Tymczasem w regionach zachodnich miejscami termometry wskazywały jedynie jeden stopień.
Na Dolnym Śląsku i południu kraju padał śnieg i śnieg z deszczem. Tam docierają chłodniejsze masy powietrza. O godzinie 7 na Śnieżce odnotowano -7 stopni Celsjusza, a na wyższym Kasprowym Wierchu temperatura była o 5 stopni wyższa.
🔴Teraz duża różnica temperatury: Suwałki -1°C, a Krosno i Lesko +9°C #pogoda pic.twitter.com/VrCCX8PrNE
— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) 13 listopada 2017
Największy wpływ na pogodę w Polsce wywiera niż znad Słowacji.
- Mamy niż, który znajduje się teraz nad Słowacją, a dokładniej na granicy czesko-słowackiej. Po wschodniej stronie niżu do Polski płynie ciepłe powietrze, a po zachodniej zimne znad Skandynawii. To dlatego zrobiło się miejscami biało - wyjaśniał Wasilewski.
Czas na zmianę pogody
Nieprzyjemna pogoda utrzymuje się w kraju już od kilku dni. W niedługiej perspektywie mamy jednak szansę na poprawę.
- Na zachodzie, nad Atlantykiem u brzegu Wielkiej Brytanii oraz Francji, znajduje się wyż - powiedział Wasilewski. Odpycha on ciepłe powietrze napływające z południowego zachodu, znad Atlantyku, przez co nie dociera ono do Polski. Pozostaje po zachodniej stronie Wysp Brytyjskich. Jednocześnie możliwy jest napływ północnych, zimnych mas.
- Będzie chłodno, ale wyż przemieszczając się w naszą stronę sprawi, że od wtorku będzie mniej opadów, a więcej przejaśnień. Trudno liczyć na rozpogodzenia, bo to będzie raczej taki zgniły jesienny wyż - spuentował Wasilewski.
Zgniłym wyżem określa się taki, podczas którego pomimo wysokiego ciśnienia utrzymuje się duże zachmurzenie. Najczęściej występuje w chłodnej porze roku.
Zobacz całą prognozę
Autor: ao/aw / Źródło: TVN Meteo; źródło głównego zdjęcia: Shutterstock, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN Meteo