Mięta, eukaliptus i atrapa gniazda pomogą odstraszyć osy

Pod koniec lata osy są bardzo aktywneShutterstock

Czerwone ubranie, brak zapachu perfum, pęczek mięty na stole i przekąski w zamkniętych pojemnikach - to sposoby na to, żeby podczas pprzekąski w ogrodzie czy pikniku w parku nie oganiać się rozpaczliwie od natrętnych os. Choć przed nami ostatnie letnie tygodnie, dla tych owadów to czas intensywnej aktywności. Sprawdźcie, jak sobie z nimi radzić.

Obfitujący w owoce koniec lata to czas, kiedy osy są bardzo aktywne. W gniazdach spada liczba larw do wykarmienia, więc robotnice żerują wtedy bardziej intensywnie, często na sfermentowanych pokarmach. Dlatego o tej porze roku aktywność os jest szczególnie odczuwalna. Co robić, żeby nie narazić się na ich agresywne ataki i nie ucierpieć od żądeł?

Kusząca słodycz

Na niebezpieczeństwo może nas narazić piknik z ciastem i owocami albo zwykła drożdżówka konsumowana w plenerze. Każda słodka przekąska może zwabić niechciane, natarczywe towarzystwo. Chociaż na początku lata osy szukają głównie pożywienia opartego na białku, np. mięsa, którego potrzebują do wzmocnienia organizmu, pod koniec sezonu zdecydowanie mają apetyt na słodkości.

Szczególnie kuszące są dla niech owoce - zwłaszcza te mocno dojrzałe, lekko uszkodzone, a także zaczynające się psuć. Nie przelecą też obojętnie obok konfitur, lodów, słodkich kremów i polew, czekolady oraz gazowanych napojów. Winem też nie wzgardzą. Dlatego żeby uniknąć oganiania sie od pasiastych natrętów, wszystkie takie produkty podczas posiadówki w ogrodzie albo pikniku lepiej przez większość czasu trzymać w zamykanych pojemnikach albo turystycznych lodówkach.

Ostrożnie z kosmetykami

Mocną przynętą dla oso mogą być kolory. Zwabiają je głównie jasne barwy - białe i żółte. Dlatego biała sukienka na garden party czy żółty T-shirt na piknik to niezbyt dobry wybór. Lepiej założyć coś czerwonego, bo tego koloru osy - podobnie jak większość owadów - po prostu nie widzą.

Skoro już o stylizacji mowa - lepiej zwrócić uwagę na kosmetyki, których używamy przed wyjściem. Perfumy, wody kolońskie i mgiełki zapachowe mogą sprawić, że okażemy się wyjątkowo atrakcyjni dla os. Może je zwabić również woń lakieru lub innych produktów do włosów. Lepiej też darować sobie użycie mocno aromatyzowanych kremów i balsamów - zwłaszcza tych o "smakowitych" woniach owoców, wanilii czy czekolady.

Zabijesz? Zleci się więcej

Jeśli jednak jakaś osa pojawi się w otoczeniu, psując sielski nastrój wypoczynku na powietrzu, najgorszym, co można zrobić, jest paniczne machanie rękami. Takie ruchy mogą tylko rozdrażnić owady, a wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że zostaniemy użądleni. Lepiej zachować spokój i poczekać, aż stracą zainteresowanie i odlecą.

Osoby, które uważają, że najlepszym rozwiązaniem problemu jest po prostu zabicie owada, powinny to dobrze rozważyć. Umierający owad wydziela feromon przywabiający jego towarzyszy, więc po chwili zamiast z jednym natrętem będą się zmagać z kilkoma albo kilkunastoma.

Zamiast tego można użyć spryskiwacza z wodą. Mokry owad będzie miał kłopoty z poruszaniem, a tedy łatwo go uwięzić np. w szklanym słoju. To metoda, którą powinny zaakceptować osoby o miękkim sercu - zamiast zabijać osę, można ją wypuścić na wolność po skończeniu posiadówki na powietrzu.

Nie ruszaj gniazda, powieś sztuczne

Te wszystkie środki ostrożności nie zawsze udaje sie zachować, dlatego warto wiedzieć, czym odstraszać pasiaste owady. Można spróbować naturalnych środków. Osy odstrasza m.in. zapach eukaliptusa, mięty i piołunu. Można zatem udekorować ogrodowy stół wazonikiem z gałązkami mięty albo rozetrze na nim kilka kropli olejku eukaliptusowego. Jeśli chodzi o gotowe repelenty, najskuteczniejsze są te zawierające N,N-Dietylo-m-toluamid, czyli DEET.

Tym, co może wyjątkowo rozwścieczyć osy, jest naruszenie ich gniazda. Owady bronią go ze szczególną zaciekłością i będą atakować bez litości. Gniazdo wygląda jak wielka kula lub bulwa z szarego papieru czy kartonu. Na łące lepiej patrzeć pod nogi, bo nie zawsze wisi nad ziemią - osy często wykorzystują nory drobnych ssaków.

Skoro o gnieździe mowa - według specjalistów nic tak nie zniechęca os do eksplorowania danego rejonu jak potencjalna konkurencja. Ponieważ te owady mają silny instynkt obrony swojego terytorium, będą atakować osobniki spoza swojego roju. Dlatego osa raczej wycofa się, kiedy dostrzeże w otoczeniu nie swoje gniazdo. I dlatego skutecznym sposobem odstraszania ich jest zawieszenie na gałęzi papierowej torby udającej gniazdo. Specjalne sztuczne gniazda oferują też niektóre sklepy.

Lód na użądlenie

Jeśli mimo zastosowania tych środków ostrożności dojdzie do najgorszego, czyli użądlenia, dobra wiadomość jest taka, że choć bolesne, dla większości ludzi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Wokół tego miejsca pojawi się obrzęk, który jest normalnym objawem. Żeby zminimalizować dyskomfort, po przemyciu można na nie przyłożyć lód lub zastosować preparat antyhistaminowy.

Zdarzają się osoby uczulone na jad osy, które mogą doświadczyć znacznie silniejszych objawów, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli krótko po użądleniu pojawią się takie objawy, jak duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, rozległe obrzęki, trzeba natychmiast szukać pomocy medycznej. Zwykle jednak kończy się tylko na bólu i swędzeniu w miejscu, gdzie owad wbił żądło.

Choć najczęściej traktujemy je jak utrapienie, osy, jak każdy element ekosystemu, pełnią w nim swoją funkcję. Pomagają zapylać kwiaty i rośliny. Oprócz tego żywią swoje larwy wieloma szkodliwymi owadami, np. kleszczami. Bez nich mielibyśmy o wiele więcej szkodników. Uprzątają różne resztki organiczne.

Autor: js/mj / Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś - piątek 15.11. Dzień przyniesie sporo chmur, będzie jednak też szansa na chwile ze słońcem. Termometry wskażą do 10 stopni Celsjusza. Biomet okaże się niekorzystny, a lokalnie może powiać silny wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

W pogodzie w najbliższym czasie zajdzie zmiana. Zacznie silniej wiać, będzie też szansa na przejaśnienia. Z początkiem przyszłego tygodnia zawita do naszego kraju wir niżowy z opadami deszczu i śniegu, a także wichurami, co może sprzyjać tworzeniu się zawiei śnieżnych.

"Dużo zamieszania w pogodzie". Polska znajdzie się we władaniu wirów niżowych

"Dużo zamieszania w pogodzie". Polska znajdzie się we władaniu wirów niżowych

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

Do Filipin dotarł Usagi, kolejny tajfun. Żywioł, który w pewnym momencie nazywany był supertajfunem, przyniósł ulewne opady i porywisty wiatr. Władze przeprowadziły ewakuacje ponad 20 tysięcy mieszkańców. Gwałtowna pogoda tak szybko nie opuści tego azjatyckiego kraju, bo w prognozach czai się kolejne zagrożenie.

"Prosimy o zrobienie tego dla własnego bezpieczeństwa". Tajfun Usagi na Filipinach

"Prosimy o zrobienie tego dla własnego bezpieczeństwa". Tajfun Usagi na Filipinach

Źródło:
Reuters, Rappler, AlJazeera, AFP, PAGASA

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP